اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹

ثبت جهانی آیین زیارتی قره‌کلیسا سند احترام ایران به ادیان الهی است

ثبت جهانی آیین زیارتی قره‌کلیسا سند احترام ایران به ادیان الهی است

معاون فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی گفت: ثبت آیین زیارتی قره کلیسای چالدران یا کلیسای تادئوس، سند احترام ایران اسلامی به ادیان الهی و آیین‌های مختلف است.

حسن سپهرفر روز شنبه افزود: ثبت این آیین زیارتی از نگاه ملی و بین المللی نشان می‌دهد که در جمهوری اسلامی ایران به جایگاه اقلیت های دینی و پیروان ادیان الهی توجه ویژه ای وجود دارد.

وی اضافه کرد: با ثبت این اثر، علاوه بر مشهود بودن حفظ آیین های سنتی و توجه به آن در کشور،   از نظر مردم شناسی دینی نیز، توسعه گردشگری مذهبی با نگاه صلح و دوستی به اقوام و ادیان در ایران اسلامی نمایان می‌شود.

معاون فرهنگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی اظهار داشت: "آیین زیارتی قره کلیسای چالدران" در سال ۱۳۸۸ به شماره ۵۲ در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شده بود و جا داشت که به عنوان یکی از رسوم ویژه اقلیت های مذهبی ایران و جهان به طور مشترک با ارمنستان در فهرست میراث ناملموس جهانی نیز به ثبت برسد.

سپهرفر ادامه داد: بر همین اساس این آیین، ۲۷ آذرماه جاری در پرونده ای مشترک با کشور ارمنستان در پانزدهمین اجلاس کمیته جهانی میراث ناملموس یونسکو با موافقت تمامی داوران کمیته در فهرست میراث جهانی قرار گرفت و ‌به عنوان شانزدهمین میراث ناملموس ایران در یونسکو به ثبت رسید.

آیین زیارتی قره کلیسای چالدران مربوط به شهادت یکی از ۱۲ "حواری" حضرت عیسی (ع)  به نام تادئوس بوده که از سال ۱۹۵۴ تاکنون به مدت ۶۶ سال است که به صورت خودجوش توسط ارامنه شمال ایران و دیگر کشورهای جهان هر ساله در روزهای سوم، چهارم و پنجم مردادماه در قره کلیسای چالدران برگزار می شود.

در صبح‌روز سوم، مراسم اصلی با نواختن ناقوس کلیسا آغاز می شود و اسقف خلیفه گری شمال غرب ایران، مسوولیت برگزاری این مراسم را به عهده دارد.

روحانیان کلیساهای ارومیه، جامع ایروان، اصفهان و تهران به وی ‌در برگزاری مراسم یاری می‌کنند که پس از تبرک آب و نان، اسقف خلیفه گری تبریز دست نمادین تادئوس را در میان جماعت می‌چرخاند و برخی از زائران آن را به نشانه اجابت کننده دعا می‌بوسند و سپس اسقف با دست نمادین به همراه زائران بر سر قبر تادئوس می‌رود و برای شادی روحش دعا می‌خواند.

در این آیین،  ارامنه دیگر کشورهای جهان از جمله ارمنستان، سوریه، لبنان، هلند، فرانسه، اتریش، آلمان و کانادا شرکت می‌کنند.

زائران با اعمالی چون راز و نیاز به درگاه خداوند و غسل تعمید دادن به نوزدان خود این آیین را گرامی می‌دارند.

در طول این مدت زائران قره کلیسا اعمال خاص این کلیسا شامل روشن کردن شمع، راز و نیاز با خدا و قربانی کردن گوسفندان را به جای می‌آورند و با انجام ‌این اعمال از خداوند بزرگ طلب مغفرت و رحمت می‌کنند.

قره کلیسا قدیمی ترین و به عبارتی نخستین کلیسای جهان مسیحیت به شمار می رود؛ قره کلیسا یا تادئوس یکی از زیباترین آثار تاریخی واقع در شمال آذربایجان غربی است که نظر هر گردشگری را با معماری بی نظیرش به خود جلب می کند.

قدمت این کلیسا به حداقل ۱۲ قرن پیش می‌رسد؛ این کلیسا  در ۲۰ کیلومتری شمال شرق چالدران و بر روی مزار تادئوس حواری حضرت مسیح (ع) بنا شده است.

چالدران با ۵۰ هزار نفر جمعیت در شمال آذربایجان غربی واقع شده است./ ایرنا

کپی