اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹

کیفیت پایین لیگ محصول فقدان برنامه‌ریزی و بی‌نظمی

کیفیت پایین لیگ محصول فقدان برنامه‌ریزی و بی‌نظمی
محسن بیاتی نیا کارشناس فوتبال

این روزها شاهد برگزاری لیگ برتر فوتبال با بی‌نظمی‌های زیادی هستیم. البته این موضوع تنها مختص فصل جاری نیست و سال‌هاست که لیگ با چنین مشکلی روبه‌روست.

متأسفانه این بی‌نظمی‌ها در 2 فصل اخیر به‌دلیل مواجهه با کرونا بیشتر از گذشته شد و مسابقات را تحت تأثیر قرار داد که این موضوع تا حدی طبیعی است اما سازمان لیگ باید با قاطعیت در خصوص برگزاری مسابقات تصمیم‌گیری کند.

 یک برنامه‌ریزی خوب می‌تواند باعث بالا رفتن کیفیت لیگ شود. گرچه در مقاطعی لیگ ما و حتی لیگ‌های معتبر اروپایی به‌دلیل مسابقات ملی و «فیفا دی»ها با به هم ریختگی بازی‌ها مواجه می‌شود اما آنها این چالش را با برنامه‌ریزی دقیق و مناسب سپری می‌کنند. متأسفانه چنین برنامه‌ریزی‌ای در لیگ برتر ما وجود ندارد و شاهد هستیم که یک بازی بنا به دلیلی نه چندان مهم به تعویق می‌افتد و صدای تیم‌های دیگر در می‌آید. یکی از مشکلات لیگ ما در فصل جاری پایین بودن کیفیت بازی‌هاست که این موضوع باعث می‌شود تا هواداران از بازی‌ها لذت نبرند. البته این موضوع دلایلی دارد که یکی از دلایل اصلی برگزاری مسابقات بدون حضور هواداران است. یکی‌ دیگر از عواملی که باعث نزول کیفیت لیگ برتر شده، رفتن تعداد نسبتاً زیادی از بازیکنان به لیگ‌های خارجی است. در سال گذشته بازیکنان باکیفیت زیادی از ایران خارج و به لیگ‌های دسته چندم اروپایی و لیگ‌های عربی ترانسفر شدند، بازیکنانی که هرکدام از آنها کیفیت بالایی دارند و می‌توانند به بالا رفتن کیفیت لیگ کمک زیادی کنند اما شرایط نامطلوب اقتصادی و نوسان دلار و یورو باعث شد که این بازیکنان به لیگ‌های دیگر بروند. گرچه چنین تصمیم‌هایی صددرصد حق بازیکن است و علاوه بر این باعث می‌شود تا بازیکن لژیونر با بالا رفتن کیفیت فنی‌اش به تیم ملی کمک بیشتری کند. یکی دیگر از مشکلات این است که سال‌ها طول می‌کشد تا یک نسل خوب از بازیکنان به فوتبال‌مان معرفی شود. در واقع توجه به تیم‌های پایه بسیار کم است و روی پایه‌ها سرمایه‌گذاری نمی‌کنیم و به جز چند تیم بقیه تیم‌ها به‌دنبال این هستند تا از محصولی که به بار آمده استفاده کنند و حاضری‌خور هستند. دلیل این موضوع هم نتیجه‌گرایی تیم‌هاست. در این میان تفکر نادرستی وجود دارد و برخی باشگاه‌ها فکر می‌کنند که بازیکن‌سازی خمره رنگرزی است و بازیکن را چند ماه در خمره می‌گذارند و یک بازیکن خوب تحویل می‌گیرند. در حالی که آن بازیکن نیاز به سرمایه‌گذاری و توجه دارد، همچنین مربی دلسوزی می‌خواهد تا این استعداد پرورش یابد. در یک جمله اینکه تیم‌های ما روی بازیکنان پایه سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و سازنده نیستند. اگر بخواهم درباره شرایط لیگ فعلی صحبت کنم باید بگویم که تقریباً مدعیان مشخص شده‌اند و با‌ وجود نتایج چند بازی اخیر بازهم پرسپولیس را می‌توان جزو مدعیان اصلی دانست. البته این تیم خروجی‌های مهمی داشت و چند بازیکن اصلی‌اش را از دست داد و از طرفی در چند هفته اخیر از نظر نوع بازی با مشکلاتی مواجه شده اما قطعاً این ضعف در هفته‌های پیش رو مرتفع خواهد شد. علاوه بر پرسپولیس تیم‌های استقلال، فولاد و سپاهان هم جزو مدعیان اصلی به حساب می‌آیند و حتی گل گهر هم‌چنین شرایطی دارد و این تیم هم می‌تواند در انتهای فصل قهرمان لیگ شود. رسیدن به سکوی قهرمانی به فاکتورهایی همچون آمادگی بدنی و مهمتر از آن روحی بستگی دارد اما در شرایط این‌چنینی و مواجه شدن با ویروس کرونا هرتیمی که از نظر روحی شرایط خوبی داشته باشد می‌تواند به‌عنوان قهرمانی لیگ دست یابد.

کپی