اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

رکورد کرونا در امریکا
شیوع ویروس کرونا در امریکا بار دیگر رکورد زده و موارد ابتلای روزانه به کووید۱۹ در این کشور به بالاترین میزان رسیده است. براساس اعلام دانشگاه جانز هاپکینز، روز پنجشنبه ۲ هزار و ۸۷۹ نفر بر اثر ابتلا به کووید۱۹ در امریکا جان باختند و ابتلای ۲۱۷ هزار و ۶۶۴ مورد جدید نیز رکورد محسوب می‌شود. تعداد افرادی که به‌دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان پذیرش شدند از یکصد هزار نفر برای دومین روز پی‌درپی گذشت و همان‌طور که آنتونی فائوچی مقام ارشد بیماری‌های عفونی امریکا اعلام کرد: ماه ژانویه (دی ماه) وحشتناک خواهد بود.
 
---
 
 
پرچم چین روی کره ماه
نیم قرن پس از آنکه امریکا به عنوان نخستین کشور جهان، پرچم خود را روی کره ماه نصب کرد، پرچم چین به عنوان دومین کشور جهان روی این تنها قمر کره زمین به اهتزاز درآمد. تصاویری که اداره ملی فضانوردی چین منتشر کرده که نشان می‌دهد پرچم سرخ و ۵ ستاره این کشور  در فضای کره ماه که از وزش باد خبری نیست، بی‌حرکت مانده است. این تصاویر را فضاپیمای چینی چانگ تهیه کرده و پنجشنبه گذشته پس از آنکه نمونه‌هایی از خاک و سنگ‌های کره ماه را جمع‌آوری کرده بود به سوی زمین حرکت کرد. دو فضاپیمای قبلی چین که به ماه رفته بودند پرچم این کشور را روی بدنه و اجزای خود داشتند اما هیچ کدام از آنها قابلیت نصب عمودی روی سطح کره ماه را نداشتند.
 
---
 
 
سانسور واکسنی
فیس‌بوک، توئیتر و گوگل به همراه چندین سازمان‌ بررسی‌کننده واقعیت، به تازگی اعلام کردند همکاری جدیدی را با یکدیگر آغاز می‌کنند تا با استفاده از رویکردهای بهینه، مانع اطلاع‌رسانی اشتباه درباره واکسن شوند. اقدام فیس‌بوک با حذف اطلاعات غلط درباره واکسن قبلاً هم سابقه داشته است و این رسانه اجتماعی قبلاً هم اطلاعات غلط درباره واکسن فلج اطفال در پاکستان و واکسن سرخک در جزیره ساموا در بخشی از اقیانوس آرام را حذف کرده بود.
 
 
 
---
 
آغاز واکسیناسیون در روسیه
روسیه برنامه واکسیناسیون گسترده کووید ۱۹ را در کلینیک‌هایی در مسکو آغاز کرده است. سازندگان این واکسن کارایی آن را ۹۵ درصد عنوان کرده و گفته‌اند که هیچ عارضه جانبی مهمی ندارد. به گفته سرگئی سوبیانین، این واکسن در مرحله اول به افرادی زده می‌شود که در مدارس، بخش درمانی و بخش خدمات اجتماعی به کار مشغول هستند. مسکو مرکز همه‌گیری ویروس کرونا در روسیه است.
 
---
 
 
انتقال عمر البشیر به بیمارستان
رسانه‌ها اعلام کردند، رئیس‌جمهوری سابق سودان به‌دلیل وخامت وضعیت جسمانی خود صبح امروز (شنبه) برای معاینات پزشکی به یک بیمارستان نظامی منتقل شد. بنا بر گزارش‌ها، وضعیت سلامتی عمر البشیر، رئیس‌جمهوری سابق سودان که پس‌از براندازی دولتش در آوریل ۲۰۱۹ در زندان کوپر در خارطوم بازداشت است پس‌ از مرگ برادرش عبدالله حسن احمد البشیر که هفته پیش در اثر ابتلا به کرونا درگذشت، وخیم شده است. این منابع گفتند، قرار است البشیر آزمایش‌های مربوط به کرونا را هم بدهد هرچند علائم ابتلا به این ویروس را ندارد. عمر البشیر و برادرش در یک زندان قرار داشتند. یاسر البشیر، مدیر دفتر البشیر هم روز جمعه در بیمارستان نظامی علیا به‌ دلیل ابتلا به کرونا در زندان کوپر درگذشت. عمر البشیر در پی اعتراضات گسترده مردمی در سال ۲۰۱۹ و سقوط دولتش زندانی و آخرین بار ۱۷ نوامبر در جلسه محاکمه در دادگاه دیده شد.
 
کپی