اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
سال 1374(نیمه اول)

اعطای نشان درجه یک فرهنگ و هنر به استاد محمود فرشچیان

اعطای نشان درجه یک فرهنگ و هنر به استاد محمود فرشچیان
حسن مجیدی

نشان درجه یک فرهنگ و هنر از نشان‌های تخصصی دولت جمهوری اسلامی ایران دیروز از سوی رئیس جمهوری به استاد محمود فرشچیان هنرمند و نگارگر برجسته معاصر اهدا شد.

 آقای اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهوری و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی دیروز در مراسم اعطای نشان به استاد محمود فرشچیان که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونان، استادان و دست اندرکاران امور هنری برگزار شد، گفت: «احترام و تکریم هنرمند در نظام اسلامی مورد توجه و تأکید مسئولان کشور است و تجلیل از شخصیت‌های هنری برای گسترش فرهنگ و تعالی هنر اسلامی ضرورت دارد. تقدیم نشان به استاد فرشچیان به خاطر توجه خاص و آمیختگی هنر ایشان به معنویات و ارزش‌های اسلامی و تقدس است که انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد....»استاد فرشچیان پس از دریافت نشان، پنجاه عدد سکه بهار آزادی مربوط به نشان درجه یک فرهنگ و هنر را برای تقدیم به ساحت مقدس حضرت امام رضا(ع) به آستان قدس رضوی اهدا کرد.
درباره استاد محمود فرشچیان
استاد محمود فرشچیان نقاش و نگارگر پرآوازه کشور، روز ۴ بهمن سال ۱۳۰۸ در اصفهان به دنیا آمد و پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی و پایان دوره هنرستان هنرهای زیبای اصفهان به اروپا سفر کرد و در آنجا به مطالعه آثار نقاشان برجسته مغرب زمین پرداخت. وی پس از بازگشت به ایران در اداره کل هنرهای زیبای تهران آغاز به کار کرد و پس از مدتی به مدیریت «اداره هنرهای ملی» و استادی «دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران» منصوب شد.آثار استاد فرشچیان در ۳۷ نمایشگاه انفرادی و ۶۲ نمایشگاه گروهی در ایران، اروپا، آسیا و امریکا به نمایش گذاشته شده و مورد تحسین هنردوستان و هنرشناسان قرار گرفته است.
روزنامه ایران- دوشنبه 12تیر1374
 
کپی
پیشنهاد سردبیر