اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

وزیر خارجه آلمان: پیامدهای بحران کرونا فاجعه‌بار است

وزیر خارجه آلمان: پیامدهای بحران کرونا فاجعه‌بار است

وزیر امور خارجه آلمان مقابله با پیامدهای بحران همه‌گیری کرونا را مهمترین موضوع دوره ریاست ۶ ماهه این کشور بر شورای اروپایی دانست.

«هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان گفت بحران کرونا نشان داد که کشورها تنها با همکاری با یکدیگر می توانند بر بحرانها پیروز شوند. وی امروز در پیامی ویدیویی که در صفحه توییتر وزارت خارجه آلمان منتشر شد،  گفت: پیامدهای مالی، اقتصادی و اجتماعی کرونا فاجعه بار است. از این رو بسیار مهم است که اتحادیه اروپا راه حلی جمعی برای این بحران بیاید.

به گفته ماس اتحادیه اروپا در این بحران نشان داد که توانایی اقدام مشترک در چنین شرایطی را دارد.

وزیر خارجه آلمان تصویب بسته کمکی مشترک کرونا را که هدف آن کمک به کشورهای آسیب دیده از جمله ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و دیگر اقتصادهای آسیب دیده اروپایی است، از جمله دستاوردهای همکاری در اتحادیه اروپا دانست.

آلمان از اول جولای امسال (یازدهم تیر) در حالی ریاست شورای اروپایی را به عهده گرفت که اروپایی ها با انبوهی از مشکلات از جمله پیامدهای اجتماعی و سیاسی بحران کرونا، خروج انگلیس از اتحادیه و بحران اقتصادی گریبانگیر اعضای این اتحادیه دست و پنجه نرم می کردند.

براساس گزارش رسانه های آلمانی، بحران همه‌گیری کرونا که به تعطیلی‌های گسترده و محدودیت‌های شدید در آلمان منجر شده، ۳۹۱ میلیارد یورو به اقتصاد آلمان زیان وارد کرده است.

شبکه ان تی وی آلمان سه شنبه گزارش داد: اقتصاد آلمان در حال حاضر صدها میلیارد یورو در نتیجه همه گیری کرونا ضرر کرده است. انستیتوی تحقیقات اقتصادی آلمان (DIW) محاسبه کرده که این رقم تا ماه مارس (فروردین ۱۴۰۰) تقریباً دو برابر خواهد بود.

بر این اساس اگر محدودیت های شدید کنونی برداشته نشود، عواقب فاجعه باری اقتصاد آلمان را تهدید می کند که ممکن است سالها ادامه داشته باشد. از ابتدای شیوع کرونا طبق آخرین آمار در آلمان تاکنون یک میلیون و ۶۹۱ هزار و ۷۰۷ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند که از این تعداد ۳۲ هزار و ۴۲۰ نفر جان باخته اند. / ایرنا

کپی