اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹

"هریس" اولین بسکتبالیست زن آمریکایی از حضورش در ایران می گوید

"هریس" اولین بسکتبالیست زن آمریکایی از حضورش در ایران می گوید

شوماری هریس بسکتبالیست آمریکایی شاغل در لیگ ایران معتقد است که بسکتبال زنان ایران باید روی انجام بازی با تفکر کار کند و باتوجه به حضور بازیکنان خوب این اتفاق شدنی است.

تیم بسکتبال زنان نارسینا در فصل جاری لیگ برتر عملکرد قابل توجهی در خرید بازیکن داشته و دو بازیکن روسی و آمریکایی را به خدمت  گرفته است.

شوماری هریس و یکاترینا دو بازیکنی هستند که با کیفیت خوب خود جان تازه ای به لیگ بسکتبال زنان ایران  داده اند. لیگ ایران تاکنون بازیکنی نداشته که از کشور آمریکا به ایران بیاید و تیم نارسینا این اقدام را انجام داد و بازیکن گارد راس از این کشور به خدمت گرفت. قطعا حضور چنین بازیکنانی نه تنها کیفیت لیگ را بالا می برد بلکه انگیزه بسکتبالیست های ایران را هم افزایش می دهد

گفت وگو با شوماری هریس آمریکایی را در ادامه می خوانید.

چند ساله هستی؟

من 25 سال دارم.

از چه زمانی بسکتبال را شروع کردی؟

از زمانی که شش ساله بودم بسکتبال را آغاز کردم. در ابتدا من در لیگ پسران بازی می کردم و تا زمانی که یازده سالم نشده بود، بازی در مسابقات دختران رو شروع نکرده بودم.

در چه تیم هایی بازی کردی؟ آیا در رده ای از تیم ملی آمریکا حضور داشتی؟

از نظر لیگ حرفه ای ، من در السالوادور و یونان بازی کرده ام اما نه، هرگز فرصتی برای بازی در تیم ملی ایالات متحده نداشتم.

چه شد که تصمیم گرفتی به ایران بیایی؟

صادقانه بگویم ، من تصمیم گرفتم به ایران بیایم زیرا احساس کردم این فرصتی است من در کشوری که بزرگ نشدم و تحصیل نکردم موضوعات مختلفی را یاد بگیرم و با آن ها آشنا شوم. می خواستم از این فرصت استفاده کنم و فرهنگ کشور را با وجود قوانین آن پذیرفتم. من یک فرد با فکر روشن هستم بنابراین همیشه می خواهم چیزهای جدید را امتحان کنم و ببینم.

حجاب قطعا چیزی است که من قبل از ورود به ایران با آن آشنا نبودم

وضعیت تیم های بسکتبال ایران را چطور دیدی؟

بسکتبال ایران با ایالات متحده و سایر مکان هایی که من بازی کرده ام متفاوت است اما در نهایت قوانین یکی است؛ به این ترتیب من می توانم خودم را سازگار کنم. بزرگترین تفاوت در سرعت بازیکنان و بازی است ، اما من فقط تلاش می کنم هرآن چه که بلد هستم را در زمین انجام دهم و برای بازی از فکرم استفاده کنم.

وقتی به ایران آمدی باید با حجاب اسلامی بازی می کردی. این برای تو مشکل ساز نیست؟

حجاب قطعا چیزی است که من قبل از ورود به ایران با آن آشنا نبودم اما بعد از هفته اول به آن عادت کردم. الان گرمم می کند و می توانم سریع تر برای بازی آماده شوم. در حال حاضر هم وقتی حجاب ندارم یک احساس خاصی در من وجود دارد و به آن عادت کردم.

اگر بازیکنان مجموعه مهارت ها را یاد بگیرند می توانند به پیشرفت شان کمک کند

مهم ترین مشکل بسکتبال زنان ایران را در این مدت که در این هستی چه موضوعی می دانی؟

فکر می کنم چیزی که در بازی بسکتبال ایران می توان روی آن کار کرد ضریب هوشی است. به معنای عاقلانه بازی کردن ، دانستن اینکه حتما دلیلی در پشت همه حرکات وجود دارد و به جای حرکات اضافه باید درست و عاقلانه بازی کرد.

با توجه به این که ایران در بخش بسکتبال زنان در ابتدای راه قرار دارد فکر می کنی پتانسیل لازم برای موفقیت بین بازیکنان وجود دارد یا خیر؟

من معتقدم که در ایران به خصوص تیم من یعنی نارسینا بازیکنان خوبی هستند. یک نکته که می تواند همه را به سطح بالاتر برساند ، آموزش مهارت است. اکثر بازیکنان آمریکایی سعی می کنند خود را کامل کنند. ما این فرصت را داریم که چندین بار در طول هفته روی مجموعه مهارت های خود کار کنیم.

در حالت ایده آل هر روز مربی کنار بازیکنان است اما حتی اگر مربیان در دسترس شما نباشند، می توانید به تنهایی یا با دوست خود تمرین کنید. قطعا اگر بازیکنان مجموعه مهارت ها را یاد بگیرند می توانند به پیشرفت شان کمک کند.جی پلاس

کپی