اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

گوترش: ارمنستان و جمهوری آذربایجان مذاکرات درباره قره باغ را از سربگیرند

گوترش: ارمنستان و جمهوری آذربایجان مذاکرات درباره قره باغ را از سربگیرند

دبیر کل سازمان ملل از طرف‌های درگیر در جنگ قره باغ خواست به میز مذاکره بازگردند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل روز جمعه از سرگیری مذاکرات بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ در چارچوب یک روند بین المللی را خواستار شد.

این درخواست پس از آن مطرح شد که آتش بس، درگیری‌های اخیر در این منطقه را متوقف کرد. روسیه، آمریکا و فرانسه ریاست مشترک «گروه مینسک» را برعهده دارند، که گفتگو‌ها بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان را به منظور یافتن راه حلی برای این مناقشه رهبری کرده است. این گروه تاکنون نتوانسته است به یک توافق ماندگار دست یابد.

سخنگوی دبیر کل سازمان ملل در بیانیه‌ای با اشاره به سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) اعلام کرد گوترش از ارمنستان و جمهوری آذربایجان می‌خواهد مذاکرات تحت حمایت روسای مشترک گروه مینسک را به منظور دستیابی به یک راه حل صلح پایدار از سر بگیرند.

در این بیانیه با اعلام این که سازمان ملل آماده است به نیاز‌های انسانی این منطقه رسیدگی کند، همکاری کامل همه بازیگران ذیربط با نهاد‌های سازمان ملل به منظور فراهم کردن امکان دسترسی آزاد آن‌ها را خواستار شد.

قره باغ، یک منطقه متعلق به جمهوری آذربایجان با جمعیت ارمنی تبار‌ها در جریان جنگی در دهه ۹۰ میلادی از کنترل باکو خارج شد. درگیری‌های تازه‌ای در ماه سپتامبر در این منطقه به وقوع پیوست. در نهایت، یک توافق آتش بس به میانجیگری روسیه ماه گذشته حاصل شد، ولی وضع آینده سیاسی قره باغ همچنان نامعلوم است. / باشگاه خبرنگاران

کپی