اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

نماهنگ «یک شیش» به مناسبت تولد حسین علیزاده منتشر شد

نماهنگ «یک شیش» به مناسبت تولد حسین علیزاده منتشر شد

همزمان با شصت و نهمین زادروز حسین علیزاده (آهنگساز و موسیقی‌دان معاصر) موزیک ویدئو «یک شیش» به همت علی جعفری پویان و تعدادی دیگر از نوازندگان صاحب‌نام کشورمان منتشر شد.

 علی جعفری‌پویان (نوازنده و آهنگساز) همزمان با شصت و نهمین زادروز حسین علیزاده (آهنگساز، موسیقیدان و نوازنده) نماهنگ «یکِ شیش» را با همراهی تعدادی دیگر از هنرمندان فعال عرصه موسیقی منتشر کرد. قطعه صوتی این اثر موسیقایی، اول شهریورماه سال  98 مصادف با سالروز تولد حسین علیزاده در دسترس مخاطبان قرار گرفته بود.

بهنود یخچالی (موسیقی)، علی جعفری‌پویان (تک‌نواز ویولن و ویولا)، یگانه حسینی‌نیا، مونیکا لران و علی جعفری‌پویان (نوازندگان ویولن اول و دوم)، سهراب بهرمندی و علی جعفری پویان (نوازندگان ویولا)، نگار نوراد (نوازنده ویولنسل)، حامی حقیقی از استودیو «شهرصدای پارسیان» (صدابرداری، میکس، مسترینگ)، کامبیز باقری و علیرضا صفرنژاد (عکس و تصویر)، علیرضا صفرنژاد (تدوین)، سوگل ضامنی (گرافیک)، عوامل اجرایی نماهنگ «یک شیش» با مدیریت هنری علی جعفری‌پویان هستند. این در حالی است که آیدین الفت، علی بوستان، مانی جعفرزاده، نیما جوان، حمیدرضا آداب و فراز تعالی ازجمله افرادی دیگری هستند که جعفری‌پویان از آنها برای همکاری در تولید این اثر قدردانی کرده است.

علی جعفری پویان که طی سال‌های اخیر حضور فعالی در ارکسترها و آثار موسیقایی متعدد به عنوان نوازنده ویولن داشته طی یادداشتی به مناسبت انتشار این موزیک ویدئو نوشته است:

«وقتی تابستان٩٨ پارتیتور دست‌نویس «نینوا»اثر استاد حسین علیزاده منتشر و همراه با چند اثر دیگر از آثار نشر«تار و پود» در فرهنگسرای نیاوران رونمایی شد، من هم به آن مراسم دعوت شده بودم؛ ولی آن روز بسیار درگیر بودم و فقط برای عرض ادب و تبریک و تهیه پارتیتور به فرهنگسرا رفتم.

متاسفانه به دلیل دیر رسیدنم و ازدحام جمعیت امکان دیدار با استاد علیزاده میسر نشد. اما در حال بازگشت بودم که علی بوستان عزیز و نیما جوان یک پاکت از تمامی آثار نشر «تارو پود» را تحویلم داده و گفتند از طرف آقای علیزاده است. همین اتفاق برای من یک دنیا محبت بود در کنار دیگر محبت‌هایشان طی سالهای گذشته. یادم هست وقتی در ماشین نشستم و پارتیتور را ورق زدم اصلا گرما را احساس نکردم و غرق ورق زدن شدم واز دست خط ایشان انرژی گرفتم.

خیلی سریع به این فکر افتادم که در مقابل این محبت چطور تشکر کنم که ایده ساخت «یک شیش» در ذهنم شکل گرفت و از بهنود یخچالی دوست هنرمند و با ارزشم خواستم قطعه‌ای را بر مبنای اثر جاودانه «نی نوا» با محوریت  تک‌نوازی ویولن تنظیم کند. او هم با وقت بسیار محدودی که داشتیم به بهترین شکل این اثر را خلق کرد.

روزی که خواستیم از آقای علیزاده دعوت کنیم تا به استودیو آمده و قطعه را بشنود، بسیار روز زیبا و هیجان‌انگیزی بود. اما فقط یک مساله ناراحتم می‌کرد و آنهم حضورنداشتن تمام دوستان هنرستانی‌ام در کنارمان بود. البته در هر مرحله از شکل‌گیری «یکِ شیش» دوستان بسیاری همراهم بودند که قدردان یکایک آنها هستم.

من از آیدین الفت عزیز با در اختیار قرار دادن استودیو «شهر صدای پارسیان»، نیما جوان نازنین با کارهای اداری و مجوزی که برای«یک شیش» گرفت، علی بوستان رفیق خوبم با مشورت‌هایش، کامبیز باقری با مرام همیشگی و حضورش در روز ضبط و جشن تولد استاد و عکس‌هایی که ثبت کرد، حامی حقیقی عزیزم با تمام توان و دانشش، سوگل ضامنی مهربان با طراحی پوستر، علیرضا صفرنژاد نازنینم با وقت و حوصله‌ای که برای ساخت این ویدیو با حداقل امکانات به خرج داد، دوستان خبرنگارم در رسانه‌های مختلف، دوستان عزیزم در خارج از کشور برای نشر بین‌المللی اثر و از دوستان و همکاران عزیز نوازنده‌ام سهراب برهمندی، یگانه حسینی‌نیا، مونیکا لران و نگارنوراد که خالصانه در ضبط این اثر همراهم بودند نیز متشکرم.

سال گذشته، یکم شهریورماه بود که قطعه‌ «یکِ شیش» به مناسبت زادروزاستاد حسین علیزاده منتشر و تقدیم ایشان شد.

‎این تک‌آهنگ بر اساس قطعه‌ «نینوا» اثر جاودان حسین علیزاده ساخته شده و برداشتی‌آزاد از آن قطعه است که با محوریّت ساز ویولن و همراهی اصوات الکترونیک سامان یافته است. ‎امسال نیز به همان مناسبتِ فرخنده تصاویری از لحظات ضبط این اثر و حضور استاد در «استودیو شهر صدای پارسیان» را به علاقمندان ایشان و موسیقی تقدیم می‌کنیم. البته ‎نسخه صوتی این اثر نیز در فضاهای شنیداری معتبر داخلی و بین‌المللی قابل شنیدن است.»/ایلنا

نماهنگ «یک شیش» به مناسبت تولد حسین علیزاده منتشر شد

کپی