اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹
در پایان نشست سران قوا

روحانی: مردم نگران واکسن کرونا نباشند/ میلیون‌ها دوز واکسن از این طریق خریداری شده است

روحانی: مردم نگران واکسن کرونا نباشند/ میلیون‌ها دوز واکسن از این طریق خریداری شده است

سلامت، معیشت و بی‌اثر کردن و لغو تحریم‌های ظالمانه مهمترین محورهای گفت و گوی سران سه قوه بود/ یکی از مسائل مهم برای دولت در این مقطع تامین واکسن مورد نیاز برای مردم است/مردم در زمینه واکسن کرونا اصلا نگرانی نداشته باشند/ تلاش ما نزدیکتر کردن نظرات دولت و مجلس در بحث بودجه است / تصمیم گرفتیم کمیسیون تلفیق و نمایندگان دولت جلسات بیشتری با هم داشته باشند/ امیدواریم هزینه‌های جاری به نفت وصل نشود و از منابع دیگر تامین شود/ تحریم عملی ظالمانه از سوی دشمنان مردم ایران است و باید برداشته شود

رئیس جمهور عصر سه‌شنبه در پایان نشست سران قوا که به میزبانی رئیس قوه قضائیه برگزار شد، با ابراز خوشحالی از نشست مجدد سران در یک فاصله زمانی کوتاه و گفت و گوهای خوبی که در این نشست انجام شد، گفت: مهم‌ترین مباحث مورد گفتگوی نشست سران قوا، سلامت، معیشت و بی‌اثر کردن و لغو تحریم‌های ظالمانه بود.


حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی اظهارداشت: در زمینه سلامت بحمدالله مردم کار بسیار بزرگی در این مدت انجام دادند. اجرای مطلوب و دقیق پروتکل‌های بهداشتی باعث شده آمار فوتی‌ها دومرتبه به سطح دورقمی برگردد و برای ما بسیار مهم است که این ‌آمار و روند کاهشی آن را پایدار نگه داریم.
دکتر روحانی با بیان اینکه مساله سلامت مردم و مقابله با کرونا جزو موارد اصلی و مورد توجه ویژه دولت است، اظهار داشت: در فضای مجازی صحبت‌ها و بحث‌هایی مطرح می‌شود، دغدغه‌هایی برای مردم درست می‌شود، اما بدون تردید یکی از مسائل مهم برای دولت در این مقطع تامین واکسن مورد نیاز برای مردم است.
رئیس جمهور ادامه داد: چه واکسن ساخت داخل، چه خرید واکسن از شرکت‌های مطمئنی که مورد اعتماد صددرصد باشند، دولت در این زمینه قطعا اقدامات لازم را انجام خواهد دهد. دولت درخواست تهیه واکسن از کوواکس را مطرح و پول آن را هم پرداخت کرده است و میلیون‌ها دوز واکسن از این طریق خریداری شده و در اختیار قرار می‌گیرد و واکسیناسیون انجام خواهد شد.
وی افزود: همچنین از منابع دیگر هم دنبال تهیه واکسن هستیم. بنابراین می‌خواهم خدمت مردم عزیز بگویم در این زمینه اصلا نگرانی نداشته باشند.
دکتر روحانی تصریح کرد: مورد دوم مساله معیشت مردم است. به هرحال سه سال است که درگیر یک جنگ بزرگ اقتصادی بودیم و الحمدالله مردم با ایستادگی و مقاومت خودشان توانستند از پیچ و خم‌های بسیار پیچیده و سخت در این زمینه عبور کنند. لایحه بودجه تهیه شده توسط دولت و بررسی که مجلس شورای اسلامی در زمینه بودجه سال آینده انجام می‌دهد یکی از مسائل مهم در زمینه معیشت سال آینده مردم است.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: امروز هم با رئیس محترم مجلس و هم با رئیس محترم قوه قضاییه درباره آنچه که در لایحه دولت آمده بود و آنچه در کمیسیون تلفیق انجام می‌گیرد، بحث‌هایی داشتیم. تلاش ما این است که نظرات دولت و مجلس به هم نزدیک‌تر شود تا بتوانیم اهدافی که در این لایحه مورد نظر بوده با هم‌فکری بین دولت و مجلس و کمیسیون تلفیق محقق کنیم.
دکتر روحانی اضافه کرد: امروز تصمیم گرفتیم کمیسیون تلفیق و نمایندگان دولت جلسات بیشتری با هم داشته باشند تا انشاءالله بودجه به گونه‌ای تصویب شود که به نفع همه مردم، به نفع اقتصاد کشور و به نفع رشد و توسعه کشور باشد.
رئیس جمهور تصریح کرد: همه تلاش داریم که وابستگی بودجه جاری از درآمدهای نفتی را برای همیشه قطع کنیم و این کار در این دو سه سال اخیر به خوبی انجام گرفته است. انشاءالله امسال هم در بودجه همین‌طور خواهد بود. امیدواریم هزینه‌های جاری به نفت وصل نشود و از منابع دیگر تامین شود.
وی در توضیح سومین محور مباحث نشست سران قوا با اشاره به اینکه دولت در این سه سال با کمک مردم و هدایت مقام معظم رهبری توانست تحریم را کم اثر کند، گفت: البته آثار تحریم را نمی‌شود صفر کرد ولی اجازه ندادیم که دشمنان به اهداف شوم خود برسند. آنچه مورد نیاز ضروری مردم بوده، با همه سختی‌ها وارد کردیم. آن مقداری که لازم بوده، کالا صادر کنیم به هر قیمتی بود، انجام دادیم. البته مقداری با مشکلات توام بوده اما بحمدالله امسال هم تا این مقطعی که هستیم رقم صادرات و واردات قابل قبول است.
دکتر روحانی اضافه کرد: امروز همه نیازهای ضروری کشور یا خریداری شده و یا سفارشات لازم ثبت شده است. امروز در جلسه ستاد اقتصادی دولت که بحث می‌کردیم همه سفارشات مربوط به کالاهایی می‌شود که قرار است در سال 1400 وارد شود. بنابراین همه نیازهای مردم در سال 99 هم خریداری شده و هم تامین شده و انشاءالله برای سال آینده هم انجام می‌گیرد.
رئیس جمهور اظهار داشت: منطق ما در زمینه خودِ تحریم هم کاملا روشن است. تحریم یک عمل ظالمانه از سوی دشمنان ایران و مردم ایران است و این تحریم باید برداشته شود. تعهد در برابر تعهد؛ همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، هر گام عملی در برابر گام عملی.
دکتر روحانی تصریح کرد: خیلی دلمان می‌خواهد که در پایان دولت دوازدهم، وقتی در مرداد دولت را تحویل دولت سیزدهم دادیم، آن زمان هم از کرونا عبور و این معضل را مهار و کنترل کرده باشیم و هم انشاءالله از تحریم عبور کرده باشیم که دولت سیزدهم بتواند با جاده‌‌ای هموارتر انشاءالله کشور و همه اهداف ملی ملت بزرگ ایران را اداره کند.

قالیباف: سران قوا درپی کاهش وابستگی بودجه به نفت هستند

 رییس مجلس شورای اسلامی در حاشیه نشست سران قوا گفت: هر سه قوه به دنبال این هستند که کاهش وابستگی به نفت را بیشتر از گذشته پیش برده و به صفر برسانند.

«محمدباقر قالیباف» بعداز ظهر یکشنبه پس از جلسه سران قوا به میزبانی قوه قضائیه گفت: واقعیت این است که این جلسات نسبت به گذشته با نزدیکی و تمرکز بیشتر برگزار می‌شود تا موضوعات مهم و اساسی کشور به‌شکل راهبردی و روشی در حوزه‌هایی که متمرکز به مسائل مهم کشور با اولویت حل مشکلات مردم است مورد بحث و تمرکز قرار گیرد.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: بدون شک از موضوعاتی که مهم امروز کشور بودجه است و بخش عمده‌ای از بحث جلسه سران را سند مالی بودجه به خود اختصاص داد. البته  در حوزه راهبردها هماهنگی و هم نظری کامل میان قوا  وجود دارد یعنی همین طور که رییس محترم جمهوری اشاره کردند هر سه قوه به دنبال این هستند که کاهش وابستگی به نفت را بیشتر از گذشته پیش برده و به صفر برسانند.

قالیباف ادامه داد: برای عدم وابستگی بودجه به نفت باید درآمد نفت را در هزینه‌های جاری خرج نکنیم و رئیس‌جمهوری هم به این موضوع تاکید کردند. از آنجا که باید به سمت کاهش فروش نفت برویم، این بارک الله و صد بارک الله دارد که در این مسیر گام می‌داریم و این یکی از محورهای مهم و اساسی در اصلاح ساختار بودجه و تورمی است که هر روز در کشور شاهد آن هستیم.

وی با بیان اینکه در بودجه این اهداف مشترک است ولی اختلاف سلیقه برای رسیدن به این هدف وجود دارد، گفت: برای رفع این اختلاف‌ها مقرر شد در هفته آینده رییس کمیته درآمد و کمیته مصرف بودجه و رئیس کمیسیون تلفیق در جلسه ‌ی همراه با ستاد اقتصادی دولت شرکت کنند تا اختلاف سلیقه‌ها با همکاری و وحدت بیشتری رفع شود.

قالیباف بودجه ۱۴۰۰ را سند مالی دولت و سند ‌زندگی، معیشتی و سلامتی مردم دانست و اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی در حوزه تولید و اقتصاد مقاومتی اصرار دارد فرمایشات رهبر معظم انقلاب را عملی کند و بر همین اساس اخذ مالیات در حوزه تولید در بودجه ۱۴۰۰ کاهش یافته است.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه متاسفانه در اقتصاد سوداگری و دلالی وجود دارد، گفت: ‌در بخش سوداگری و دلالی  شرایط سخت مالیاتی اعمال خواهد شد تا افرادی که پول بدون زحمت در بازار آشفته اقتصادی بدست آورده و سوء استفاده می کنند، دیگر اجازه فرار مالیاتی نداشته باشند.

قالیباف با تشکر از مردم که با رعایت مسائل بهداشتی سبب شدند تعداد فوتی‌ها ناشی از کرونا از بالای ۴۰۰ نفر در روز به زیر ۱۰۰ نفر در روز برسد، ‌ یادآور شد: با همت همه مردم و تلاشی که در طرح غربالگری شهید سلیمانی، ‌ همه ارکان دولت، کادر بهداشت و درمان و بسیج  انجام شد، امروز تعداد افرادی فوتی کشور بر اثر کرونا  دو رقمی شده و امیدواریم این عدد را به سمت صفر برسانیم. البته این خطر هنوز وجود دارد و اگر مردم نسبت به کرونا بی توجهی کنند و با توجه به شیوع ویرس‌های جدید با جهش بیشتر، احتمال بازگشت در کمترین زمان ممکن وجود دارد.

وی ادامه داد: نمونه‌هایی از این ویروس جهش یافته کرونا وارد کشور شده و همه در اروپا شاهد اثرات بد این ویروس بودیم و رعایت این موضوع بسیارد مهم و اساسی است و باید دقت شود در فصل زمستان از این فضا نیز عبور کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امیدواریم بودجه ۱۴۰۰ را با همکاری و همراهی دولت و مجلس بتوانیم در حوزه معیشت، سلامت، محرومیت‌زدایی و جهش تولید به نحوی برنامه ریزی کنیم که سال آینده با کمترین مشکل روبه رو باشیم.

آیت‌الله رئیسی : انتظار مردم از قوای سه‌گانه، اقدامات امیدآفرین و گره‌گشا است/ از مدیران و کارآفرینان و سرمایه‌گذارانی که در میدان خنثی‌سازی تحریم‌ها باشند، پشتیبانی خواهد شد

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه انتظار مردم از قوای سه‌گانه، اقدامات امیدآفرین و گره‌گشا است، گفت: از مدیران و کارآفرینان و سرمایه‌گذارانی که در میدان خنثی‌سازی تحریم‌ها باشند، پشتیبانی خواهد شد.
 نشست مشترک سران قوا، امروز (سه‌شنبه) به میزبانی آیت‌الله رئیسی، رئیس قوه قضائیه و با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور و محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

آیت‌الله رئیسی در پایان نشست سران قوا با بیان اینکه امروز انتظار مردم از قوای سه گانه آن است که در اقدامات‌شان امیدآفرین و گره‌گشا باشند، اظهار داشت: انتظار مردم آن است که دغدغه‌های معیشتی رفع شود و نکته راهبردی ما آن است که اقدامات قوای تقنینی، اجرایی و قضایی و مجموعه نهادهای حکومتی هر چه بیشتر به امیدآفرینی در مردم و یأس و ناامیدی در دشمن بی‌انجامد.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در ۱۹ دی و تاکید معظم‌له بر موضوع خنثی‌سازی تحریم‌ها، گفت: تلاش همه دستگاه‌ها باید با تکیه بر شعار «ما می‌توانیم» تلاش و مجاهدت در راستای خنثی‌سازی و بی‌اثر کردن تحریم‌ها باشد؛ از مدیران و کارآفرینان و سرمایه‌گذارانی که در این میدان باشند، پشتیبانی خواهد شد.

رئیس قوه قضاییه افزود: کشور از وجود نیروهای کارشناس و دلسوز و سرمایه‌گذاران و مبتکرانی که در میدان خنثی‌سازی تحریم‌ها باشند و بتوانند در حوزه‌های مختلف اقتصادی، حقیقتاً تولید را جهش بدهند و  موانع تولید رفع کنند، بهره‌مند است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به دو محور مورد بحث سران قوا یعنی معیشت و سلامت مردم، گفت: این موارد باید برای همه مسولین مورد توجه و تاکید باشد؛ سلامت از نکاتی است که مورد توجه و انتظار مردم است، ما نیز بر این مسئله تاکید می‌کنیم که می تواند سلامت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و یک نظام سالم اداری را رقم بزند.

آیت‌الله رئیسی تاکید کرد: این نظام سلامت اداری می‌تواند برای مردم رفع دغدغه کند و برای آنها افزایش امید و اعتماد بدنبال داشته باشد.

رئیس دستگاه قضا خاطرنشان کرد: انشالله همکاری، همراهی و انسجام سه قوه و همه نهاد‌ها در نظام تحت رهبری‌های خردمندانه رهبری حکیم و فرزانه بتواند راه را به پیش ببرد و دشمن را روز به روز ناامید و دوستان را امیدوار کند./ پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ، میزان و ایرنا

کپی