اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

پلیس آمریکا در پی شناسایی عوامل اصلی تهاجم به کنگره

پلیس آمریکا در پی شناسایی عوامل اصلی تهاجم به کنگره

اداره پلیس فدرال آمریکا "اف بی آی" در پی هجوم آشوبگران هوادار «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور به ساختمان کنگره (کاپیتول) در واشنگتن دی سی، درخواست کمک همگانی برای شناسایی عوامل اصلی خشونت و تهاجم به این ساختمان منتشر کرد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از تارنمای «هیل»؛ اف بی آی در بیانیه‌ای اعلام کرد: هرگونه سرنخ و رسانه‌های دیجیتال شامل تصویر و فیلم در باره این شورش و خشونت را برای کمک به یافتن ناقضان احتمالی قوانین فدرال می‌پذیرد.

این سازمان هدف خود را حفاظت از حق مردم در قانون اساسی برای اعتراض با محافظت همگان از خشونت و دیگر اقدامات کیفری توصیف کرد.

چهار تن شامل یک زن که توسط ماموران امنیتی کنگره هدف گلوله قرار گرفت، در این اعتراض همراه با شورش هواداران ترامپ که دوره ریاست جمهوری اش در ۲۰ ژانویه (اول بهمن ماه) به پایان می‌رسد، جان خود را ازدست داده اند.

به گفته فرمانده پلیس واشنگتن دی سی، دستکم ۱۴ مامور نیز در این شورش زخمی شدند که ۲ تن از آنها در بیمارستان بستری شده‌اند. ماموران امنیتی تا ساعت ۲۱ چهارشنبه شب، دستکم ۵۲ تن شامل چهار فرد مسلح به تفنگ بدون مجوز و یک تن را به اتهام حمل سلاح ممنوع، بازداشت کرده‌اند که از این شمار، ۲۶ تن در محوطه و ساختمان کنگره دستگیر شده‌اند. ماموران ۲ بمب دست‌ساز را نزدیک ستادهای کمیته ملی احزاب دمکرات و جمهوری‌خواه، کشف کرده‌اند. 

این شورش نشست مشترک کنگره برای تائید رسمی آرای «جو بایدن» رئیس جمهوری منتخب و «کامالا هریس» معاون او توسط مجمع گزینشگران را متوقف کرد، اما در پی مهار خشونت‌ها و تضمین امنیت اعضای کنگره از هر ۲ حزب اصلی، دوباره گردآمدند و پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری این کشور را تایید کردند.

ترامپ که این خشونت را محکوم نکرده و با پافشاری نادرست بر پیروزی خود در انتخابات سوم نوامبر (۱۳ آبان ماه) از هوادارانش خواست که به صورت مسالمت‌آمیز از خیابانها بیرون بروند. در ساعت‌های نخست بامداد پنجشنبه، پایان یافتن دوره ریاست جمهوری‌اش را در کاخ سفید و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در ۲۰ ژانویه را پذیرفت. 

نشست مشترک کنگره آمریکا به ریاست «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری چهارشنبه شب و تنها ساعتی پس از سخنرانی ترامپ، آغاز شد. اما در همان ساعات اولیه، با یورش طرفداران او به ساختمان محل برگزاری این نشست، نمایندگانی که در حال تایید آرای «الکترال کالج» بودند، وحشت زده شدند.

نشست مشترک مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای شمارش آرای گزینشگران انتخابات ریاست جمهوری که با شورش و یورش هواداران ترامپ به داخل ساختمان کنگره متوقف شد، واکنش‌های بین‌المللی در پی داشت و بسیاری از سران و مقامات عالی جهان ضمن سرزنش اقدام ترامپ و هوادارانش در به راه انداختن شورش، نسبت به وقایع واشنگتن ابراز نگرانی کردند.

با هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره و تلاش برای ورود به ساختمان شمارش آرای الکترال کالج، تمام درهای اتاق‌ها و تالارهای کنگره قفل شد و نیروهای امنیتی با شورشیان درگیر شدند. در تیراندازی‌ها درجریان این شورش، دست‌کم چهار نفر کشته و دهها تن زخمی شدند، که تعدادی از آنها پلیس هستند. دست کم ۵۳ نفر هم در جریان شورش بازداشت شدند.

«جو بایدن» رئیس جمهوری منتخب در پی هجوم حامیان ترامپ به ساختمان کنگره و متوقف شدن نشست مشترک نهاد عالی قانونگذاری ایالات متحده، با تاکید بر اینکه هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره، شورش است نه اعتراض، گفت که مردم دنیا و حتی فرزندان ما که این صحنه‌های دردناک و نمایش افتضاح را در پایتخت آمریکا می‌بینند، چه می‌گویند. وی خطاب به ترامپ گفت که دیگر بس است. بایدن در نخستین سخنرانی اش پس اشغال ساختمان کنگره که آرای گزینشگران را برای تائید پیروزی او بررسی می کرد، این شورش را افتضاح خواند./ ایرنا

کپی