اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

نشست اجلاس شورای همکاری خلیج فارس با محوریت آشتی با قطر

نشست اجلاس شورای همکاری خلیج فارس با محوریت آشتی با قطر

کشور‌های عربی محاصره کننده قطر در چارچوب اجلاس شورای همکاری خلیج فارس فردا در نشستی در پایتخت عربستان درباره از سرگیری روابط با دوحه رایزنی خواهند کرد.

 به نقل از فرانس ۲۴، در چارچوب اجلاس شورای همکاری خلیج فارس ۴ کشور عربی تحریم کننده قطر فردا سه شنبه در پایتخت عربستان با هم دیدار می‌کنند.

چهل و یکمین اجلاس شورای همکاری خلیج فارس قرار است پنجم ژانویه در ریاض برگزار شود. بر اساس گزارش روزنامه الرأی، بررسی بحران میان قطر و کشور‌های محاصره کننده آن و احتمالا آشتی چهار کشور عربی با دوحه در این نشست صورت خواهد گرفت. پیش از این انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات مدعی شد فضای سیاسی و اجتماعی در خلیج فارس به دنبال پایان دادن به بحران ادامه دار با قطر است.

اخیرا کشور‌های عربی مدعی آشتی با قطر و پایان دادن به حصر این کشور و از سرگیری روابط دوستانه با دوحه شدند، اما آنچه این روز‌ها بیشتر به گوش می‌رسد حاکی از تشدید اختلافات دیرینه است.

بحران روابط میان چهار کشور عربی با قطر از ۲۰۱۷ با قطع کامل روابط دیپلماتیک عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی و بحرین با این کشور آغاز شد. این کشور‌ها از پنج ژوئن ۲۰۱۷ روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کرده‌ و این کشور را به صورت زمینی و هوایی تحت محاصره قرار داده‌اند. آن‌ها همچنین این کشور را به حمایت از تروریسم متهم کرده اند. دوحه با رد این اتهامات، همسایگان عرب خود را به تلاش برای دست اندازی به حاکمیت قطر و تسلط بر منابع آن متهم کرده است. / باشگاه خبرنگاران

کپی