اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
رئیس صمت فارس:

فارس در صادرات شمش فولاد اول است

فارس در صادرات شمش فولاد اول است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس مدعی شد که با فعال شدن کارخانه ذوب آهن پاسارگاد، فارس جایگاه اول ارزآوری حاصل از صادرات شمش فولاد کشور را دارد.

حمیدرضا ایزدی سه‌شنبه ۱۶ دی در حاشیه بازدید از شرکت ذوب آهن پاسارگاد که با حضور سید امیرحسین قاضی‌زاده، نائب رئیس اول مجلس و عبدالعلی رحیمی مظفری نماینده مردم سروستان، خرامه و کوار انجام شد، گفت: این مجتمع، بزرگترین واحد فولاد بخش خصوصی در کشور محسوب می‌شود و با صادرات ۲۶۰ میلیون دلار شمش فولاد، جایگاه اول ارزآوری این محصول را برای فارس محقق کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان صمت فارس، ایزدی با اشاره به اینکه شاهد افزایش تولید و احداث فازهای توسعه ای آهن اسفنجی و گندله آهن در این مجتمع صنعتی هستیم، افزود: در حال حاضر ظرفیت تولید شمش فولادهای آلیاژی با ظرفیت یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن، آهن اسفنجی با ظرفیت یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن و گندله آهن سه میلیون و ۴۰۰ هزار تن است که درصورت تامین سنگ آهن، قابلیت افزایش ۲ برابری را دارد.

رئیس سازمان صمت فارس گفت: از آنجایی که سیاست کلان اقتصادی در سال جهش تولید اشتغالزایی‌ست، تولید محصولات کلاف آلیاژی با ایجاد ارزش افزوده بیشتر، تقویت صنایع پایین دستی، اشتغالزایی و درآمدزایی از اهداف اصلی توسعه در این شرکت است.

ایزدی با اشاره به اشتغالزایی مستقیم ۱۲۰۰ نفر توسط این بخش صنعتی، گفت: در راستای تکمیل زنجیره تولید و ایجاد ارزش افزوده بیشتر، ۲ طرح شامل آهن اسفنجی و گندله آهن با سرمایه گذاری بالغ بر  ۵۱ هزار میلیارد ریالی در تیرماه امسال افتتاح شد و اکنون طرح توسعه تولیدات نورد و کلاف فولادهای آلیاژی نیز در دست احداث است.

فرصت اشتغال مستقیم ۳۰۰۰ نفر

رئیس سازمان صمت فارس به اشتغالزایی چشمگیر در شرکت ذوب آهن پاسارگاد اشاره و بیان کرد: هم اکنون حدود ۳۰۰۰ نفر به طور مستقیم و بالای ۱۰ هزار نفر به صورت غیرمستقیم در این شرکت فعالیت دارند.

ایزدی با بیان اینکه کاربرد محصولات تولیدی در تکمیل صنایع پایین دستی مثل فولادسازی، صنایع ساختمانی، الکترود، فنرسازی و دیگر محصولات است، گفت: به طور کلی برای ایجاد و توسعه فعالیت‌های این شرکت از سال ۹۲ تاکنون ۸۶ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام شده است.

وی ادامه داد: عملیات اجرایی فاز چهارم طرح توسعه این صنعت، با هدف تولید انواع نورد و کلاف فولادهای آلیاژی با ظرفیت سالیانه یک میلیون تن، با سرمایه گذاری بالغ بر ۲۱ هزار میلیارد ریال و اشتغالزایی مستقیم ۸۷۰ نفر در حال انجام است.

نایب رئیس اول مجلس نیز ضمن قدردانی از تلاش‌های انجام شده در ایجاد و توسعه صنعت فولاد در فارس، گفت: مجتمع فولاد کوار بزرگترین مجتمع فولادی بخش خصوصی کشور محسوب می‌شود و سرعت توسعه آن نیز مطلوب بوده است.

سید امیرحسین قاضی‌زاده با بیان اینکه کاش در دیگر بخش‌های صنعتی نیز شاهد روندی مشابه به لحاظ مدیریتی بودیم، گفت: تامین خوراک و مواد اولیه بر عهده دولت است و متاسفانه به دلیل بروکراسی طولانی که در آن وجود دارد، چه بسا اگر این هم در اختیار بخش خصوصی بود، مشکلی وجود نداشت./ ایسنا

کپی