اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

انتقاد شهردار تهران از مازوت سوزی در کارخانه ها

انتقاد شهردار تهران از مازوت سوزی در کارخانه ها

شهردار تهران با بیان اینکه آلودگی هوا مختص خودروهای متحرک نیست، از سوزاندن مازوت در کارخانه‌ها انتقاد کرد.

پیروز حناچی روز دوشنبه در حاشیه مراسم آغاز عملیات اجرایی بنای یادبود شهیدان سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس به خبرنگاران توضیح داد: آلودگی هوای تهران را در شرایط وارونگی دما، به صورت حادتر حس می کنیم به این دلیل که سرعت بادهای محلی زیر دو متر بر ثانیه می شود یعنی مانند ماه دی.

وی ادامه داد: در این شرایط اگر آلوده سازی آلاینده های ثابت و متحرک از حد عادی بیشتر شود، جای نگرانی است.

حناچی با بیان اینکه در حال حاضر در تهران با افزایش SO۲ مواجه ایم که علت آن سوخت ناقص خودروهای شخصی است، گفت: وقتی خودروها معاینه فنی نداشته باشند، خودروهای سنگین و گازوئیلی با گازوییل غیراستاندارد کار و صنایع از مازوت استفاده کنند آلودگی هوا تشدید می شود؛ حالا اگر صنایع بزرگ هم این کار را انجام دهند که میزان آلایندگی چند ده برابر می شود.

شهردار تهران با بیان اینکه آلودگی هوا را به صورت دائمی رصد و پایش می کنیم، گفت:‌ همانطور که می دانید آلودگی هوا از مرزهای استانی تبعیت نمی کند حتی نیروگاه های استان های البرز و قزوین هم اگر آلاینده شوند، آلودگی آن را در تهران حس می کنیم چراکه باد غالب تهران جنوب غربی به شمال شرقی است.

به گفته وی،  اکنون شاخص صبحگاهی ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون حدود ۱۵۷ است که جای نگرانی دارد چون تا شب بسیار بیشتر می شود.

شهردار تهران همچنین درباره انتقادهای فراوان به تاکسیرانی درباره تسهیلات کم خودروهای فرسوده گفت: بضاعت شهرداری در این زمینه محدود است و ما از سپرده های خودمان در نوسازی ناوگان تاکسیرانی استفاده می کنیم.

حناچی افزود: تلاش های شهرداری اگر مورد پیشتیبانی قرار نگیرد و تسهیلات با بهره کم داده نشود، ‌ نمی‌توان کاری از پیش برد؛ درباره بودجه مربوط به نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی از سازمان برنامه و بودجه پیگیر هستیم تا اعتبارات مورد نیاز را بدست بیاوریم.

شهردار تهران درباره خرید اتوبوس های جدید برای ناوگان اتوبوسرانی نیز گفت: خط اتوبوس سازی ایران خودرو دیزل را مجددا راه اندازی کردیم و برای ساخت ۲۵۰ دستگاه قرارداد بسته ایم.

حناچی  درباره نصب فیلتر دوده در اتوبوس ها هم یادآور شد: تلاش می کنیم برای اتوبوس های موجود فیلتر دوده نصب شود، اتوبوس های جدیدی نیز که خریداری می شود به فیلتر مجهزند.

شهردار تهران همچنین در خصوص یادمان شهید سردار سلیمانی بیان کرد: در سالگرد شهادت شهید سلیمانی شهرداری تهران دو اقدام را در دستور کار قرار داده یکی یادمان سرباز وطن است که به مسابقه بین المللی گذاشته شده و در تپه های عباس آباد بنا می شود و دیگری یادمانی است که در اطراف دریاچه خلیج فارس در پهنه جنوب غربی دریاچه مکان یابی شده است و با همکاری ستاد عتبات عالیات انجام می شود و همزمان در تهران و بغداد صورت می گیرد.

حناچی با بیان اینکه این یادبود معماری خاصی دارد و طراح آن از معماران بنام ایرانیست و قرار است در کمتر از یک سال به اتمام برسد، افزود: برای ساخت این سازه حدود دو هزار متر فضا در نظر گرفته شده و مساحت سازه متناسب با مقیاس و سطح اشغالش در حدود ۷۰۰ تا یکهزار ۱۰۰۰ متر خواهد بود./ایرنا

کپی