اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان عنوان کرد

زنجان بر روی دو گسل و در پیرامون ۴۰ گسل

زنجان بر روی دو گسل و در پیرامون ۴۰ گسل

مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان گفت: استان زنجان بر روی دو گسل واقع شده و ۴۰ گسل هم از پیرامون این استان را تهدید می‌کند.

صفی‌الله کرامتی  اظهار کرد: در استان زنجان اقدامات خوبی انجام‌ شده و با توجه به پتانسیل‌هایی که در دانشکده علوم‌زمین دانشگاه تحصیلات تکمیلی استان وجود دارد، در بحث شناسایی گسل‌های استان کارهای خوبی انجام شده و مرکز مطالعات علوم زمین وزارت راه‌ و شهرسازی نیز در این زمینه مطالعاتی داشته است.

وی با بیان اینکه در مطالعات انجام‌ شده، گسل‌های موجود در استان و حرایم آن مشخص شده است، افزود: این حرایم به شهرداری، اداره‌کل راه و شهرسازی و نظام مهندسی مسکن ابلاغ شده تا تمهیدات لازم در این رابطه اندیشیده شود.

این مسئول ادامه داد: در این حرایم نباید ساختمان‌های حیاتی ساخته شده و ساختمان‌هایی که برای اهالی احداث می‌شود و در مالکیت آن‌ها است نیز باید اقدامات لازم و فنی در آن رعایت شود.

مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان با اشاره به مقاوم‌سازی، تصریح کرد: در استان قریب به ۱۹ هزار واحد مسکونی روستایی بر روی گسل قرار دارد که از این تعداد ۶۰۰۰ واحد مقاوم و نوسازی شده و انتظار می‌رود مردم این مناطق همکاری لازم را با اداره‌کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان انجام دهند.

کرامتی با اشاره به صدور مجوز برای ساخت و ساز ۵۰۰۰ واحد مسکونی در استان به‌ویژه در روستاها، یادآور شد: علاوه ‌بر این مجوزها، برای ۲۰۰۰ واحد مسکونی محرومان نیز مجوز صادر شده که این واحدها مشمول تسهیلات بلاعوض هستند.

وی با بیان اینکه در استان زنجان دو گسل وجود دارد و ۴۰ گسل هم از پیرامون، این استان را تهدید می‌کند، عنوان کرد: وجود این گسل‌ها نیازمند اقدامات جدی در راستای مقاوم‌سازی منازل به خصوص خانه‌های روستایی است که برای رسیدن به نقطه مطلوب، همکاری مردم و اهالی اهمیت به سزایی دارد.

این مسئول از انجام مطالعات کاهش خطر بلایای طبیعی در استان توسط دانشگاه تحصیلات تکمیلی خبر داد و خاطرنشان کرد: اداره‌کل مدیریت بحران نیز مطالعاتی مبنی بر آمادگی و پاسخ در برابر خطرات و بلایای طبیعی را با همکاری دیگر دستگاه‌ها در دستور کار دارد تا در صورت بروز حادثه، مشکلات در کم‌ترین زمان برطرف شود./ ایسنا

کپی