اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

تعطیلی دولت آمریکا محتمل‌تر شد

تعطیلی دولت آمریکا محتمل‌تر شد

با امتناع دونالد ترامپ از امضای بسته ملی حاوی بودجه دولت و نیز کمک‌های کرونایی بخش‌های عمده‌ای از دولت آمریکا هفته آینده میلادی تعطیل خواهد شد.

 خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه در گزارشی اعلام کرد با تهدید «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به امضا نکردن یک بسته ملی ۲۳۰۰ میلیارد دلاری که حاوی بودجه دولت و نیز کمک‌های کرونایی است دولت این کشور با احتمال تعطیلی در پایان سال میلادی در میانه گسترش شدید کرونا در این کشور مواجه خواهد بود.

این بسته مالی که حاوی بودجه دولت و مبلغ ۸۹۲ میلیارد دلار برای رویارویی با مشکلات ناشی از شیوع ویروس کروناست ماحصل ماه‌ها مذاکره میان نمایندگان دو حزب اصلی آمریکا در کنگره این کشور است. این بسته مالی همچنین هزینه عملیات‌های جاری دولت آمریکا را تا سپتامبر ۲۰۲۱ تامین می‌کند.

به این ترتیب، با امتناع «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا از امضای این بسته، بخش‌های عمده‌ای از دولت آمریکا هفته آینده میلادی تعطیل خواهد شد.

ترامپ عصر سه شنبه در پیامی در رسانه‌های مجازی که مایه شگفتی نزدیکترین مقامات به شخص او شد، خواستار اصلاح این لایحه شد به ترتیبی که به هر آمریکایی مبلغ ۲۰۰۰ دلار پرداخت شود. در نسخه کنونی این لایحه قرار است به هر آمریکایی ۶۰۰ دلار پرداخت شود.

یک منبع مطلع در این خصوص اعلام کرد مشاوران ترامپ تصور می‌کردند رای وی را درباره پرداخت ۲۰۰۰ دلاری به هر آمریکایی تغییر داده‌اند، اما با انتشار این پیام ویدئویی روشن شد وی نظر خود را تغییر نداده است. حتی استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا که از رقم پیشنهادی ۶۰۰ دلار حمایت کرده از این پیام شگفت زده شده است.

بودجه فدرال جاری در آمریکا در صورت امضا نشدن این لایحه در روز دوشنبه آینده منقضی خواهد شد. ترامپ ظهر چهارشنبه (به وقت محلی) برای برگزاری تعطیلات کریسمس عازم فلوریدا می‌شود.

در صورت امضا نشدن این لایحه، میلیون‌ها کارگر فدرال به مرخصی اجباری خواهند رفت و بخش‌های گسترده‌ای از دولت آمریکا تعطیل خواهد شد در زمانی که این دولت در حال شتاب برای توزیع واکسن کرونا و مقابله با یک عملیات هکری وسیع است. / باشگاه خبرنگاران

کپی