اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

سید حسن خمینی: هاشمی مرد صلح و جنگ بود/ مکتب هاشمی فرار نکردن از مسئولیت است

سید حسن خمینی: هاشمی مرد صلح و جنگ بود/ مکتب هاشمی فرار نکردن از مسئولیت است

فرزند یادگار امام (ره) گفت: باید از آقای هاشمی یاد بگیریم و او نیز این درس را در مکتب امام آموخته بود که ما نمی‌توانیم شانه از زیر بار مسئولیتی که به ما واگذار شده است، خالی کنیم.

حجت الاسلام سیدحسن خمینی در مراسم «چهارمین سالگرد درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی» گفت: مجلس گرانقدری است و هرجا یاد عزیز بزرگوار ما حضرت آیت‌الله هاشمی در جریان باشد هم دل‌ها به یاد ایشان معطوف می‌شود و هم غصه‌ای در جان و روح خودمان احساس می‌کنیم. جا دارد از برگزارکنندگان جلسه که البته که طبیعتا به دلیل کرونا محبور بودند فضا را محدود و با تعداد کمتری برگزار کنند تشکر کنم.

وی ادامه داد: چهارمین سالگرد ارتحال را اول به خودمان و خانواده بزرگوارشان و باز بیش از همه به یار همیشگی ایشان همسر مکرمه‌شان تسلیت عرض می‌کنم. امروز مناسبت دیگری هم در تقویم ما وجود دارد و آن سالروز سقوط هواپیمایی است که مظلومانه گروهی از هموطنان ما در آن جان باختند که تسلیت عرض می‌کنم.

فرزند یادگار امام (ره) گفت: از آیات بسیار پرمعنای قرآن آیه‌ای است که در جنگ احزاب وارد شده است، البته آیات قرآن همگی با ارزش هستند اما این آیه به خصوص یک داستان طولانی دارد که در آن اشاره می‌کند به اینکه از زمره مومنین کسانی هستند که آن عهدی که با خداوند بسته بودند را به جا آوردند اما اینها خودشان دودسته هستند گروهی که درگذشتند و وفا را به جا آوردند و گروهی که منتظر هستند و دور آن‌ها هم می‌رسد. داستان جنگ احزاب بحث طولانی لازم دارد چرا که یکی از جاهایی است که سختی‌ها خیلی شدید است.

وی افزود: آیات قبل اشاره می‌کند که چشم‌ها تیره و تار شده بود و قلب‌ها به حنجره‌ها رسیده بود. در آیه دیگری می‌خواهد فضای جنگ احزاب را نشان دهد اشاره می‌کند که در آن جنگ همه می‌گفتند پس وعده خدا چه شد؟ کسانی که همراه پیامبر بودند می‌گفتند نصرت کو؟ داستان جنگ احزاب را از آن جهت اضافه کردم که چندین قصه درون خود نهفته دارد و از معدود مواردی است که در آن می‌بینید کار مسلمانان صدر اسلام به مویی بند شده بود.

فرزند یادگار امام با اشاره به سوره احزاب گفت: از عهدی که می‌بندیم فرار نکنیم و بدانیم که دنیا دار سختی است و تیر و ترکش دارد. بیت معروفی است که می‌گوید «گر مرد رهی میان خون باید رفت»

وی یادآور شد: مرحوم آقای هاشمی مرد روزهای سختی بود. از الطاف بیکرانی که خداوند در حق بنده کرده است، آشنایی بسیار نزدیکی بود که با ایشان داشتم. ایشان اهل فرار نبود و اگر زندگی ایشان را نگاه کنید قبل از انقلاب و در مسیر مبارزه تا پای اعدام رفته بود.

سیدحسن خمینی با بیان اینکه روزهای اول انقلاب را خیلی از روی عقل درک نکردیم، عنوان کرد: بعدها به صورت تاریخی درباره انقلاب شنیدیم که آن روزها سخت بود. آقای هاشمی مرد روزهای سخت جنگ نیز بود. داستان جنگ ما داستان جنگ یک ملت مظلوم در مقابل یک قدرت نبود بلکه در مقابل همه قدرت‌ها بود. گفتند در کربلا شمشیردار با شمشیر می‌زد، نیزه دار با نیزه می‌زد و کسی که چیزی نداشت با سنگ میزد. در زمان جنگ ما هم همینطور بود، اقمار امریکا که در منطقه زورشان می‌رسید سنگ می‌زنند و کسی هم که زورش نمی‌رسید فحش می‌داد.

وی افزود: در آن دوران از امریکا گرفته تا شوروی و انگلیس پشتیبان و حامی صدام بودند. اما قهرمان جنگ آقای هاشمی بود، البته آقای هاشمی قهرمان صلح هم بود. اما سرمان را بالا بگیریم و بگوییم که ایشان قهرمان جنگ هم بودند. هرگاه آقای هاشمی سمت جبهه میرفتند امام گوسفند نذر می‌کردند که این مرد بزرگ سالم برگردد.

فرزند یادگار امام با بیان اینکه بدون سختی به جایی نمی‌رسیم، اظهار داشت: کسانی که فکر می‌کنند راه سعادت از خوشی می‌گذرد، اشتباه می‌کنند چراکه راه سعادت از سختی می‌گذرد.

خمینی افزود: بسیاری از آن چیزی که آقای هاشمی می‌گفتند با علم به این بود که بر ایشان هزینه تحمیل می‌شود. احساس می‌کرد نسبت به جمهوری اسلامی دِین و وظیفه دارد و نمی‌تواند آن را رها کند. احساس دِینی سنگین نسبت به مردم ایران، رفاه، معیشت و زندگی آن‌ها داشت و سازندگی در تمام وجود او بود که احساس می‌کرد باید لحظه به لحظه به این سمت پیش رود.

وی افزود: همه کارها را ایشان برای این می‌دید که اگر ما دینداران که امروز تصدی زندگی مردم را به عهده داریم نتوانیم در این امر مهم موفق باشیم به دین لطمه زده‌ایم. مدیریت جمهوری اسلامی باید به گونه‌ای رفتار کند که مردم احساس کنند اگر تحت مدیریت یک دولت کریمه زندگی نمی‌کنند که البته او خواهد آمد، بلکه در مسیر آن و تحت مدیریت ضلعی از دولت کریمه قرار دارند.

خمینی با بیان اینکه مرحوم آقای هاشمی به عهد خودش با خدا هم وفادار بود و از آن فرار نمی‌کرد، خاطرنشان کرد: باید از آقای هاشمی یاد بگیریم و او نیز این درس را در مکتب امام آموخته بود که ما نمی‌توانیم شانه از زیر بار مسئولیتی که به ما واگذار شده است، خالی کنیم. اگر مرگ دارد، گو پیش آ تا در آغوشش بگیرم.

وی با بیان اینکه شرط این میدان این است که «من» را کنار بگذاریم، به این بیت از امام خمینی «این ما و منی جمله ز عقل است/ در خلوت مستان، نه « منی‌» هست و نه «مایی‌» » اشاره و با تضمین به بیتی از حافظ که می‌گوید «میان عاشق و معشوق هیچ حائل نیست/ تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز» و همچنین به آیه‌ای قران گفت: اگر منیت را کنار گذاشتیم راه‌ها باز می‌شود. تا نتوانیم این «من» را در وجود خود بکشیم و مدام به جایگاه و حضور و عکس و توجه کنیم، نمی‌توان آنگونه که باید پیش رفت.

تولیت حرم امام خمینی تصریح کرد: آقای هاشمی حداقل در دوازده سال آخر عمرشان می‌توانست خیلی راحت‌تر سر کند، اما ایستادگی کرد و احساس می‌کرد مصداق «رجال صدقوا ما عاهدوا الله» است و باید این عهد را صادقانه انجام دهد. وقتی احساس وظیفه می‌کرد وارد می‌شد و خدا نیز کمک می‌کرد.

خمینی با اشاره به آیه شریفه «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ یَنصُرکُم وَیُثَبِّت أَقدامَکُم»، تصریح کرد: امکان ندارد که شما خدا را یاری کنید و خدا شما را یاری نکند و این مساله حتمی است، مصداق آن در اشعار هم این است که می‌گویند «تو نیکی میکن و در دجله انداز/که ایزد در بیابانت دهد باز» یعنی پروردگار متعال حتما و قطعا پاسخ یاری و اعمال خیر شما را خواهد داد.

تولیت آستان امام خمینی (ره) با اشاره بر مسئولیت‌پذیری مرحوم هاشمی، اظهار داشت: ایشان تصمیم‌های سختی را اتخاذ کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به مساله «پایان جنگ» اشاره کرد. پدر بنده تعریف می‌کرد که آقای هاشمی بعد از تصمیم درخصوص پذیرش قطعنامه نزد امام (ره) آمد و گفت که من جانشین فرمانده کل قوا هستم و خوب نیست شما که تا چند وقت قبل پایان جنگ را نمی‌پذیرفتید اکنون به‌یکباره بپذیرید؛ لذا اجازه دهید من بپذیرم و بعد شما من را محاکمه کنید، اما شخصیت امام اینگونه نبود. ایشان بسیار مسئولیت‌پذیر بودند و آنچه که احساس می‌کردند وظیفه دارند را انجام می‌دادند و با چنین موضوعی موافقت نکردند. البته خود آقای هاشمی هم در همین مکتب امام پرورش پیدا کرده بودند و بسیار مسئولیت پذیر بودند.

وی ادامه داد: ایشان آخرین سخنرانی خود را در حسینیه جماران انجام دادند که در پایان آن سخنرانی خطاب به جمع حاضر گفتند یک وقت به شما آدرس غلط داده نشود، همه ما در مقابل امام هیچ بودیم، امام مانند عدد ۱ بود که در کنار این صفرها قرار گرفت و آن‌ها را عدد کرد.

آیت الله خمینی با بیان اینکه ایمان آقای هاشمی روزافزون بود، ابراز داشت: وقتی آقای مطهری از فرانسه برگشت، از ایشان پرسیدند که در امام چه دیدی؟ و ایشان پاسخ داد که در امام ایمان‌های دیدم، ایمان به خدا، ایمان به راه، ایمان به هدف و ایمان به مردم. وقتی شما به آقای هاشمی هم نزدیک می‌شدید، مشاهده می‌کردید که ایشان واقعاً در همین مسیر امام است و حقیقتاً به مردم باور دارد.

وی افزود: من خودم به یاد دارم که وقتی شرایط سخت می‌شد و مسئولین نزد امام می‌آمدند، ایشان می‌گفتند که نگران نباشید، شما با مردم صادق باشید و اطمینان داشته باشید که مردم با شما همراه خواهند بود. وقتی شما صادق باشید، مردم از شما حمایت می‌کنند اما وقتی مشکل داشته باشید، خب چرا باید حمایت کنند؟ شما منیت را کنار بگذارید و باور داشته باشید که خداوند دل‌ها را به سمت شما جذل می‌کند.

فرزند یادگار امام (ره) در پایان با اشاره به ویژگی استقامت مرحوم هاشمی، گفت: همان ایمان روزافزون که اشاره کردم باعث استقامت آقای هاشمی در مسیری که انتخاب کرده بود، می‌شد. لذا در مکتب آقای هاشمی ایستادگی و تن دادن به مسئولیت و فرار نکردن از مسئولیت است.

نوبخت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای ۱۴۰۰ برنامه فقرزدایی داشت

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: یکی از برنامه‌های مدون و قابل دفاع برای فقرزدایی برنامه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بوده است.

به گزارش ایسنا، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه و معاونت ریاست جمهوری؛ در سالگرد درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: بدانید که آیت الله هاشمی رفسنجانی از زمان مدیریت خود، برای فردایی که سال ۱۴۰۰ خواهد بود؛ یک برنامه بلندمدت فقرزدایی طراحی کردند، که یکی از برنامه‌های مدون و قابل دفاع در این حوزه است که در سازمان برنامه وجود دارد.

وی ادامه داد: چه قدر ناراحت هستیم از اینکه این شخصیت بزرگ کنار ما نیستند. چه قدر ناراحت هستیم که بدون ایشان در این محاصره اقتصادی هستیم. ضمن تجلیل بزرگواری‌هایشان با خانواده عزیزشان همدردی می‌کنیم.

نوبخت گفت: دکتر شریعتی در نقد و نقص نگاه حرفه‌ای، می‌گفت نگاه حرفه‌ای از این بابت نقص دارد که همه چیز را یک بعدی می‌بیند؛ کفاش پیش از اینکه یک آدم را ببیند کفش او را می‌بیند و خیاط قبل از وجود انسان مقابلش لباس آن را ملاحظه می‌کند.

وی افزود: بنده با قبول این نقد نسبت به نگاه حرفه‌ای، از منظر کسی که اکنون مسئولیت توسعه و رصد این مقوله را در کشور عهده‌دار است عرض می‌کنم که هدف نهایی همه شش برنامه‌ای که برای توسعه کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی طراحی کردیم، این بود که به یک رشد نزدیک به ۸ درصد برسیم. در ۱۰ ساله نخست که رشد اقتصادی ما منفی ۳.۳ درصد بود و رشد سرمایه گذاری ما نیز منفی ۶.۹ درصد بود.

نوبخت با اشاره به مسئولیت کنونی‌اش در سازمان برنامه و بودجه، به وضعیت بی‌نظیر اقتصادی دوره ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی اشاره کرد و اظهار کرد: حتما به خاطر دارید که در سال ۶۷ در تهران روزانه ۳ الی ۴ ساعت قطعی برق و آب داشتیم که آیت‌الله هاشمی در دوران دولت خود نه‌تنها این مشکل را برطرف و حل کردند بلکه زمینه تحقق یک رشد اقتصادی بی‌سابقه برای کشور را فراهم آوردند؛ یعنی حتی برنامه سوم توسعه که یک برنامه موفقی بود در جایی متوقف ماند اما رشد اقتصادی دوره ایشان کم‌نظیر بود.

وی ادامه داد: علاوه بر آن رشد اقتصادی، در دوران سازندگی در عرصه سرمایه گذاری رشد بالای ۷ درصد را داشتیم و این مساله هم یک شاخص مهم است. همچنین اینکه تنها زمانی که جریان و تراز سرمایه‌گذاری در ایران از منفی به مثبت تبدیل شد در دوره ایشان بود. از این رو است که عموم مردم ایشان را به عنوان سردار سازندگی می‌شناسند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ضمن اشاره به شاخص عدالت و برابری در دولت سازندگی، گفت: یکی دیگر از نکاتی که در آن زمینه باید بر مظلومیت این شخصیت بزرگ تاریخی تاسف بخوریم، موضوع عدالت اجتماعی است. ضریب جینی و نسبت هزینه دهک پردآمد به دهک کم‌درآمد، دو شاخص معیار برای سنجش میزان عدالت و برابری در جامعه هستند و به عنوان مسئول سازمان برنامه و بودجه عرض می‌کنم، بهترین اعداد و ارقام در ضریب جینی و عدالت اجتماعی در دوره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شکل گرفت و البته در کنار آن مسیر توسعه را با گام‌های بلند طی می‌کردند.

وی در همین راستا افزود: آیت‌الله هاشمی بعد از مبارزه طولانی با استکبار داخلی و پس از اقدامات مهم ملی طی سال‌های پیش از ریاست جمهوری، در آن دوران هم مسیر توسعه را با گام‌های بلند طی می‌کردند و با توجه به این ویژگی‌ها و خدمات ایشان می‌توان گفت که آقای هاشمی یک شخصیت ممتاز، توانمند و در راستای آنچه که حضرت امام انتظار داشت، بود.

هاشمی: سعی آیت‌الله هاشمی بر حل مشکلات مردم در مسیر توسعه متوازن بود

رئیس شورای شهر تهران گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی معتقد بود دوقطبی سازی به مردم آسیب می‌رساند و سرمایه‌های مردم را از بین می‌برد.
محسن هاشمی در مراسم چهارمین سالگرد درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: امروز در چهارمین سالگرد رحلت آیت‌الله هاشمی قرار داریم و همانطور که می‌دانید داغ ایشان همچنان برای دوستداران ایشان باقی است و با بدتر شدن معیشت مردم و شرایط کشور بیش از گذشته جای خالی عقلانیت و تدبیر را حس می‌کنیم.

وی ادامه داد: من تشکر می‌کنم از کسانی که در خصوص رحلت ایشان سخن گفتند و قلم زدند اما من چند جمله کوتاه را براساس مراسم سه‌شنبه در قم که همراه افتتاح سرای فرهنگ و قرآن بود و آیت‌الله مرتضی جوادی عاملی سخنرانی کردند و من هم چند جمله را در درمورد صحبت‌های ایشان عرض می‌کنم.
هاشمی تصریح کرد: آیت‌الله مرتضی جوادی آملی گفتند آیت‌الله هاشمی در دوران امام (ره) با توجه به سبقه‌ای که با ایشان داشتند و شاگرد مکتبشان بودند از ایشان پیروی زیاد داشتند.
وی افزود: بعد از فوت امام هم با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همراهی زیادی داشتند و برای مجتهدی که خودش علم به مسائل دارد و ظرفیت وجودی خودش می‌تواند سیاست را پیش ببرد در این موارد همراهی از پیروی بسیار سخت‌تر است، اما برای حفظ نظام این همراهی را با صبوری انجام دادند و به خاطر مصلحت جامعه طوری عمل کردند که آسیبی برای انقلاب ایجاد نشود.
وی تصریح کرد: می‌دانیم دکترین هاشمی دکترین صلح و توسعه بود. ایشان اهمیت زیادی برای تامین رفاه مردم قائل بودند و سعی‌شان بر این بود که در این مسیر توسعه متوازن حتی توسعه پایدار، مشکلات مردم حل شود.
هاشمی در همین راستا گفت: ایشان معتقد بود ما باید طوری عمل کنیم که برای خفظ ارزش‌ها، فشاربر مردم واقع نشود و با میانه‌روی پیش برویم که کمترین فشار برای مردم ایجاد شود و بتوانیم تمام ارزش‌ها را در مسیر خود داشته باشیم.
وی ادامه داد: در خصوص دوقطبی‌سازی‌ها مخصوصا دوقطبی سازی میان جمهوریت و اسلامیت نظر آیت الله هاشمی مهم است؛ ایشان معتقد بود دوقطبی سازی به مردم آسیب می‌رساند و سرمایه‌های مردم را از بین می‌برد.
رئیس شورای شهر تهران در پایان گفت: اینگونه مباحث جزو مواردی است که اصولاً باعث افراطی شدن فضا و ریزش در انقلاب می‌شود و این موضوع برای جامعه خسارت آور است. آقای هاشمی همواره می‌گفتند نباید اهداف انقلاب را به گونه‌‌ای پیش ببریم که به معیشت مردم و مشیت و آینده کشور آسیب وارد شود.

رونمایی از ۸ جلد کتاب پیرامون شخصیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

به مناسبت چهارمین سالگرد درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی از هشت جلد کتاب رونمایی شد.

در حاشیه مراسم گرامیداشت چهارمین سالروز درگذشت مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، از ۸ جلد کتاب پیرامون شخصیت، ویژگی‌ها و خاطرات وی رونمایی شد.

گفتنی است از میان این ۸ جلد کتاب، ۴ جلد آن خاطرات موضوعی مرحوم هاشمی رفسنجانی است که توسط محسن هاشمی رفسنجانی فرزند ارشد وی و در چهار موضوع مترو، دانشگاه آزاد، ماجرای مک فارلین و صلح دفاع مقدس تالیف شده‌اند.

همچنین ۲ جلد از این کتب متشکل از ۶۱ مصاحبه رئیس اسبق مجمع تشخیص مصلحت نظام با روزنامه جمهوری اسلامی و ۲ جلد دیگر تالیف غلامعلی رجایی مشاور مرحوم هاشمی رفسنجانی پیرامون ویژگی‌های شخصیتی ایشان است.

ایلنا/ ایسنا

کپی