اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

پرتغال: از آمریکا برای انتقال سفارت به قدس پیروی نمی‌کنیم

پرتغال: از آمریکا برای انتقال سفارت به قدس پیروی نمی‌کنیم

"آگوستو سانتوس سیلوا" وزیر امور خارجه پرتغال چهارشنبه شب اعلام کرد که لیسبون از واشنگتن برای انتقال سفارت به قدس تبعیت نخواهد کرد.

 از پایگاه خبری "عربی ۲۱" سیلوا انتقال سفارت کشورش به قدس را در برهه کنونی رد کرد.

وی افزود که لیسبون در این موضوع از آمریکا تبعیت نخواهد کرد.

سیلوا  روز چهارشنبه به رام الله رفت و با  "ریاض المالکی" و "محمد اشتیه" نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار کرده بود.

اشتیه نیز در این دیدار به وزیر امورخارجه پرتغال توصیه کرد که طرح پارلمان کشورش برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین را اجرایی کند.

پارلمان پرتغال ۱۲ دسامبر سال جاری میلادی با اکثریت آرا خواستار تسریع در به رسمیت شناخته شدن کشور مستقل فلسطینی شده بود.

اظهارات سیلوا یک روز پس از آن روی می‌دهد که مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه با اکثریت آراء قطعنامه حاکمیت دائمی مردم فلسطین بر اراضی اشغالی فلسطینی تصویب کرد.

بر اساس این گزارش، در رأی گیری مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ۱۵۳ کشور به این قطعنامه رأی مثبت دادند و ۵ کشور (کانادا، جزایر مارشال، میکرونزی، جمهوری نائورو، آمریکا) به همراه رژیم صهیونیستی با آن مخالفت کرده و ۱۷ کشور  نیز به این قطعنامه رأی ممتنع دادند.

این قطعنامه در حالی به تصویب رسید که نیکلای ملادینوف از مقام‌های سازمان ملل متحد نسبت به برنامه های رژیم صهیونیستی برای گسترش شهرک سازی‌ها در کرانه باختری انتقاد کرد.

رژیم صهیونیستی در سال‌های اخیر به ویژه در دوران ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» اقدامات خرابکارانه خود را در سرزمین های فلسطینی افزایش داده و علاوه بر احداث شهرک‌های صهیونیست‌نشین در کرانه باختری، سیاست تخریب منازل فلسطینیان را در اولویت قرار داده است. / ایرنا

کپی