اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

لغو سفرهای مقامات امریکایی
مایک پمپئو که آخرین روزهای وزارت خود را سپری می‌کند، قصد داشت پیش از سفر به بروکسل سفری هم به لوکزامبورگ داشته باشد و با همتای خود دیدار کند، اما در آخرین دقایق به‌دلیل عدم تمایل مقامات اروپایی مجبور به لغو سفر خود به لوکزامبورگ شده است. در همین راستا سفر کلی کرافت، سفیر ایالات متحده به تایوان هم لغو شد. وزیر امور خارجه اما مدعی شد که تمامی سفرهای وزارت خارجه ایالات متحده، از جمله سفر خود او به اروپا، به‌دلیل نزدیک بودن انتقال قدرت به دولت جو بایدن لغو شده است.
 
 
---
 
اعدام بعد از 68 سال
لیزا مونت‌گومری، تنها زندانی زن امریکایی که به جرم قتل با حکم دادگاه فدرال به مجازات مرگ محکوم شده بود، در زندانی در ایالت ایندیانا اعدام شد. او اولین زنی است که در ۶۸ سال گذشته با حکم قضایی فدرال در امریکا اعدام می‌شود. او به جرم خفه کردن زنی که هشت‌ماهه باردار بود و بریدن شکم او و در آوردن نوزادش به اعدام محکوم شد. مادر کشته شد اما نوزاد زنده ماند. لیزا مونت‌گومری در سال ۲۰۰۴ در فضای آنلاین و با طرح علاقه مشترک به سگ‌ها با بابی جو استینت آشنا شد و او را فریب داد. بعد از آن به خانه مقتول رفت، او را با طناب خفه کرد و نوزاد را از رحمش بیرون کشید. پلیس لیزا مونت‌گومری را در حالی پیدا کرد که بچه را بغل کرده بود و می‌گفت دیروز او را زاییده است. بعد از آنکه دروغ بودن این ادعا مشخص شد، مظنون به قتل اعتراف کرد. سه سال بعد مجرم شناخته شد و یک روز بعد از آن به اعدام محکوم شد.
 
 
---
 
ناوالنی به روسیه برمی‌گردد
آلکسی ناوالنی، منتقد دولت روسیه که برای درمان در آلمان به سر می‌برد، اعلام کرد که روز یکشنبه (۱۷ ژانویه) به کشورش برمی‌گردد. این منتقد ولادیمیر پوتین حدود ۵ ماه پیش برای درمان مسمومیت با سم ناواچوک به آلمان انتقال داده شده بود. ناوالنی در اینستاگرام خود نوشته است به‌طور کامل بهبود یافته و الان وقت آن رسیده «با وجود همه تهدیدهای قانونی» به کشورش بازگردد. این منتقد ۴۴ ساله روسی می‌گوید بلیت برگشت به کشورش را تهیه کرده است. او ممکن است در صورت بازگشت به زندان بیفتد.
 
---
 
رئیس جمهوری اندونزی واکسن چینی زد
«جوکو ویدودو» رئیس‌جمهوری اندونزی امروز چهارشنبه واکسن کرونای ساخت شرکت سینوواک چین را در کاخ ریاست جمهوری این کشور تزریق کرد و به این ترتیب روند واکسیناسیون جمعیت ۱۸۰ میلیون نفری اندونزی آغاز شد.  اداره نظارت بر غذا و داروی اندونزی ۲۲ دی مجوز استفاده اضطراری از واکسن کرونای ساخت شرکت سینوواک چین را صادر کرده بود.
 
 
---
توقف فعالیت ترامپ در یوتیوب
پس از توئیتر و فیس‌بوک و اینستاگرام، فعالیت کانال یوتیوب دونالد ترامپ هم متوقف می‌شود. وب‌سایت یوتیوب متعلق به کمپانی گوگل امروز اعلام کرد که فعالیت کانال یوتیوب متعلق به رئیس‌جمهوری امریکا را دست‌کم بمدت یک هفته به حال تعلیق درآورده است. به این ترتیب، آن‌طور که یوتیوب توضیح داده است، مدیر این کانال دست‌کم بمدت یک هفته قادر به گذاشتن ویدیوی جدید یا پخش زنده نخواهد بود، گرچه کانال باز است و می‌توان ویدیوهای موجود را تماشا کرد. یوتیوب دلیل اقدام خود را نگرانی بر سر وجود محتوای «بالقوه برای [ترویج] خشونت» اعلام کرده است. در تحولی دیگر مایک پنس معاون ریاست جمهوری امریکا درخواست رئیس مجلس نمایندگان این کشور برای برکناری فوری دونالد ترامپ از ریاست جمهوری را رد کرد. بدین ترتیب امروز چهارشنبه روند استیضاح ترامپ رسماً در مجلس نمایندگان آغاز می‌شود.
کپی