اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

«شاهزاده مونونوکه» زندگی حرفه‌ای را تغییر داد

«شاهزاده مونونوکه» زندگی حرفه‌ای را تغییر داد
اشکان رهگذر نویسنده و کارگردان انیمیشن و مدیرعامل استودیو هورخش

طبیعتاً آثار هنری یا هرگونه از آثار متنی که خلق می‌شود رسالتش تأثیرگذاری است، من هم به‌عنوان مخاطب در مقابل خیلی از آثار به زانو درآمده و تحسینشان می‌کنم، مثلاً انیمیشن‌های سینمایی «شاهزاده مونونوکه» و «شهر اشباح» از آثار استاد بزرگ انیمیشن، «هایائو میازاکی» از این جمله آثار هستند.

 انیمیشن «شاهزاده مونونوکه» برای من اثری بود که بعد از دیدنش زندگی حرفه‌ای‌ام جهت تازه‌ای پیدا کرد و نگاهم به هنر انیمیشن فراتر از آثار دیزنی رفت در کنار این اثر سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها» در سینما و همچنین آثار «وودی آلن» را بسیار تحسین می‌کنم مخصوصاً فیلم«جازمین غمگین» و «آنی هال» او را. اما در زمینه کتاب، آثار «جوزف کمبل» تأثیر عمیقی روی من گذاشت. کتاب «قدرت اسطوره» وی نشان می‌دهد که چطور پدیده کهنی مانند اسطوره می‌تواند روح تازه‌ای در سینما یا هرآفرینش هنری دیگری بدمد، پیش‌از جوزف کمبل آثار «یونگ» برای من قابل ستایشند و تأثیر عمیقی بر من گذاشتند. از آثار او، کتاب «انسان و سمبل‌هایش» می‌تواند گوهر باارزشی برای شناخت ماهیت انسانی ما از دریچه نمادها و داشته‌های گذشته باشد.
اما در این بین نمی‌توان موسیقی را از این قاعده، مجزا دانست. من از شنیدن موسیقی متن فیلم بسیار لذت می‌برم، آثار «زبیگنیف پرایزنر» را می‌ستایم و به مجرد از همنشینی با فیلم‌های استاد بزرگ «کیشلوفسکی» بسیار از شنیدنشان به شعف می‌آیم. همچنین شنیدن آثار آهنگسازان بزرگی همچون «هانس زیمر» یا «استیو یابلونسکی» نیز برایم لذت‌بخش است. به خاطر می‌آورم که یکی از آثار استاد بزرگ آواز ایران، استاد شهرام ناظری در نگارش فیلمنامه انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» تأثیر شگرفی بر من گذاشت و آن آلبوم «سفر عسرت» ایشان بود، در پایان امید دارم تا خواننده یادداشت این حقیر هرچه بیشتر به خواندن و دیدن و شنیدن روی آورد.

کپی