اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹
داوران سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجرمعرفی شدند

از ساره بیات تا بهرام توکلی در ترکیب هیأت داوران

از ساره بیات تا بهرام توکلی در ترکیب هیأت داوران

گروه فرهنگی / سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر تحت تأثیر شیوع کرونا با تغییرات و تجربیات تازه رو‌به‌رو شده است. مهم‌ترین این تغییرات داوری فیلم‌ها بدون گزینش از سوی هیأت انتخاب است. هفته گذشته با اعلام اسامی 110 فیلم متقاضی حضور در این دوره از جشنواره عنوان شد که از 20 دی‌ماه داوری آثار آغاز خواهد شد.

با حذف هیأت انتخاب تعداد آثاری که به مرحله داوری می‌رسند نسبت به دوره‌های گذشته افزایش قابل توجهی یافته و کار هیأت داوران سخت‌تر شده است. در همان ایام البته تأکید شد که فهرست این 110 فیلم با عبور از فیلتر قوانین جشنواره کوتاهتر خواهد شد. به‌عنوان مثال به‌طور تقریبی نیمی از این آثار پروانه ویدیویی دارند و شرط حضور در جشنواره را ندارند. تا امروز یعنی 21 دی‌ماه که طبق وعده محمد مهدی طباطبایی‌نژاد دبیر جشنواره یک روز از زمان داوری آثار گذشته است فهرست نهایی آثاری که حائز شرایط حضور در جشنواره هستند اعلام نشده است و فعلاً از ترکیب هیأت داوران این دوره از جشنواره رونمایی شده است. روز گذشته (20 دی‌ماه) داوران سی‌و‌نهمین جشنواره فیلم فجر معرفی شدند.
طبق حکم و وعده سیدمحمد مهدی طباطبایی‌نژاد محمد احسانی (مدیر فرهنگی) در کنار سینماگران برگزیده ادوار جشنواره فیلم فجر؛ ساره بیات (بازیگر)، مرتضی پورصمدی (مدیر فیلمبرداری)، بهرام توکلی (نویسنده و کارگردان)، نیما جاویدی (نویسنده و کارگردان)، سیدجمال ساداتیان (تهیه‌کننده) و مصطفی کیایی (نویسنده و کارگردان) به‌عنوان اعضای هیأت داوران، از روز گذشته در ساختمان جشنواره یا موزه سینما به داوری آثار این دوره از جشنواره نشسته‌اند. ترکیب هیأت داوران این دوره نسبت به دوره‌های پیشین جوانتر شده است. به جز سید جمال ساداتیان که در دوره سی‌وچهارم و محمد احسانی که در دوره سی‌وهفتم تجربه داوری در این رویداد مهم سینمایی کشورمان را داشته‌اند بقیه اعضای هیأت داوری برای اولین بار قضاوت در جشنواره فیلم فجر را تجربه می‌کنند. نکته قابل توجه در این ترکیب جای خالی منتقدان سینمایی در این ترکیب است. در اغلب دوره‌ها یک منتقد سینمایی در ترکیب هیأت داوران حضور داشت. با وجود افزایش تعداد آثار اما تعداد داوران این دوره از جشنواره کاهش پیدا کرده است. سال گذشته ۹ داور 22 اثر راه یافته به بخش سودای سیمرغ جشنواره را داوری کردند و امسال 7 داور درباره آثار این دوره از جشنواره قضاوت خواهند کرد. هیأت انتخاب البته در اغلب دوره‌های جشنواره ترکیبی هفت نفره داشته و در چند دوره تعداد اعضای هیأت داوری به 5 نفر کاهش پیدا کرده و تنها در دوره سی‌ام و سی‌‌وهشتم اعضای هیأت داوری به 9 نفر افزایش پیدا کرده است. آن طور که دبیر این دوره از جشنواره وعده داده لیست فیلم‌هایی که در بخش‌های مختلف کاندید دریافت سیمرغ هستند تا قبل از آغاز جشنواره (12 بهمن‌ماه) مشخص و در صورت مساعد بودن شرایط این آثار برای اهالی رسانه و صاحبان فیلم‌ها نمایش داده خواهد شد. در روز 22 بهمن‌ماه هم برگزیده‌ها معرفی خواهند شد.


 

کپی