اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
جسد ۸ نفر در ارتفاعات شمال تهران پیدا شد

برف‌ چــــــال

برف‌ چــــــال

ظهر جمعه 5 دی با‌وجود هشدارهایی که سازمان هواشناسی در مورد وضعیت جوی و پرخطر برخی استان‌ها از جمله تهران اعلام کرده بود، ده‌ها کوهنورد بی‌توجه به این هشدارها به ارتفاعات تهران رفتند اما فقط به فاصله چند دقیقه در سه منطقه آهار، دارآباد و کلکچال با سقوط 3 بهمن لحظات دلهره آور و وحشتناکی را تجربه کردند و در میان برف و کولاک گرفتار شدند.

پس‌از اعلام ریزش بهمن در ارتفاعات تهران امدادگران اورژانس و هلال احمر و آتش‌نشانی بلافاصله عملیات امداد و نجات را آغاز کردند،  اما با گذشت دو روز از این حادثه هنوز عملیات برای پیدا کردن کوهنوردان ناپدید شده ادامه دارد و آمار قطعی از جانباختگان و ناپدیدشدگان این حادثه اعلام نشده است.  منابع رسمی از آمار 8 کشته و 7 ناپدید خبر می‌دهند و اما آمار غیر رسمی  از ناپدید شدن بیش از 18 کوهنورد حکایت دارد.
تاجیک نوری، معاون عملیات امداد و نجات جمعیت هلال احمر درباره آخرین جزئیات حادثه سقوط بهمن در ارتفاعات آهار، دارآباد و کلکچال به خبرنگار «ایران»، گفت: تا ظهر روز شنبه 8 کشته و ناپدید شدن 7 نفر تأیید شده است. البته طی 24 ساعت از زمان وقوع بهمن بیش از 14 نفر نجات پیدا کرده‌اند. تیم‌های کوهستان، واکنش سریع و کوهنوردی جمعیت هلال احمر در حال جست و جوی کشته شدگان احتمالی یا مصدومان این حادثه هستند و تا زمانی که اطمینان حاصل نکنیم که فردی زیر بهمن نمانده عملیات‌مان را متوقف نمی‌کنیم.
وی در ادامه افزود: افرادی که مطمئن هستند اعضای خانواده هایشان برای کوهنوردی یا اسکی به یکی از این 3 منطقه رفته و بازنگشته‌اند می‌توانند با شماره 112 تماس گرفته و اطلاعات فرد یا افراد مفقود شده را اعلام کنند تا ما بتوانیم با اطلاعات بیشتری عملیات جست و جو را انجام دهیم.
اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نیز در این رابطه گفت: جست و جوها برای یافتن افراد مفقود شده در ارتفاعات شمال تهران ادامه دارد، ضمن اینکه این موضوع باید مورد بررسی قرار گیرد که چرا در شرایط بارندگی و نامساعد جوی برخی از مجموعه‌ها فعال بوده‌اند که اگر مجموعه‌ای بدون توجه به هشدارها اقدام به ورود به مناطق پرخطر کرده اقدامات قانونی در موردشان اعمال خواهد شد.
وی درباره آخرین وضعیت امدادرسانی و جست و جو نیز تصریح کرد: سازمان مدیریت بحران کشور نیز با ایجاد هماهنگی در میان دستگاه‌های امدادی این عملیات را فرماندهی و مدیریت می‌کند. برابر آمارهای ما تاکنون بیش از ۱۰۰ نفر از ارتفاعات به مکان امن منتقل شده‌اند. البته میزان بارش برف بسیار زیاد است و همین موضوع عملیات جست و جو را با دشواری‌هایی برای هلال احمر و دیگر دستگاه‌ها روبه‌رو کرده است.
نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در مورد اینکه گفته می‌شود که برخی مجموعه‌ها نظیر توچال در این روز فعال بودند، گفت: یکی از گلایه‌هایی که وجود دارد این است که چرا شهروندان خودشان رعایت نکرده و زمانی که ما اعلام کردیم دمای هوا در ارتفاعات تهران منفی ۲۰ درجه است عده‌ای در شرایط برف و کولاک به کوهستان رفته‌اند.
مهدی ولی‌پور رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر نیز گفت: مجموع اجساد کشف شده در ارتفاعات شمال تهران به 8 نفر افزایش پیدا کرده و پس از انتقال اجساد به پایین عملیات تشخیص هویت، تحویل اجساد به پزشکی قانونی و تحویل آنها به خانواده‌هایشان انجام خواهد شد.
حمید مساعدیان رئیس امداد و نجات فدراسیون کوهنوردی نیز درباره اتفاقات ناشی از بهمن و بوران در ارتفاعات تهران گفت: در توچال و کلکچال امداد بالگردی داشتیم. در توچال فوتی نداشتیم و تنها چند نفر مفقود شده بودند که برخی از آنان پیدا شدند. هنوز هم چند نفری در توچال مفقود هستند که باید تکلیف آنان مشخص شود.
کپی