اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹
مروری برزندگی تاج اصفهانی به بهانه سالروز درگذشتش

گلزارهزاردستان موسیقی

گلزارهزاردستان موسیقی
ندا سیجانی خبر‌نگار‌

«شادروان تاج مردی سلیم‌النفس و با مناعت طبع بود. وی هرگز در طول مدت زندگی اش به خاطر مال دنیا و مسائل مادی به کسی کرنش نکرد و به این خاطر مدح کسی را نگفت و از همه تعریف و تمجید می‌کرد و همه را با نام خیر یاد می‌کرد، شاید کسی به خاطر نداشته باشد که او حتی یک بار از فردی گلایه کرده و بد گفته باشد.

او حتی اگر از کسی رنجشی می‌دید و خاطرش آزرده می‌شد، این رنج و آزردگی را با سکوتی بزرگوارانه‌ تحمل می‌کرد. استاد تاج همیشه از استادانش با احترام فراوان یاد می‌کرد؛ با دوستانش با مهربانی و عطوفت رفتار می‌کرد و...» .این بخشی ازصحبت‌های محمدرضا شجریان در ادای احترام و ادب به استادش تاج اصفهانی است. 39 سال ازمرگ جلال تاج اصفهانی اسطوره بزرگ آواز ایران می‌گذرد و همچنان عاشقان و شاگردانش در سالروز مرگش (13 آذر) درتخت فولاد اصفهان ودرتکیه سیدالعراقین   دورهم جمع می‌شوند، درآنجا که روی سنگ قبر اونوشته شده «آرامگاه هزاردستان گلزار ایرانی». جلال تاج اصفهانی سال ۱۲۸۲در شهر اصفهان‏ متولد شد.
پدرش شیخ اسماعیل معروف به تاج‌الواعظین علاوه برداشتن صدایی دلنشین، آشنا به گوشه‌ها و ردیف‌های آوازی ایرانی بود و این میراث گرانبهایی بود که جلال تاج اصفهانی ازآن بهره‌مند شد و سرآغازی بود برای آموزش آواز نزد استادان بزرگ که همیشه از آنها به نیکی یاد کرده است ،تا آنجا که تاج اصفهانی را صاحب مکتب و شیوه منحصربه فرد می‌دانند، مکتبی که شاگردانی همچون محمدرضا شجریان، حسین خواجه امیری، علی‌اصغرشاهزیدی، علیرضا افتخاری، حمیدرضا نوربخش و... پرورش یافته‌اند؛ در واقع این هنرمند بزرگ آخرین بازمانده مکتب اصفهان است و همواره کوشید تا ارزش‌های این مکتب را در شیوه آوازخوانی خود مراعات و حفظ کند ،البته تاج اصفهانی تجربه آواز خوانی در همه دستگاه‌های ایرانی را داشته است، اما از دیگر نکات بارز و قابل توجه او تأکید برانتخاب اشعاراست بویژه اینکه علاقه خاصی به اشعار سعدی داشت. «صفحه آواز همایون» از مشهورترین آثار جلال‌الدین تاج اصفهانی است که سال ۱۳۱۲ در تهران ضبط شد و دهه‌های متوالی از شهرت و محبوبیت برخوردار بود و اکنون نیز از آثار معیار در بررسی مکتب آواز
اصفهان است.‌

کپی