اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹
بارندگی‌های امسال در حد نرمال پیش‌بینی شده‌اند

پاییز بارانی، زمستان برفی

پاییز بارانی، زمستان برفی
حمید حاجی‌پور گزارش نویس

آخرین وضعیت سدهای کشور نشان می‌دهد که تا ۲۸ آذرماه میزان ذخایر آب در مخزن سدها به ۲۶ میلیارد و ۳۷۰ میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با سال آبی ۹۹-۹۸ دارای یک درصد افزایش است.

ایران آنلاین: آذرماه از خجالت مهر و آبان بخوبی درآمد. بارندگی‌های در آخرین ماه پاییز آنقدر بود که نگرانی‌ها و آمارهای از پیش گفته شده چاره‌ای جز تسلیم شدن در برابر آن را نداشتند. بارندگی‌ها مخازن سدها را به بالای 50 درصد پرشدگی رسانده است.

بر اساس دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر تا 6 دی سال آبی 1400-1399 بالغ بر 81 میلیمتر بوده که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت( 65 میلیمتر) 25 درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته(87 میلیمتر) 7 درصد کاهش نشان می‌دهد. براساس این آمار حجم بارش اول مهر تا پایان 6 دی معادل 133.49 میلیارد مترمکعب بوده است.

در این میان مرزهای شرقی کمترین دشت را از سخاوت آسمان برده‌اند و با کاهش 46 درصدی نسبت به سال گذشته همچنان در حالت قرمز قرار دارند. حوضه آبریز دریاچه ارومیه هم با بارش‌های خوبی که دریافت کرده‌است نسبت به سال گذشته 111 درصد افزایش بارندگی را تجربه کرده است.

برگردیم به آمارهای شرکت مدیریت منایع آب ایران، بر اساس آخرین آمار ارائه شده تا ۲۸ آذرماه امسال، میزان ذخایر آب در مخزن سدهای کشور به ۲۶ میلیارد و ۳۷۰ میلیون مترمکعب رسیده است و مجموع ظرفیت مخازن سدها ۵۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب بوده که نشان‌دهنده ۵۲ درصد پرشدگی مخازن است. بر این اساس به تبع میزان مطلوب بارش‌های پاییزی، حجم ورودی آب تا پایان آذرماه برابر با هفت میلیارد و ۱۸۰ میلیون مترمکعب بوده است.

این عدد نسبت به مدت مشابه سال آبی قبل از آن که 7 میلیارد و ۱۰ میلیون مترمکعب بوده، بیانگر افزایش 2 درصدی ورودی آب به مخازن سدهای کشور است.

همچنین، آخرین وضعیت سدهای کشور نشان می‌دهد که تا ۲۸ آذرماه میزان ذخایر آب در مخزن سدها به ۲۶ میلیارد و ۳۷۰ میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با سال آبی ۹۹-۹۸ دارای یک درصد افزایش است.

باید به این نکته هم اشاره کرد که به تبع میزان ورودی به سدهای کشور، خروجی آب از سدها با کاهش مواجه بوده و تا این مدت 7 میلیارد و ۹۸۰ میلیون مترمکعب خروجی آب از سدهای کشور را شاهد بوده ایم به‌گونه‌ای که در مقایسه با مدت مشابه سال آبی قبل، از کاهش ۱۶ درصدی برخوردار بوده است.

اما وضعیت در 3 ماهه زمستان چطور خواهد بود. آیا زمستان هم رکورد بارندگی‌های سال گذشته را تکرار خواهد کرد؟ سحر تاجبخش، رییس سازمان هواشناسی کشور با عنوان اینکه امسال سال سردتری نسبت به سال گذشته خواهد بود. به گفته او فصل زمستان با چند پیک بارش برف همراه خواهد بود البته وی به تغییرات الگوها هم اشاره کرد که شاید تغییرات جدیدی صورت بگیرد.

تاجبخش در پیش‌بینی بارش‌ها در فصل زمستان عنوان کرد: طی سه ماه پایانی سال دمای هوا در نیمه شرقی و نوار شمالی کشور سردتر از حد معمول پیش‌بینی می‌شود همچنین بارش‌ها به‌ویژه در نیمه شمالی کشور به‌صورت برف خواهد بود و چند بارش برف خوب در کشور طی زمستان خواهیم داشت. بارش‌ها در دی ماه قابل ملاحظه نخواهد بود و کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود. انتظار می‌رود که در بهمن و اسفند بارش‌ها در محدوده نرمال قرار گیرند.

 

 

 

 

کپی