اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

هجوم هواداران ترامپ به کنگره آمریکا/ جلسه نیمه‌کاره ماند/ حکومت نظامی در واشنگتن/ دمکرات‌ها در سنا به اکثریت رسیدند

هجوم هواداران ترامپ به کنگره آمریکا/ جلسه نیمه‌کاره ماند/ حکومت نظامی در واشنگتن/ دمکرات‌ها در سنا به اکثریت رسیدند

به دنبال تجمع گروهی از طرفداران ترامپ در مقابل ساختمان کنگره آمریکا تیم حفاظتی این ساختمان تدابیر امنیتی آن را شدت بخشیدند و تظاهرکنندگانی را که وارد ساختمان کنگره شده بودند بیرون کردند. در همین حال با ورود عده‌‌ای از معترضان به داخل صحن مجلس، جلسه کنگره برای تایید نتایج انتخابات ریاست جمهوری نیمه کاره ماند.

پلیس و نیروهای حفاظتی کنگره آمریکا همزمان با جلسه نمایندگان دو مجلس کنگره برای تایید نتایج انتخابات، ناچار شدند ساختمان کنگره و محوطه اطراف آن را قرق کنند.
علت این تصمیم تهدید امنیتی و پیشروی تظاهرات کنندگان به سوی پله‌های ساختمان کنگره و حتی ورود آنها به داخل ساختمان اعلام شده است.
تعدادی از معترضان حتی وارد صحن اصلی مجلس شدند و در آنجا عکس یادگاری گرفتند. همچنین صدای تیراندازی در صحن مجلس شنیده شده و دستکم یک نفر مجروح شده است.
در همین حال رسانه‌ها از خارج کردن نانسی پلوسی و مایک پنس، معاون ترامپ از کنگره به دلایل امنیتی خبر داده‌اند.
صدها نفر از حامیان دونالد ترامپ با تجمع در برابر ساختمان کنگره به نتایج انتخابات اعتراض دارند و بنابر گزارش‌ها معترضان برای ورود به ساختمان کنگره برابر ماموران صف آرایی کرده‌اند.
به گزارش سی ان ان به دنبال وقوع این رویدادها شهردار واشنگتن از ساعت ۱۸ به وقت شرق آمریکا تا ۶ صبح پنجشنبه در این شهر حکومت نظامی و منع رفت و آمد اعلام کرد.
بنا بر گزارش‌ها به نمایندگان کنگره ماسک گاز هم داده شده است تا به دلیل استفاده کردن از گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان از آن استفاده کنند. برخی از معترضان کپسول‌های آتش نشانی را برای ایجاد دود فعال کردند.
دونالد ترامپ، رییس جمهوری مغلوب آمریکا در انتخابات سوم نوامبر که با فراخوان امروزش برای تظاهرات و اعتراض به نتیجه انتخابات، عامل اصلی درگیری‌ها بوده است، در توییتی از معترضان خواسته آرام باشند و با پلیس کنگره همکاری کنند.
برخی از نمایندگان کنگره حتی از حزب جمهوری خواه این اقدام ترامپ را کودتا و تلاش برای آن دانسته‌اند.
هم زمان شبکه سی‌بی‌اس می‌گوید سناتورها و نمایندگان کنگره به مکانی امن منتقل شده‌اند.
این شبکه همچنین گزارش کرده که شهردار واشنگتن از وزارت دفاع درخواست اعزام ۲۰۰ نیروی دیگر گارد ملی تقاضا کرده است.
شبکه سی‌بی‌اس ویدیویی از داخل صحن اصلی مجلس نمایندگان مخابره کرده که در آن نمایندگان پناه گرفته دیده می‌شوند. برخی از آنها برای مقابله احتمالی با گاز اشک آور، کیسه‌های پلاستیکی چون کیسه فریزر به سر کشیده‌اند.
شبکه سی‌بی‌سی از انتقال یک نفر که به نظر «غرق در خون» بوده خبر داده است اما هنوز جزییاتی در این رابطه گزارش نشده است.
بنابر گزارش‌ها پلیس اف‌بی‌آی هم وارد ماجرا شده و برای کمک به پلیس کنگره به مرکز واشنگتن رفته است.
لری هوگان، فرماندار مریلند که در شمال و شرق واشنگتن دی سی واقع شده، از مردم خواسته به سمت مرکز پایتخت سفر نکنند.
گزارشگران و مفسران تلویزیونی در شبکه‌های آمریکایی با هیجان و ناراحتی تصاویر زنده از هجوم حامیان دونالد ترامپ به محوطه کنگره و ساختمان اصلی را گزارش می‌کنند و بسیاری آن را نتیجه تهییج و تشویش‌های ناشی از ادعاهای بدون اساس ترامپ و برخی سیاستمداران حامی او درباره نتایج انتخابات می‌دانند.
مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، از هواداران دونالد ترامپ خواسته که ساختمان کنگره را ترک کنند و از اعمال خشونت دست بردارند.
او گفته «حمله به ساختمان کاپیتال (کنگره) ما تحمل نخواهد شد و کسانی که عامل آن بودند تحت تعقیب قرار می‌گیرند و با اشد مجازات روبه‌رو می‌شوند.»
مک کارتنی، رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان هم در تماسی تلفنی به رسانه‌ها گفت که هجوم و ورود به ساختمان کنگره را به شدت محکوم می‌کند.
ینس استولتنبرگ، رئیس سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) توییت کرده که شاهد تصاویر تکان‌دهنده‌ای در واشنگتن است و به گفته او نتیجه انتخابات دمکراتیک باید محترم شمرده شود.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در توییتی صحنه های مخابره شده از کنگره آمریکا را شرم آور خوانده و محکوم کرده است. او نوشته: «ایالات متحده آمریکا جلودار دموکراسی در تمام جهان است و مهم است که اکنون در صلح و نظم فرآیند انتقال قدرت را پی بگیرد».

 

بایدن: دیگر کافی است

جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب که قرار بود امروز کنگره نتایج پیروزی او در رای‌گیری سوم نوامبر را رسما تایید کند، حدود ساعت ۴ عصر به وقت شرق آمریکا در سخنانی زنده تلویزیونی گفت: «این واقعه نمایانگر کل جامعه آمریکا نیست… من از این یاغیان می‌خواهم که فورا عقب بنشینند و اجازه دهند فرآیند دموکراتیک جاری شود.»
بایدن در سخنانی شدیدالحن از دونالد ترامپ خواست که فورا در سخنانی زنده تلویزیونی خواستار محکوم کردن این واقعه و متوقف شدن آن شود.
جو بایدن گفت: «در این لحظات، دموکراسی ما در معرض تعرضی بی‌سابقه است، تحولی که مشابه آن را در دوران معاصر ندیده ایم. تهاجمی به مهد آزادی: خود کنگره. تهاجمی به نمایندگان و پلیس کنگره که سوگند خورده از آنها حفاظت کند.»
او در پایان سخنان خود در پاسخ به سوال خبرنگاری گفت: «نگران امنیت مراسم تحلیف خود نیستم اما این وضع دیگر باید خاتمه یابد. کافی است.»

ترامپ از هوادارانش خواست به خانه برگردند

دونالد ترامپ در پیام ویدئویی ضبط شده از هوادارانش خواست که به خانه بازگردند.
هوادران ترامپ همچنان اطراف ساختمان کنگره در واشنگتن دی سی هستند.
ترامپ از زمان حمله معترضان به ساختمان کنگره تحت فشار بود که وارد عمل شود و از هوادارانش بخواهد که محل را ترک کنند.
او به هوادارانش گفت: «شما خاص هستید. دوستتان دارم. می‌دانم ناراحتید ولی الان آرامش لازم است.»

دمکرات‌ها در سنای آمریکا به اکثریت رسیدند

همزمان نتایج انتخابات جورجیا نهایی شد و با پیروزی رافائل وارناک و جان آساف در انتخابات سنای جورجیا اکنون دمکرات‌ها کنترل مجلس سنا را به دست گرفته‌اند.

---

ایسنا/ بی‌بی‌سی

 

کپی