اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹

این ژن معمای رفتار عجیب کرونا را حل می‌کند

این ژن معمای رفتار عجیب کرونا را حل می‌کند

محققان به تازگی ژن خاصی را شناسایی کرده‌اند که علت رفتار عجیب، شدید و متفاوت ویروس کرونا را در بیماران مختلف مبتلا به کووید-۱۹ توضیح می‌دهد.

محققان موسسه تحقیقات در حوزه ترجمه ژنوم(TGen) که وابسته به مرکز درمان سرطان "شهر امید" است ژن خاصی را شناسایی کرده اند که می تواند علت تفاوت بسیار زیاد در شدت بیماری افراد مبتلا به کووید-۱۹(COVID-۱۹) را توضیح دهد.

به گزارش نتایج این مطالعه که اخیراً در مجله mSphere منتشر شده است، یک مولکول ساخته شده از DNA به نام miR۱۳۰۷ را توصیف می کند که می تواند بر شدت بیماری تاثیر بگذارد.
پرسش اینجاست چرا برخی از افراد آلوده به سارس-کوو-۲ (SARS-CoV-۲)، ویروسی که باعث کووید-۱۹ می شود، علائم خفیف دارند و یا حتی بدون علائم هستند، در حالی که برخی دیگر به شدت بیمار می شوند یا حتی جان خود را از دست می دهند؟

محققان با مقایسه عناصر ژنتیکی سارس-کوو-۲ با هفت کروناویروس انسانی دیگر، miR۱۳۰۷ را شناسایی کردند. بعضی از این ویروسها صرفا ایجاد یک سرماخوردگی معمولی می کنند.
علاوه بر این، آنها ژنوم سویه های ویروس کرونا را که خفاشها، خوکها، مورچه خوار پولک دار، راسوهای اهلی، گربه های زباد و مرغها را آلوده می کنند نیز بررسی کردند.

این تحقیقات به رهبری دکتر نیکولاس چورک (Nicholas Schork)، رئیس بخش زیست شناسی دستگاه ها و پزشکی کمی در  موسسه TGen انجام شد.

دکتر چورک گفت: ما به طور سیستماتیک ژنها را نظیر به نظیر بررسی کرده ایم و تفاوت های توالی ژنی سارس-کوو-۲ را با سایر ژن های کروناویروس در انسان و حیوان بررسی کردیم.
نتایج تحقیقات ما امکان ایجاد مدل هایی از نحوه تعامل ویروس و میزبان فراهم می کند و درک ما را از مکانیسم های بیماری زای سارس-کوو-۲ بیشتر می کند و به ما نشان خواهد داد که برای رسیدن به اهداف درمانی باید چه رفتاری با ویروس و مبتلایان به آن داشته باشیم.

نتایج این مطالعه نشان می دهد که miR۱۳۰۷ به عنوان یک کلید کنترل عمل می کند و ژنهای مختلف درون ویروس را روشن یا خاموش می کند و باعث کاهش یا افزایش شدت بیماری می شود به طور مثال سرعت تکثیر ویروس را تنظیم می کند.

در مطالعاتی که قبلا انجام شده است مشخص شده که miR۱۳۰۷ بر شدت انواع مختلفی از سرطان ها، بیماریهای ریوی و آنفلوانزا، به ویژه ویروس آنفلوانزای H۱N۱ که باعث همه گیری ۲۰۰۹ شده است، تأثیر می گذارد.
این ژنوم برای اولین بار به عنوان یک عامل تنظیم کننده اصلی در ویروس اپشتن-بار (Epstein-Barr) شناخته شد. این ویروس باعث ایجاد بیماری مونوکلئوز عفونی می شود.

به گفته دکتر چورک، نتایج این مطالعه زمینه ای برای تحقیقات بیشتر است و به طراحی واکسن بر اساس پروتئین یا RNA ، ایجاد نشانگرهای ژنتیکی خاص برای نظارت بر بیماری جامعه و ردیابی کووید-۱۹ از یک گونه ویروسی به گونه دیگر کمک خواهد کرد./ ایسنا

تغییر رفتار کرونا در ایران/ این روزها سراغ جوانان و میانسالان می‌رود

این علامت‌های پوستی نوع شدید کرونا را هشدار می‌دهد

گونه جدیدی از کرونا در جنوب شرقی انگلستان پیدا شد

چرا نوع شدید کرونا در جوان‌ها بیشتر شد؟

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
کپی