اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹
محمد هاشمی رفسنجانی:

تخریب‌های جناح‌های سیاسی مانند سوهانی روی اعصاب مردم است!/ اصولگرایان بدون تخریب روحانی، خود را برای انتخابات آماده کنند!

تخریب‌های جناح‌های سیاسی مانند سوهانی روی اعصاب مردم است!/ اصولگرایان بدون تخریب روحانی، خود را برای انتخابات آماده کنند!

عضو پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: زحمات و اقداماتی که دولت روحانی و تیم ظریف کشیدند و بحث مذاکره و تلاش‌هایی که منتج به برجام شد در تاریخ دیپلماسی نه تنها در ایران بلکه در جهان، بی‌نظیر است.

«محمد هاشمی رفسنجانی»، عضو پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام، درباره تلاش اصولگرایان مجلس برای کنار زدن دولت روحانی از برجام به واسطه ارائه طرحی مبنی بر طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و اینکه آیا این اقدام مجلسی‌ها می‌تواند مذاکره چندین ساله دولت روحانی را بی‌ارزش کند یا خیر؟ به خبرنگار سیاسی برنا گفت: زحمات و اقداماتی که دولت روحانی و تیم ظریف کشیدند همچنین بحث مذاکره و تلاش‌هایی که منتج به برجام شد، در تاریخ دیپلماسی نه تنها در ایران بلکه در جهان بی‌نظیر است، به بیانی نظیری در تاریخ دیپلماسی ندارد مبنی بر اینکه یک کشور با پنج کشور مذاکره طولانی انجام دهد؛ مذاکراتی که مبتنی بر کارشناسی است.

او افزود: در این مذاکرات، به عنوان مثال، ایران 5، 10 یا 15 کارشناس داشت در حالی که طرف‌های مقابل یعنی 1+5، هر کدام به صورت جداگانه، از حمایت چندین کارشناس که در مجموع بیش از 100 یا 200 نفر بودند، برخوردار بودند؛ کارشناسانی که مطالبی را به آنها ارائه می‌کردند اما تنها کشور یعنی ایران در این مذاکرات، پیروز شد و توانست خواسته و منافع خود را به دست آورد و در مقابل هم، 1+5 پذیرفتند و تسلیم شدند و برجام را امضاء کردند.

با یک مصوبه مجلس، خدمات روحانی و تیم ظریف از بین نمی‌رود

این چهره سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: در نتیجه همه آن شش قطعنامه که ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل تصویب شد که به نوعی اقدام نظامی و جنگ علیه ایران نیز در آن آمده بود، با این مذاکرات، همه را به یکباره لغو کردند. جریانی مثال زدنی است که در تاریخ دیپلماسی ایران و جهان بی‌نظیر است به بیانی نه تنها کم نظیر است، بلکه نظیری ندارد.

محمد هاشمی عنوان کرد: از این رو برجام در تاریخ جهان و روابط بین‌الملل ثبت شده است، حال با  صحبت یک نماینده در مجلس یا فرد موافق یا مخالف، خدمات ارزنده‌‌ تیم مذاکره کننده و شجاعت آنها، نه تنها زیر سوال نمی‌رود بلکه امید است، روز به روز در جهان درخشان‌تر شود و آثار مثبتش را برای ایران به دنبال داشته باشد.

او با اشاره به تخریب‌کنندگان تیم مذاکره کننده برجام از سوی اصولگرایان تصریح کرد: به هر حال در کشور از این نوع مسائل وجود دارد که برخی‌ها، منافع گروهی و جناحی‌شان بر منافع ملی ترجیح داده می‌شود. پرسش این است که آیا در سال پایانی دولت روحانی، کشور هر روز دچار تشنج و درگیری باشد؟! این اقدامات تخریبی به منزله سوهانی روی اعصاب مردم است در واقع مردم اینها را نمی‌پذیرند که به عنوان مثال فلان گروه اگر روی کار آمد، کشور به بهشت برین تبدیل می‌شود. مردم متوجه این گونه رفتارها در کشور هستند و در مراواده‌های خود از آن به عنوان جنگ قدرت و اختلاف، یاد می‌کنند و می‌گویند که جناح‌های سیاسی از این اختلافات دست بردارند و به آنها توجه کنند.

هاشمی اضافه کرد: به هر حال باتوجه به وضعیتی که در حال حاضر در کشور حاکم است، ابتدا اینکه هیچ گاه زحمات تیم مذاکره کننده از بین نمی‌رود و همواره با ارزش است و بالاتر از همه اینها، در پیشگاه خداوند ثبت شده است. دوم اینکه با یک مصوبه و اقدام مجلس، خدمات تیم مذاکره کننده در نظام بین‌الملل و تاریخ از بین نمی‌رود.

این عضو پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که تا چه حد رفتار اصولگرایان به ویژه نمایندگان مجلس را انتخاباتی و در راستای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، ارزیابی می‌کنید؟ عنوان کرد:  در مورد انتخابات 1400، هر گروه و جناحی حق دارد که خود را برای آن آماده و شرایطی را فراهم کند و یا کاندیدایی داشته باشد. آنچه که در کشور ما و در مکتب اسلام وجود دارد این است که از نظر اخلاقی نباید اقدام به تخریب فردی کنیم. گروه‌ها باید بدون تخریب دیگران، خود را برای انتخابات 1400 آماده و یا مطرح کنند. به بیانی دیگر این مسئله‌ای است که شامل اخلاق اسلامی هم می‌شود که متاسفانه ما در این زمینه، موفق نیستیم و همواره در انتخاباتی که برگزار شده، کاندیداها در مناظرات، یکدیگر را تخریب می‌کنند در واقع مردم نیز به این نوع مسائل عادت کردند./برنا

کپی