اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

چین: آمریکا بدون پیش‌شرط به برجام بازگردد و تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند

چین: آمریکا بدون پیش‌شرط به برجام بازگردد و تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در کنفرانس مطبوعاتی امروزش خواستار بازگشت بدون پیش شرط آمریکا به توافق هسته‌ای شد.

صفحه توییتر سخنگویی وزارت امور خارجه چین، ویدیویی از کنفرانس مطبوعاتی امروز وانگ وانبین سخنگوی وزارت خارجه این کشور منتشر کرد. او در بخشی از این کنفرانس درباره برجام گفت: آمریکا باید بدون پیش شرط به توافق هسته ای بازگردد و در عین حال تمام تحریم ها علیه ایران و افراد و نهادهای طرف سوم را لغو کند.

وانبین ادامه داد: بر این اساس، ایران نیز باید به زودی پایبندی به تعهدات هسته ای اش را از سر بگیرد.
او ادامه داد: چین رایزنی های مرتبط در این باره را به طرف های برجام پیشنهاد می کند تا به یک اتفاق نظر برسیم. ممکن است برگزاری یک نشست درباره آغاز روند بازگشت آمریکا به توافق را بررسی کنیم.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۸ با ناقص تلقی کردن توافق هستهای از آن خارج شده و تحریم های متعددی بر ایران اعمال کرد.
ایران در این توافق که با کشورهای چین، روسیه، آمریکا، انگلیس، آلمان و فرانسه انجام شد، متعهد شده بود که در ازای لغو تحریمهای اعمال شده بر ایران و به روز کرد برخی پروژههای هسته ای از جانب کشورهای دارای فناوری هسته‌ای، برخی فعالیت هستهایاش را محدود کند.

ایران یک سال پس از خروج آمریکا از توافق هستهای و با وجود تعلل کشورهای اروپایی عضو برجام در عمل به تعهداتشان نسبت به ارائه راهکارهایی برای کاهش تاثیر تحریم ها و عادی سازی روابط تجاری با ایران، اعلام کرد که در پنج گام معین تعهدات داوطلبانه اش در توافق هسته ای را کاهش می دهد اما مقامات ایران گفته اند، به محض عملی شدن تعهدات کشورهای عضو برجام، این اقدامات انجام شده به حالت قبل باز خواهند گشت. 
دولت جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا گفته است تصمیم دارد «در صورت بازگشت ایران به پایبندی کامل به تعهداتش» به توافق هسته ای بازگردد./ایسنا

کپی