اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

مادورو : کلمبیا در اندیشه حمله نظامی علیه ونزوئلاست

مادورو : کلمبیا در اندیشه حمله نظامی علیه ونزوئلاست

رئیس جمهوری ونزوئلا اعلام کرد کلمبیا در حال آماده سازی حملاتی علیه واحدهای نظامی ونزوئلا طی روزهای آینده است.

 به نقل از رسانه کوبایی دباته، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا با اعلام این خبر گفت: کلمبیا با مزدوران آموزش‌دیده و تامین مالی از سوی «ایوان دوکه» رئیس جمهوری این کشور آماده انجام حمله‌ای جدید علیه ونزوئلا در روزهای پایانی امسال یا آغاز سال ۲۰۲۱ علیه کاراکاس شده است.

مادورو در مراسمی به مناسبت استقبال از پایان سال در میان اعضا ستاد کل فرماندهی و نیروهای مسلح ملی بولیواری ونزوئلا اطمینان داد که ونزوئلا با مقاومت شهروندی- نظامی مستحکم سال را با پیروزی به پایان خواهد رساند.

رئیس جمهوری ونزوئلا برای مقابله با حملات آتی دستور داد ظرف ۲۴ ساعت، برنامه‌ای تحت عنوان «نقطه ۳» برای «تقویت و حفاظت» از اماکن نظامی به اجرا درآید.

رئیس دولت کاراکاس همچنین خواستار جمع آوری تمام اطلاعات لازم درباره طرح و نقشه های کلمبیا شد و از نیروهای مسلح خواست که «با هزاران چشم و گوش از واحدهای نظامی و نیروهای زمینی و دریایی مراقبت کنند»

مادورو همچنین با اعلام اینکه ارتش «سپر بولیواری» برای دفاع از ونزوئلا هر لحظه آماده خدمت باشند، تصریح کرد: در شرایط جدید، تاریخ این عملیات را علنی نخواهیم کرد، دستور عملیات به طور سری داده خواهد شد و تمام نیروهای مسلح، شبه نظامی و مردم خود را با تجهیزات کامل بسیج خواهیم کرد.

رئیس جمهوری ونزوئلا همچنین از ستاد فرماندهی عملیات راهبردی خواست کتبا پیشنهادات خود را برای ایجاد «حلقه های استحکام» از ماه ژانویه (۱۲ دی) ارسال کنند. در همین راستا بر تعمیر و تجهیز تمام سیستم های نظامی با حمایت روسیه، چین، بلاروس و ایران «البته تحت حمایت ملی» تاکید کرد.

دولت  دونالد ترامپ از آغاز ریاست جمهوری نیکلاس مادورو، برای سرنگونی دولت قانونی ونزوئلا و نشاندن مهره موردنظر در جهت منافع استعماری خود تلاش کرده است و علاوه بر تحریم‌های اقتصادی و نفتی، به رسمیت شناختن «خوان گوایدو» رهبر مخالفان به عنوان رئیس‌جمهوری این کشور، همواره درصد تحریک کشورهای همسایه ونزوئلا به ویژه کلمبیا برای مداخله و جنگ افروزی  و ایجاد لابی ضد ونزوئلا بوده است.   / ایرنا

کپی