اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

مرزهای فرانسه به روی انگلیس باز شد
پس از چند روز سرگردانی صدها راننده کامیون، فرانسه مرز خود را با بریتانیا  گشود. مسیرهای حمل‌ونقل دریایی، هوایی و همچنین خطوط راه‌آهن از امروز صبح بین فرانسه و بریتانیا بازگشایی شد؛از رانندگان کامیون تست کرونا گرفته می‌شود. در عین حال برای رفت و آمد شهروندان دو کشور، محدودیت‌های شدیدی در نظر گرفته شده است. این خبر در حالی اعلام شد که کمیسیون اروپا از اعضای اتحادیه اروپا خواسته است منع کامل سفر را که بعد از ظاهر شدن نمونه تازه‌ای از ویروس کرونا بر بریتانیا اعمال شده است لغو کنند؛ در روزهای گذشته فرانسه مرزهای خود را به روی مسافران از بریتانیا بست که باعث اختلال در بندر جنوبی دُوِر، از بنادر مهم مبادله کالا شد. علاوه بر این، سرگردانی هزاران کامیون در یک جاده در جنوب شرقی انگلستان  نگرانی‌هایی را درباره کمبود کالا در دوران تعطیلات کریسمس پدید آورده بود.
 
 
 
---
ممنوع‌الورودها به روسیه
دولت روسیه اعلام کرد که در واکنش به تحریم‌های اتحادیه اروپا بر سر پرونده مسمومیت «الکسی ناوالنی» تعدادی از مقامات و نهادهای اتحادیه اروپا را تحریم می‌کند. وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفت که در واکنش به اقدامات «خصمانه» اتحادیه اروپا تصمیم گرفته «تعداد بیشتری از مقامات کشورهای عضو و نهادهای اتحادیه اروپا را به فهرست ممنوعیت سفر به فدراسیون روسیه بیفزاید». وزارت خارجه روسیه قبل از اعلام این تصمیم سفرای سه کشور عضو اتحادیه اروپا را که آزمایش مربوط به مسمومیت الکسی ناوالنی در آنجا انجام شده است احضار کرد. در این آزمایش‌ها مشخص شده که ناوالنی با ماده مخرب اعصاب «نوویچوک» که در دوران اتحاد شوروی تولید آن آغاز شد، مسموم شده است. یک سخنگوی وزارت خارجه روسیه به خبرگزاری فرانسه گفت: «سفرای سه کشور فرانسه، آلمان و سوئد در ارتباط با تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه احضار شدند.»
 
 
 
---
کرونا به قطب جنوب رسید
با شناسایی اولین موارد ابتلا به ویروس کرونا در قطب جنوب، این ویروس بالاخره به جنوبی‌ترین قاره کره زمین هم رسید.   ارتش شیلی اعلام کرده که تست کرونای ۳۶ نفر از افراد مرتبط با پایگاه نظامی «ژنرال برناردو او هینگس ریکلمه» در قطب جنوب کره زمین مثبت شده است. این پایگاه نظامی در غربی‌ترین منطقه قطب جنوبی و در دماغه جنوبی امریکای جنوبی واقع شده است.در بیشتر دوران همه‌گیری حداقل سفر به این منطقه و از قطب جنوب به دیگر مناطق رخ داده است که این به‌دلیل تاریکی ۲۴ ساعته در آن است.تعداد افراد در قطب جنوب در بین فصول مختلف تفاوت دارد و در زمستان حدود ۱۰۰۰ نفر و در تابستان حدود ۵ هزار نفر در این منطقه حضور دارند.
 
 
 
---
مسمومیت کودکان آواره در هرات
ریاست صحت عامه(بهداشت) هرات تأیید کرده که پنج کودک به‌ دلیل دسترسی نداشتن به غذا از روی ناگزیری به خوردن برگ و گیاه متوسل شدند و در نتیجه مسموم و به بیمارستان منتقل شده‌اند. کودکان از اعضای یک خانواده هستند که گفته می‌شود در یک اردوگاه بی‌پناه‌هان در ولسوالی انجیل این ولایت در فقر بسر می‌برند. دکتر محمدرفیق شیرزی، گفته که این کودکان همه پسراند و بین پنج تا یازده سال سن دارند. به گفته او، وضعیت سلامتی این کودکان رضایتبخش است.
 
 
---
 
درخواست عجیب سریلانکا از مالدیو
گوتابایا راجاپاکسا، رئیس‌جمهوری سریلانکا از رهبران مالدیو خواست مسلمانانی که در سریلانکا بر اثر ابتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست می‌دهند را در مالدیو به خاک بسپارند. دولت سریلانکا ابتدای امسال با صدور فرمانی اعلام کرد که اجساد قربانیان کرونا صرفاً باید سوزانده شود. این دستور با مخالفت اقلیت مسلمان این کشور مواجه شد. خانواده‌های برخی از جان‌باختگان حاضر به دادن رضایت برای سوزاندن اجسادشان نشدند، تا این که داپولا دلیورا، دادستان کل، در روز ۹ دسامبر (19 آذر) به مقامات بهداشتی دستور داد که اجساد بلاتکلیف را بسوزانند. سریلانکا در همان روز شاهد مرگ جوانترین قربانی کرونا یعنی نوزادی ۲۰ روزه بود و سوزاندن جسد این نوزاد که در خانواده‌ای مسلمان متولد شده بود، بار دیگر آتش مخالفت با این سیاست دولت را شعله‌ور کرد. فعالان و سیاستمداران با گره زدن پارچه‌های سفید به نرده‌های مرده‌سوزخانه اصلی کلمبو اعتراض خود را به سوزاندن این نوزاد و دیگر قربانیان مسلمان کووید۱۹ اعلام کردند. درنهایت ماهیندا راجاپاکسا، نخست‌وزیر، از مقامات بهداشتی خواسته است که نگرانی‌های مسلمانان را رفع کنند و برای دفن اجساد زمین مناسب پیدا کنند.
 
کپی