اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

کمک‌های میلیارد دلاری واشنگتن به مخالفان ونزوئلا

کمک‌های میلیارد دلاری واشنگتن به مخالفان ونزوئلا

براساس اعلام منابع رسمی در واشنگتن، آمریکا از طریق نهادهایی مانند وزارت امور خارجه و آژانس توسعه بین الملل آمریکا از سال ۲۰۱۷میلادی درجهت منافع مداخله‌جویانه خود، حمایت های گسترده مالی از مخالفان دولت مادورو در ونزوئلا کرده است.

از نشریه ونزوئلایی اولتیماس نوتیسیاس، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که از سال ۲۰۱۷ معادل یک میلیارد و دویست میلیون دلار به مخالفان ونزوئلا کمک کرده است.

در پیام منتشر شده از سوی این نهاد آمریکایی در شبکه توئیتر خود موسوم به یواس ای اسپانیول آمده است: این مبلغ هنگفت «برای کمک به مردم آسیب دیده ونزوئلا که از بحران ایجاد شده توسط مادورو رنج می برند»

این پیام موج انتقادات مردم ونزوئلا را در شبکه های اجتماعی به راه انداخت. «واقعیات در کجا هستند؟» ترند پرتکرار پیام هایی بود که نمی توانستند تعجب خود را در برابر این ادعای کمک مالی آمریکا به مردم ونزوئلا پنهان کنند، به حدی که برخی از آنها خواستار تحقیقات در این رابطه شدند.

«ویلیام کاستیّو» معاون بخش سیاست ضدتحریم ونزوئلا در این زمینه تاکید کرد که این کمک های مالی به منظور حمایت مالی از رهبران مخالف راست گرای افراطی ونزوئلا به سرکردگی «خوان گوایدو» رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا صورت گرفته است.

در ژانویه ۲۰۲۰، (بهمن ۱۳۹۸) آژانس توسعه بین الملل آمریکا (USAID) فاش کرد که از سال ۲۰۱۷، مخالفان ونزوئلا را با مبلغی حدود ۴۶۷ میلیون دلار تحت عنوان «کمک های انسانی» تامین مالی کرده است.

این پیام های منتشر شده آماج انتقادات شدید «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا نیز قرار گرفت و شخص وی دستور داد مقصد این منابع مالی را در داخل و خارج از این کشور آمریکای لاتین معلوم کنند.

رئیس دولت کاراکاس پیشتر نیز از کنگره آمریکا خواستار تحقیق درباره مقصد «پول های مودیان مالیاتی» - در اشاره به جمعیت آمریکا-  شده و تصریح کرد: هزاران میلیون دلاری که به این مجرمان بخشیده شده، در حال حاضر در حساب های بانکی بهشت های مالیاتی سپرده گذاری شده است.

مادورو سپس تاکید کرد: اگر تحقیقات جدی در این زمینه صورت گیرد، با شگفتی بسیار شاهد صحنه هایی از سرقت، کلاهبرداری و دروغ های بزرگ خواهیم بود.  

سیاست مداخله‌جویانه آمریکا در ونزوئلا و معرفی خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهوری موقت و خودخوانده این کشور اگرچه مشکلات اقتصادی شدیدی را متوجه مردم ونزوئلا کرده است، اما همه شواهد گویای شکست این سیاست است و حتی منتقدان و معترضان به مادورو هم عملکرد دولت آمریکا را مورد انتقاد جدی قرار داده‌اند.

آمریکا از کودتا علیه دولت قانونی ونزوئلا حمایت کرد و در این زمینه از راهزنی دریایی برای مصادره نفت، پول و طلای این کشور دریغ نورزید. / ایرنا

 

کپی