اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

صدور اولین شناسنامه ویژه فرزندان دارای پدر غیر ایرانی در استان مرکزی

صدور اولین شناسنامه ویژه فرزندان دارای پدر غیر ایرانی در استان مرکزی

در راستای اجرای قانون تابعیت به فرزندان متولد از زنان ایرانی و مردان غیر ایرانی، اولین شناسنامه در استان مرکزی صادر و اهدا شد.

سید علی آقازاده استاندار مرکزی نهم دی ماه در آیین اعطای اولین شناسنامه ابرانی در راستای قانون تابعیت به فرزندان متولد از زنان ایرانی و مردان خارجی در استان مرکزی، با اشاره به اینکه این قانون یک قانون مترقی است، بیان کرد: هرچند دیر، اما اجرای این قانون یکی از افتخارات جمهوری اسلامی است و امروز هم در استان مرکزی رسما اولین شناسنامه صادر شده که حاصل این قانون مترقی است، اعطا می شود.

وی با قدردانی به جهت تسریع در اجرای این قانون در استان مرکزی، گفت: امیدواریم تا پایان سال پرونده های این چنینی در استان با دقت و سرعت قابل قبول رسیدگی و شناسنامه ها صادر شود.

به گزارش ایسنا، در این جلسه حجت الله دروگر، رییس کل دادگاه های عمومی و انقلاب اسلامی اراک نیز در این جلسه اظهار کرد: از زمان ابلاغ این قانون و با تشکیل کمیسیون پیرو اجرای این قانون در استانداری، مشکلات گوناگونی برای صدور شناسنامه به ویژه برای افرادی که فاقد گواهی ولادت یا سند رسمی ازدواج والدین بودند، مطرح شد که افراد برای حل مشکلات به دادگستری مراجعه می کردند.

وی گفت: دادخواست های مراجعه کنندگان به دادگستری عموما دارای ایرادات بود، به طوری که بسیاری از افراد دادخواست اثبات وقوع ولادت در ایران داده بودند که این امر اصلا ضرورتی ندارد، به همین دلیل برای حل این مشکلات پیگیری های لازم با مسئولان امر صورت گرفت و در نهایت مقرر شد افرادی که مشمول این قانون می شوند، در صورت نداشتن گواهی ولادت دادخواست اثبات نسب بدهند.

درودگر اظهار کرد: برای موارد دیگر که گواهی اثبات نسب وجود دارد، اما عقدنامه رسمی والدین وجود ندارد، مقرر شد یکی از زوجین دادخواست اثبات زوجیت بدهند، اما اگر فرد فاقد گواهی ولادت و سند رسمی ازدواج بود باید دادخواست اثبات زوجیت و اثبات نسب را در قالب یک دادخواست تقدیم دادگاه کند که پس از رسیدگی حکم مقتضی صادر می شود.

در این جلسه مدیرکل ثبت احوال استان مرکزی نیز گفت: ثبت احوال تلاش کرد که شناسنامه های اتباع هیچ تفاوتی با شناسنامه های مرسوم در کشور، برای ایرانیان نداشته باشد.

علیرضا قبادی افزود: با توجه به قانون تصویب شده، در مسیر صدور شناسنامه مشکلات رفع و اجرای آن از امسال در کشور ابلاغ شد و ثبت احوال استان نیز تلاش کرد ظرف یک هفته پاسخ استعلامات را بدهیم البته برای صدور ۵۳۰ شناسنامه نیاز به زمان است ولی تلاش می شود برای افراد کمتر از ۱۵ سال در کمتر از ۲۴ ساعت روند اداری و صدور شناسنامه انجام شود، اما برای بالای ۱۵ سال زمان بیشتری نیاز است./ ایسنا

کپی