اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
فراخوان سازمان ملل؛

مهاجران به واکسن کرونا دسترسی پیدا می‌کنند

مهاجران به واکسن کرونا دسترسی پیدا می‌کنند

مدیرکل سازمان بین‌المللی مهاجرت گفت: حال که واکسن کرونا در حال آماده شدن است، مهاجران نیز فارغ از وضعیت اقامتی خود باید دسترسی عادلانه به برنامه واکسیناسیون داشته باشند.

فراخوان سازمان ملل برای دسترسی مهاجران به واکسن کرونا
تهران - ایرنا - 

به گزارش نمایندگی سازمان ملل متحد در تهران، آنتونیو ویتورینو روز جمعه به مناسبت ۱۸ دسامبر(28 آذر) روز بین المللی مهاجران در پیامی افزود: مهاجران نه به عنوان گروه خاصی از افراد، بلکه به عنوان دوست، همسایه و همکار باید به واکسن کرونا دسترسی داشته باشند. پاسخ جهانی به کووید۱۹ موقعیت منحصر به فردی را فراهم می کند که پویایی انسانی را مجددا از پایه تا اجرای تحقق دورنمای معاهده جهانی مهاجرت ایمن، نظام مند و متعارف به تصویر بکشیم و جوامعی موفق، سلامت و تاب آور ایجاد کنیم.

سال گذشته، در روز جهانی مهاجران، اهمیت انسجام اجتماعی را برجسته کردیم و سخاوتمندی جوامعی را به رسمیت شناختیم که از  مهاجران در جوامع خود حمایت می کنند، فارغ از اینکه چه در ۲۰۲۰ رخ دهد. بیان کردیم که مهاجران  باید «قهرمانان تاب آوری در زمان های دشوار» باشند و نمی دانستیم که چگونه ما و مهاجران در این زمینه آزموده خواهیم شد.

وی گفت: امسال، همه ما نقش کلیدی مهاجران را در جوامع که در خط مقدم مبارزه با کووید۱۹ هستند، مراقبت آنان از بیماران و تلاش آنان برای حفظ جریان خدمات اساسی نظاره گر بودیم.

ویتورینو افزود: احساس مسئولیت و روحیه کارآفرینی که امسال مشاهده کردیم به ما یادآوری می کند، در حالی که در ماه های آتی از پاسخ به همه گیری به سمت بهبودی حرکت خواهیم کرد، مهاجران باید بخشی از بازگشت ما به زندگی عادی باشند.
اما به منظور تحقق این موضوع، باید تلاش کشورهایی را تقویت کنیم که سعی کردند مهاجران را به صورت کامل در پاسخ به کووید۱۹ در نظر بگیرند مانند اینکه دسترسی آنان به  خدمات اجتماعی و تضمین اینکه مهاجران نادیده انگاشته نشوند.

مدیر کل سازمان بین المللی مهاجرت گفت:بسیاری از مهاجران خود را در شرایط فقر می یابند، نخستین افرادی که تعدیل می شوند و آخرین افرادی که مجددا به کار دعوت می شوند. این افراد که معمولا از دیدگاه اقتصادی در شرایط نامساعدی هستند غالبا آواره شده اند و این در حالی است که تعداد زیادی مجبور به بازگشت می شوند بدون اینکه ایمنی آنان مد نظر قرار گیرد. در برخی موارد حاد، مهاجران قربانی تبهکارانی می شوند که از آسیب پذیری آنان منفعت کسب می کنند.

وی  ادامه داد: حقوق بشر انسان ها به واسطه قهرمان بودن یا قربانی شدن به دست نمی آید بلکه موضوعی است که هر فردی استحقاق آن را دارد فارغ از کشور مبدا، سن، جنسیت، و وضعیت اقامتی حمایت شوند و اگر قرار باشد مهاجران با تمام قوا به بهبودی خود و ما کمک کنند، نیاز به حمایت است.

بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها تاکنون بیش از ۷۳ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از یک میلیون و ۶۵۰ هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از داده‌اند./ ایرنا 

 

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 

 

 

کپی