اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

آسیب شناسی نگهداری سلاح های مجاز در خانواده

آسیب شناسی نگهداری سلاح های مجاز در خانواده

هر از چند گاهی در گوشه ای از استان شاهد وقوع حوادثی ناگوار هستیم که عضوی از یک خانواده که معمولا فرزندان خردسال هستند به دلیل استفاده ناصحیح از سلاح های مجاز توسط سایر اعضای خانواده جان خودشان را از دست می دهند.

به عنوان نمونه رسم غلط تیراندازی در مجالس عروسی در بعضی از شهرستان های استان بوشهر و دیگر نقاط کشور  گاهی انجام و باعث بروز اتفاقی ناگوار شده و خانواده‌ ای  را داغدار می‌ کند.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی  استان بوشهر بیان داشت: افرادی که با اسلحه مجاز و یا غیر مجاز در مراسم شادی و گاها عزا امنیت مردم را به خطر می اندازند، علاوه بر مجازات کیفری مجوز سلاح فرد خاطی لغو و از صدور مجوز مجدد برای وی جلوگیری خواهد شد.

این کارشناس امور اجتماعی بر ضرورت انجام مطالعات علمی درباره چرایی علاقه مندی جوانان به سمت  خرید و نگهداری سلاح غیرمجاز و مجاز  تأکید می‌کند و می‌گوید: از جمله عوامل علاقمندی قشر جوان به استفاده از سلاح  را می توان تاثیرات فرهنگی، خانوادگی، ابراز قدرت و خودنمایی، هیجان‌های کاذب  و فضای مجازی می توان دانست.

این کارشناس ارشد مشاوره بر نقش خانواده و تأثیر مستقیم آن‌ بر باورها و رفتارهای فرد تأکید کرده و بیان داشت: وقتی که داشتن سلاح و استفاده از آن در خانواده به عنوان یک ارزش قلمداد شود می تواند نقش بسزایی در انتقال این باور و ارزش به فرزندان باشد و حتی خرید سلاح اسباب بازی در دوران کودکی  می تواند عاملی در علاقمندی  برای نگهداری سلاح واقعی مجاز  یا غیرمجاز در بزرگسالی باشد.

وی تصریح کرد: با توجه به کاهش تعاملات واقعی بین اعضای خانواده و ایجاد فاصله و کمبود صمیمیت در خانواده، گرایش افراد به فضای مجازی روزبه‌روز بیشتر می‌شود. در خود فرورفتگی، به انزوا رفتن و برآورده نشدن نیازهای اساسی افراد در خانواده، آن‌ها را بیشتر به سمت تفریحات ناسالم  سوق می‌دهد به نحوی که برخی از نوجوانان با استفاده سلاح های مجاز یا غیرمجاز نه تنها اقدام به از بین بردن حیاط وحش می نمایند، بلکه گاها به اشتباه و یا حتی به دلیل اختلافات جزئی با دوستان خود اقدام به تیراندازی علیه دوستان خود کرده و مرتکب قتل می شوند.

این مقام انتظامی می افزاید: علت اصلی برخی حوادث ناگوار و  کشته یا زخمی شدن یکی از اعضای خانواده، حین نظافت سلاح و یا شوخی با اسلحه توسط عضوی از خانواده که آشنایی و قوانین به کارگیری سلاح و خطرات ناشی از استفاده نادرست از اسلحه را نداشته است.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان تاکید کرد: تیراندازی و استفاده از اسلحه نمونه واضحی از چرخه معیوبی است که فرد در آن هیجان و خشونت را می‌آموزد ولی آموزش‌های کافی درباره راهکارهای صحیح تخلیه هیجان دریافت نمی‌کند. فضاسازی مناسب برای تخلیه هیجان، نهادینه‌سازی آموزشی، الگو بودن والدین و نظارت آنها، آموزش مهارت‌های زندگی و مدیریت خشم به‌ ویژه در خانواده‌ها و افراد در سنین مختلف، از مهم‌ترین عوامل پیشگیری از بروز حوادث ناگوار است.پلیس


 

کپی