اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
روحانی، قالیباف و رئیسی از بحث‌های ارائه شده در جلسه مشترک اظهار رضایت کردند

همفکری سران قوا درباره تحریم، بودجه و کرونا

همفکری سران قوا درباره تحریم، بودجه و کرونا

گروه سیاسی/ نشست مشترک سران قوا آنگونه که رئیس جمهوری گفته سه محور اصلی داشته است؛ چگونگی خنثی‌سازی و رفع تحریم‌ها، لایحه بودجه 1400 و تهیه و تولید واکسن کرونا.

عصر روز گذشته حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری و حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی ، رئیس قوه قضائیه  میهمان محمد باقر قالیباف رئیس مجلس بودند تا در جلسه سران قوا مسائل و موضوعات مهم کشور را به بحث و همفکری بگذارند. از سخنان رؤسای قوا بعد از جلسه اینگونه بر‌می‌آید که از بحث‌های انجام شده در جلسه رضایت دارند.
به گزارش خانه ملت، روحانی در پایان این نشست و در جمع خبرنگاران با تسلیت شهادت حضرت زهرا(س) گفت: جلسه بسیار خوب و سازنده‌ای با رؤسای دو قوه قضائیه و مقننه داشتیم. در این روزهای پایانی سال 2020 به مردم عزیز می‌گویم که دو نمره 20 در سالی که تمام می‌شود، ملت کسب کرده‌اند، اما در مورد دولت اینگونه نیست. نخست، نمره 20 مردم برای مقاومت و ایستادگی در جنگ اقتصادی و تحریم ضدبشری امریکا و دیگری در برابر ویروس کرونا که مردم با ایستادگی، هماهنگی و اجرای پروتکل‌های بهداشتی موفقیت کسب کردند. رئیس جمهوری افزود: در جلسه امروز در مورد سه موضوع صحبت کردیم؛ نخست فرمایشات مقام معظم رهبری در ارتباط با اینکه تحریم را باید بی‌اثر کنیم و در قدم دوم تحریم را بشکنیم. در این زمینه گفت‌و‌گوی خوبی داشتیم، همه اتفاق نظر داشتند، در ارتباط با شیوه اجرای آن نظرات نزدیک و مشابه است. این بحث را در جلسات آینده نیز ادامه خواهیم داد. روحانی ادامه داد: نکته دوم در ارتباط با لایحه بودجه 1400 بود که تقدیم مجلس شده و در اختیار نمایندگان قرار گرفته است و نمایندگان مشغول بررسی آن هستند. پیرامون این نکته که مجلس و دولت چه همکاری‌هایی می‌توانند داشته باشند و درباره اصلاحات احتمالی در تنظیم لایحه با هم انجام دهند. در این زمینه نیز اتفاق نظر بین سران قوا وجود دارد، در ارتباط با شیوه آن نیز قرار شد تیم اقتصادی دولت با نمایندگان عضو کمیسیون تلفیق بودجه بررسی‌ها را انجام دهند. رئیس جمهوری در توضیح نکته سوم این نشست مشترک، گفت: در پایان درباره موضوع واکسن کرونا مباحثی مطرح شد. نوعی دوقطبی در جامعه به وجود آمده که سازنده، درست و مفید نیست. مردم بدانند ما از چند طریق دنبال تهیه واکسن هستیم. نخست تهیه واکسن داخلی که تقریباً سه مرکز در این زمینه فعال هستند، البته مراکز دیگری هم کارهایی انجام داده‌اند، ولی دو مؤسسه بزرگ و یک شرکت دانش بنیان اقداماتی انجام داده‌اند که دولت هم کمک‌های لازم را به آنها کرده است.
وی تصریح کرد: برای تهیه واکسن مسیر دوم ساخت واکسن با کشور دیگر است، همکاری‌ها شروع شده و در این زمینه اگر بخواهیم کاری انجام دهیم، ایران به همراه یک کشور دیگر واکسن را تهیه خواهند کرد. روحانی همچنین یادآور شد: مسیر سوم خرید واکسن از خارج است، که یکی از طریق سازمان بهداشت جهانی (کواکس) است که برای بحث تأمین مالی آن اقدامات لازم صورت گرفته، در عین حال با یکی دو کشور دیگر در حال مذاکره هستیم. مردم بدانند که اگر واکسن خریداری کنیم، با اطمینان کامل خریداری می‌شود و در استفاده از واکسن داخلی زمانی مجوز واکسیناسیون صادر می‌شود که همه مراحل طی شده باشد. رئیس جمهوری همچنین اظهار کرد: امیدواریم همان‌طور که مردم با آرامش و رعایت پروتکل‌های بهداشتی مسیر مقابله با ویروس کرونا را طی کرده‌اند، مردم مطمئن باشند که سلامت آنها مهمترین مسأله مسئولان جمهوری اسلامی ایران است و این موضوع مورد توجه دولت و سایر قواست. در ماه‌های پایانی دولت دوازدهم نیز مردم بدانند که نخست سلامت آنها، دوم شکستن تحریم و سوم معیشت مردم مهمترین مسائل مورد نظر و در اولویت است و با دو قوه دیگر همکاری‌ها را ادامه می‌دهیم.
قالیباف: هماهنگی‌های خوبی انجام شد
رئیس مجلس هم پس از اتمام نشست مشترک سران قوا، با بیان اینکه این اولین جلسه سران قوا در مجلس یازدهم است، بیان کرد: توفیقی است که در این روز میزبان رئیس جمهور و رئیس قوه قضائیه هستیم. این حضور را خوشامد می‌گوییم و همان طور که مقام معظم رهبری تأکید داشتند تداوم چنین گفت‌وگوهایی می‌تواند مشکلات را حل کند. قالیباف با اشاره به مباحث مطرح شده در نشست مشترک سران قوا اظهار داشت: موضوع تحریم با محوریت خنثی‌سازی تحریم در اولویت کار است و مبنای این کار برای رفع تحریم هم می‌تواند مؤثر باشد.
رئیس دستگاه قانونگذاری با اشاره به لایحه بودجه هم افزود: بودجه برنامه سالانه‌ای است که در راستای برنامه 5 ساله عمل می‌کند، سعی ما این است که بودجه با هماهنگی دولت، وزارتخانه‌های اقتصادی و کارشناسان با همکاری و همفکری تهیه شود. وی با اشاره به نشست قبلی سران قوا در ریاست جمهوری بیان کرد: در آن جلسه روی مباحث بودجه مفصل گفت‌وگو کردیم و روی مباحثی توافق شد و مقرر شد با وزرا و سازمان برنامه و بودجه، بودجه‌ای ببندیم که کاهش تورم، معیشت، سلامت، رسیدگی به محرومین و مستضعفین و محرومیت‌زدایی در اولویت و مورد توجه باشد. همچنین به بحث مهم تولید تأکید شد و به دنبال آن هستیم صادرات را بر واردات غلبه دهیم تا تراز عملیاتی رشد کند. رئیس مجلس تأکید کرد: در این جلسه هماهنگی‌های خوبی صورت گرفت و جمع‌بندی شد که بودجه‌ای با حداقل تورم، درآمد واقعی و پایدار برای پیشرفت و رشد اقتصادی سال آینده داشته باشیم.
قالیباف با اشاره به اینکه بحث بعدی جلسه مشترک سران قوا موضوع سلامت بوده است، تأکید کرد: اولویت ما تهیه واکسن و حمایت از آسیب‌دیدگان کرونا است که می‌خواهیم در بودجه سال آینده این موارد را مد نظر قرار دهیم به طوری که اعتبار لازم برای خرید یا تولید واکسن در نظر گرفته شود.
رئیسی: انتظار مردم هماهنگی و همراهی مسئولان است
رئیس دستگاه قضا هم با تسلیت شهادت حضرت فاطمه(س) و گرامیداشت 9 دی، گفت: این مردم عزیز با ایستادگی و مقاومت، انتظارشان هماهنگی و همراهی همه مسئولان است، امروزه وحدت و انسجام بین قوا و نهادهای حاکمیتی یک ضرورت و یک راهبرد اساسی است. امروزه مردم با مشکلات معیشتی و کرونا روبه‌رو هستند و باید همه دستگاه‌ها با این دو مشکل مقابله کنند، یقین داریم که می‌توانیم و این «ما می‌توانیم» را از شهید قاسم سلیمانی و شهدا آموخته‌ایم.
رئیسی تأکید کرد: کشور با امکانات مادی و معنوی بسیاری که دارد، قادر است با نیروی متراکم جوانی بر مشکلات فایق آید و در یک کلمه راهبرد اساسی خنثی‌سازی تحریم‌ها را با قدرت دنبال کند. ما این را نه در سخن، بلکه در عمل، شهدا و مجاهدان این میدان نشان دادند و ابتکارات و خلاقیت‌ها در حوزه‌های مختلف نیز نشان داده شده که امکان فائق آمدن بر همه مشکلات و خنثی‌سازی تحریم‌ها وجود دارد و این راهبرد را باید دنبال کرد.
رئیس قوه قضائیه اظهار کرد: سخنانی که در جلسه مطرح شد نشان از این بود که باید همکاری بین سه قوه در جهت اجرای منویات رهبری حکیم فرزانه انقلاب اسلامی باشد که حقیقتاً راه را برای همه ما روشن کردند. امروز انسجام و وحدت قوا باید در جهت خواست مردم، اعتمادآفرینی و رضایت مردم و اجرای منویات رهبری باشد. رئیس قوه قضائیه در پایان گفت: یقین داریم که بودجه 1400 هم با همکاری دولت و مجلس دنبال خواهد شد و آن سری از مسائلی که در جلسه بیان شده با همکاری و مساعدت‌ها، تمام این مشکلات رفع خواهد شد.
 

کپی