اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

بایدن درباره مسئله کره‌شمالی تصمیم جدید می گیرد؟

بایدن درباره مسئله کره‌شمالی تصمیم جدید می گیرد؟

مقام سابق دولتی آمریکا تصریح کرد که دولت آتی واشنگتن باید تصمیم به موقع و سریعی در مورد رویکرد آینده کاخ سفید در قبال کره شمالی اتخاذ کند و نباید تعلل دولت باراک اوباما در این رابطه در دولت بایدن تکرار شود.

ا به نقل از خبرگزاری رویترز، " کرت کمپبل" دیپلمات ارشد آمریکایی در امور شرق آسیا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما رئیس‌جمهوری سابق این کشور روز گذشته خاطر نشان کرد : یکی از چالش های کلیدی دولت جو بایدن لزوم اتخاذ تصمیم به موقع و زود در مورد سیاستها در قبال کره شمالی خواهد بود.

این دیپلمات دولت سابق آمریکا که احتمال می رود در دولت آینده آمریکا نیز ایفای نقش کند، گفت: سیگنال های اولیه به پیونگ یانگ این گونه خواهد بود که مسئله این کشور جزو اولویت های تیم بایدن همزمان با انتقال قدرت قرار دارد.

بایدن پیشتر در ماه اکتبر بر عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح هسته ای تاکید کرده بود.

پیش از این رسانه‌های کره جنوبی با واکنش به انتصاب مقامات در حوزه سیاست خارجی آمریکا گزارش داده‌ بودند که دولت آتی آمریکا سیاست سختی را در قبال کره شمالی و کیم جون اون رهبر این کشور اتخاذ نمی‌کند.  در این میان خبرگزاری یونهاپ پیشتر به نقل از چند کارشناس عنوان کرده بود که آنتونی  بلینکن همزمان با تلاش برای بهبود روابط کره جنوبی با ژاپن، اقدامات چند جانبه‌ای را برای خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی انجام می‌دهد. کره تایمز نیز اخیرا گزارش داد که تیم بایدن بعید است موضع سختی را در برابر کره شمالی اتخاذ نماید.

کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی اواخر آبان ماه از توافق «جو بایدن» با "مون جائه این" رییس جمهوری کره جنوبی برای حل مساله هسته ای کره شمالی خبر داده بود.

بایدن رییس جمهوری منتخب آمریکا در مکالمه تلفنی‌اش در اواخر آبان با «مون جائه این» رییس جمهوری کره جنوبی، سئول را به عنوان پایه اصلی امنیت و رفاه در منطقه هند و اقیانوس آرام توصیف کرده بود.

/ایرنا

کپی