اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹

دموکرات‌ها برای استیضاح ترامپ خیز برداشتند

دموکرات‌ها برای استیضاح ترامپ خیز برداشتند
زهره صفاری خبرنگار

سخنرانی تحریک برانگیز «دونالد ترامپ» برای هوادارانش پیش از حمله به کاخ کنگره بدون در نظر گرفتن تبعات و مصالح امریکا و تنها با هدف حفظ جایگاهش در کاخ سفید، مقامات امریکایی بویژه دموکرات‌ها را نسبت به اقدام بعدی او نگران کرده و آنها را به فکر محدود کردن دسترسی رئیس‌ جمهوری به کدهای هسته‌ای انداخته است.

به‌گزارش «نیویورک تایمز»، «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان امریکا در حالی که برای دومین دور استیضاح رئیس‌جمهوری در چند روز باقیمانده در تدارک مقدمات کار است، روز جمعه در تماس با رئیس پنتاگون، خواستار اتخاذ تدابیر پیشگیرانه دربرابر اقدامات احتمالی نظامی «ترامپ» و محدودیت دسترسی او به کدهای هسته‌ای شد. بنابر اعلام پنتاگون، به‌نظر می‌رسد هدف از این تماس «پلوسی» با ژنرال «مارک میلی»، ترغیب پنتاگون به لغو فوری اختیارات «ترامپ» به‌عنوان فرمانده کل نیروهای نظامی با کارشکنی یا سنگ اندازی‌های قانونی بوده است.
گرچه سخنگوی پنتاگون، تماس «نانسی پلوسی» را بیش از یک درخواست، ابهام‌زدایی درباره راه‌های محدود کردن اختیارات نظامی رئیس جمهوری عنوان کرده است اما «نانسی پلوسی» در جمع دموکرات‌ها گفته بود که این اقدام را برای محدود کردن رئیس‌جمهوری از دور خارج شده و در آستانه استیضاح، انجام داده است.
این اقدام «پلوسی» با اعتراض شماری از افسران ارشد پنتاگون نیز همراه شد. چرا که آنها مدعی شده‌اند رئیس مجلس نمایندگان قصد دارد وظیفه کنگره برای حذف رئیس‌جمهوری را به بهانه کدهای هسته‌ای به دوش وزارت دفاع بیندازد. پیش‌تر نیز سیاستمداران دموکرات نسبت به دسترسی «ترامپ» به کدهای هسته‌ای ابراز نگرانی کرده بودند. در سال 2016، «هیلاری کلینتون» نیز به این موضوع اعتراض کرد و گفت: «تصور ترامپ در اتاق بیضی یک فاجعه واقعی است. فردی که می‌تواند با یک توئیت همه چیز را به هم بزند، نمی‌تواند برای استفاده از سلاح هسته‌ای مورد اعتماد باشد.»
استیضاح یا حذف کامل «ترامپ»
همان زمانی که مشخص شد «دونالد ترامپ» طراح اصلی حمله به کاخ کنگره بوده است، علاوه بر اینکه جمهوریخواهان بسیاری از او دور شدند و چندین نفر از وزرا و کارکنان کاخ سفید نیز از همراهی رئیس‌جمهوری در روزهای پایانی استعفا دادند، شماری از قانونگذاران مجلس نمایندگان به رهبری «نانسی پلوسی»، مقدمات استیضاح دوباره «ترامپ» را فراهم آوردند. «پلوسی» حتی پیش از طرح استیضاح به «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری و دیگر وزرای کابینه هشدار داد که برای در امان ماندن از تبعات این اقدام، رئیس‌جمهوری را ترک کنند. اما به باور تحلیلگران «فرانس پرس»، این اقدام دموکرات‌ها آن هم در فاصله کمتر از دو هفته تا پایان کار «ترامپ» برای حذف کامل او از چرخه ریاست جمهوری است. چرا که در صورتی که او در روند استیضاح محکوم شود، سنا می‌تواند او را برای همیشه از بازگشت به کاخ سفید محروم کند. براساس قانون اساسی امریکا، خطر این استیضاح حتی پس از پایان دوران ترامپ نیز رئیس‌جمهوری جنجالی امریکا را تهدید می‌کند. به نوشته «الجزیره» در حال حاضر بیش از 150 دموکرات طرح استیضاح را امضا کرده‌اند و دو سناتور جمهوریخواه نیز خواستار استعفای فوری رئیس‌ جمهوری شده‌اند. این در حالی است که «ترامپ» تحت فشارهای بسیار انتقال مسالمت‌آمیز قدرت را پذیرفته است. گرچه بسیاری از ناظران همین تغییر رویه را نیز از سوی رئیس‌جمهوری خطرناک می‌دانند.
رکورد جدید
بسیاری از نزدیکان «ترامپ» از تصمیم رئیس جمهوری برای سفر به ویلای شخصی‌اش در فلوریدا خبر داده‌اند. به نوشته «فرانس پرس»، پس از انتشار این خبر ترامپ نیز در آخرین توئیت‌هایش بر این امر صحه گذاشت و نوشت: «به‌خاطر همه مسائل خواسته شده، من در مراسم 20 ژانویه شرکت نمی‌کنم.» تصمیمی که اگر «ترامپ» پای آن بایستد او را به نخستین رئیس جمهوری در قید حیات امریکا بدل خواهد کرد که در مراسم جانشینش حضور ندارد. اما در سوی مقابل «بایدن» نیز خونسردانه به این تصمیم واکنش نشان داد و به نوشته «الجزیره» آن را اتفاقی خوب عنوان کرد: «از معدود زمان‌هایی است که من با ترامپ توافق دارم. اما به «مایک پنس» خوشامد می‌گویم و باعث افتخار است که او را در مراسم ببینم.»
تصاویر دردسرساز
از همان دقایق اولیه حمله هواداران ترامپ به کاخ کنگره، سلفی‌ها و تصاویر و ویدیوهای این آشوب و اغتشاش فضای مجازی را پر کرد. این پست‌ها در روزهای بعد حتی بیشتر شد و شمار بیشتری از حاضران در کاخ کنگره شاهکارهای ویرانگرشان را به نمایش گذاشتند. به گزارش «نیویورک تایمز»، در حالی که رئیس پلیس کاخ کنگره به‌دلیل ناآمادگی برای مقابله با این بحران در آستانه استعفا قرار دارد، با ورود اف بی‌آی به این پرونده، تصاویر اینترنتی زمینه‌ساز شناسایی بسیاری از آشوبگران شد و شمار زیادی از جمله مرد 70 ساله آلابامایی که روی صندلی «نانسی پلوسی» لم داده و سلفی می‌گرفت دستگیر شدند.

کپی