اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

آکسیوس: ترامپ امروز شماری از نزدیکانش را عفو می‌کند

آکسیوس: ترامپ امروز شماری از نزدیکانش را عفو می‌کند

منابع نزدیک به کاخ سفید می‌گویند رئیس جمهور آمریکا قصد دارد روز جمعه و در آستانه کریسمس شماری از نزدیکان خود را مورد عفو قرار دهد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا قصد دارد امروز (جمعه) جمعی از نزدیکان خود را مورد عفو قرار دهد.

به نوشته پایگاه خبری «آکسیوس» به نقل از منابع نزدیک به کاخ سفید، هنوز مشخص نیست چه افرادی در لیست عفو قرار دارند اما گمان می رود ترامپ عفو افرادی نظیر «پل مانافورت» مدیر سابق ستاد انتخاباتی‌اش و «جولیان آسانژ» بنیان‌گذار سایت افشاگر «ویلی‌لیکس» را در نظر دارد.

همچنین همانطور که روزنامه «نیویورک تایمز» پیش‌تر گزارش کرده است، ترامپ اعضای خانواده‌اش را از بیم هدف قرار گرفتن از سوی «جو بایدن» رئیس جمهور منتخب آمریکا در لیست عفو خود قرار داده است.

از سوی دیگر «رند پاول» سناتور جمهوری‌خواه از ترامپ درخواست کرده «ادوارد اسنودن» افشاکننده جاسوسی دولت از شهروندان در زمان ریاست جمهوری «باراک اوباما» را مورد عفو قرار دهد. اما به گفته منابع نزدیک به ترامپ، احتمالاً وی دست به چنین اقدامی نخواهد زد.

اواسط ماه آذر یک منبع آگاه گفته بود که بحث‌هایی که در روزهای اخیر درباره تصمیم ترامپ درباره صدور حکم عفو برای سه فرزند اول خود، داماد و مشاورانش از جمله «رودی جولیانی» وکیل مدافع شخصی وی، صورت گرفته است، بیشتر در قالب یک رئیس‌جمهوری است که احساس می‌کند به شدت تحت فشار و گرفتار است.

ترامپ چندی پیش برای «مایکل فلین» مشاور امنیت ملی سابق خود که دو مرتبه به دلیل دروغگویی به «اف بی آی» گناهکار شناخته شده بود، حکم «عفو کامل» صادر کرد.

فلین، ژنرال بازنشسته ارتش در سال ۲۰۱۷ به دروغگویی به اف‌بی‌آی درباره تعاملات خود با سفیر روسیه در آمریکا در هفته‌های قبل از روی کار آمدن ترامپ، اعتراف کرد. او از آن زمان تلاش کرده از خود رفع اتهام کند و گفته دادستان‌ها حقوق او را نقض کردند و او را برای بیان این اعتراف فریب دادند.

با این حال طبق قوانین آمریکا، عفو این افراد و حتی خود ترامپ، آن‌ها را فقط در برابر تعقیب جرایم فدرال مصون می‌کند و دادگاه‌های ایالتی همچنان می‌توانند به تخلفات این افراد رسیدگی کنند.

شبکه «سی‌اِن‌اِن» پیش تر در همین خصوص نوشت، پرونده‌های قضایی زیادی پیرامون قانون‌شکنی‌های ترامپ چه قبل از ریاست جمهوری و چه بعد از آن وجود دارد اما در حال حاضر دستکم شش پرونده علیه او در جریان است که قضات مربوطه، ادامه رسیدگی به آن‌ها را به بعد از خروج وی از کاخ سفید موکول کرده‌اند ./فارس

کپی