اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹

۱۲۳ بیمار کرونا مثبت خویی در طرح شهید سلیمانی شناسایی شدند

۱۲۳ بیمار کرونا مثبت خویی در طرح شهید سلیمانی شناسایی شدند

رییس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی خوی گفت: از ابتدای طرح شهید سلیمانی تاکنون، ۱۲۳ بیمار کرونامثبت در این شهرستان شناسایی و در بیمارستان ها بستری شده اند.

فاطمه مقدم تبریزی افزود: در قالب این طرح، یک هزار و ۹۶۲ تست سریع تا به امروز در خوی انجام، یک هزار و ۷۲۸ نفر در منزل ایزوله و تحت مراقبت قرار گرفته و ۱۲۳ بیمار نیز شناسایی و به بیمارستان ارجاع شده اند.

وی اظهار داشت: در شهرستان خوی علاوه بر انجام فعالیت های رهگیری مستمر توسط تیم های مراقبتی در یک اقدام ابتکاری ۱۰ اکیپ متشکل از پزشک، کارشناس آزمایشگاه، مراقبان سلامت و بهورز تشکیل شده که به صورت میدانی با مراجعه به درب منازل و محل کار با هماهنگی سازمان های مربوطه و مناطق صعب العبور از اطرافیان بیماران کرونایی اقدام به نمونه برداری به صورت آزمایش سریع می کنند.

وی وضعیت بیماری کرونا در شهرستان خوی را با وجود کاهش قابل توجه بستری بیماران کرونایی بسیار شکننده توصیف کرد و ادامه داد: عادی انگاری و بی توجهی در رعایت پروتکل های بهداشتی از طرف مردم بسیار خطرناک است و تجربه تلخ پیک سوم نباید از یاد ببریم.

طرح تکمیلی مقابله با بیماری ویروس کرونا با عنوان «طرح سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی» با مشارکت سازمان بسیج مستضعفان و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از بیستم آبان در سراسر کشور آغاز شده است.

در این گام از مبارزه با ویروس کرونا به همت وزارت بهداشت، بسیج و همکاری سایر دستگاه‌ها بحث بیماریابی، جدا سازی و آموزش مبتلایان به کرونا با هدف کاهش مبتلایان، کاهش بیماران و کاهش تلفات ناشی از ابتلا به کرونا اجرا می‌شود.

در این طرح، افرادی که به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و امکان جداسازی آن‌ها از سایر اعضای خانواده وجود ندارد، امکاناتی برایشان فراهم می‌شود، حتی هتل‌ها، مهمان سراها و مراکز اقامتی که ظرفیت قابل توجهی دارند در اختیار این افراد قرار داده می شود و یا در نقاهتگاهها نگهداری می‌شوند.

همسویی کمک‌های مومنانه یکی از نکات برجسته اجرای طرح سردار سلیمانی به شمار می‌رود و خانواده‌هایی که از نظر اقتصادی ضعیف هستند و بیمار کرونایی دارند، با بسته‌های معیشتی و بهداشتی، طی دوران قرنطینه در منزل حمایت می‌شوند.

بیش از ۹۴ هزار نفر تاکنون در آذربایجان غربی به ویروس کرونا مبتلا شده اند./ ایرنا

کپی