اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

پنهانکار‌ترین کشور در زمینه کرونا
جمهوری ترکمنستان یکی از معدود کشورهای جهان است که به‌طور رسمی هیچ موردی از کرونا در این کشور را تأیید نکرده است، اما در عین حال تدابیر لازم برای جلوگیری از گسترش کرونا همانند دیگر کشورها در ترکمنستان هم اجرا می‌شود. مقامات این کشور سفرهای تجاری و تجمعات عمومی را محدود کرده و فاصله‌گذاری اجتماعی و ماسک زدن را تشویق می‌کنند. مقامات این کشور هفته گذشته ممنوعیت مسافرت افراد بالای ۵۰ سال بین مناطق و شهرهای کشور را اعلام کردند اما مشخص نکردند که این تدابیر برای جلوگیری از چه بیماری‌ای است. همچنین تصمیم گرفته شده که تعداد افراد شرکت کننده در جشن‌های این ماه و ماه آینده به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد اعلام سیاست بی‌طرفی ترکمنستان در عرصه منطقه‌ا‌ی و جهانی محدود باشد.
 
---
 
 
 
مجازات افترا برای رئیس جمهور اسبق
یک دادگاه کره‌جنوبی «چون دو هوان» رئیس‌جمهوری اسبق این کشور را به‌دلیل «افترا» به یک کشیش و فعال سابق دموکراسی‌خواه مقصر دانست و او را به ۸ ماه حبس تعلیقی محکوم کرد. رئیس‌جمهوری اسبق براساس قانون کره جنوبی باید به ۲ سال حبس تعلیقی محکوم می‌شد، اما از آنجا که احتمالاً این مرد ۸۹ ساله قادر به سپری کردن هیچ زمانی در زندان نیست، حبس تعلیقی ۸ ماهه برایش در نظر گرفته شد. او در بخشی از خاطرات منتشر شده خود در سال ۲۰۱۷، یک کشیش و فعال اجتماعی کاتولیک به‌نام «چو چل- هیون» را «دروغگوی پست» و «شیطان» خواند. کشیش کاتولیک در سال ۲۰۱۶ درگذشت، اما قوانین سرسختانه «افترا» در کره جنوبی حدود ۲ سال زندان و جریمه ۴۵۰۰ دلاری در پی دارد.
 
 
---
 
 
کیم جونگ اون واکسینه شد!
یک تحلیلگر امریکایی امروز (سه‌شنبه) از قول دو منبع اطلاعاتی ناشناس ژاپنی اعلام کرد، چین برای کیم جونگ اون و خانواده وی واکسن کروناویروسی را تهیه کرده که در مرحله آزمایشی قرار دارد. هری کازیانیس، کارشناس مسائل کره‌شمالی در اندیشکده منافع ملی در واشنگتن گفت که هنوز مشخص نیست که کدام شرکت دارویی این واکسن را که در مرحله آزمایش قرار دارد، برای خانواده رهبر کره‌شمالی تهیه کرده و آیا این واکسن ایمنی بدن را در مقابل این بیماری ویروسی تأمین می‌کند یا خیر. مایکروسافت ماه گذشته میلادی اعلام کرده بود که دو گروه هکری کره‌شمالی تلاش کردند تا شبکه ساخت واکسن کرونا در چند کشور را هک کنند اما به کمپانی‌ها اشاره‌ای نکرده بود.
 
---
 
 
بدشناسی لوئیس همیلتون
لوئیس همیلتون قهرمان این فصل فرمول یک به‌دلیل ابتلا به کرونا در مسابقات جایزه بزرگ بحرین که یکشنبه آینده برگزار می‌شود، حاضر نخواهد شد. همیلتون این فصل توانست با رکورد هفت قهرمانی جهان مایکل شوماخر مساوی کند. تیم مرسدس گفته است که یک راننده جایگزین به جای همیلتون در مسابقه شرکت می‌کند.
 
 
 
---
 
هند و پاکستان مقصر شیوع کرونا!
محققان چینی اخیراً در یک مطالعه ادعا کرده‌اند که ویروس کووید۱۹ در تابستان ۲۰۱۹ در شمال مرکزی هند و پاکستان شیوع پیدا کرده است و مرکز شیوع آن شهر ووهان نبوده است؛ این در حالی است که اولین مورد مبتلا به بیماری کووید۱۹ دسامبر سال گذشته در شهر ووهان گزارش شد. در پژوهش چینی‌ها ادعا شده که شیوع ویروس در ژوئیه یا اوت ۲۰۱۹ پس‌از آن که شمال مرکزی هند و پاکستان دومین موج گرمای طولانی ثبت شده را تجربه کردند (که این موضوع منجر به بحران آب شد) رخ داد و کمبود آب باعث شد حیوانات وحشی مانند میمون‌ها درگیر جنگ مرگبار بر سر آب بین یکدیگر شوند و مطمئناً این موضوع احتمال تعاملات انسان و حیوانات وحشی را افزایش می‌داد و انتقال کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ با این موج گرمای غیرمعمول مرتبط بوده است. محققان چینی ادعا کرده‌اند زیرساخت‌های بهداشتی ضعیف کشور هند و جمعیت جوان این کشور از علائم شدید ناشی از ابتلا به این ویروس رنج نمی‌برده‌اند و این موضوع منجر به انتشار پنهان ویروس برای ماه‌ها شده و ویروس قبل از ورود به چین از طریق سایر کشورها پخش شده است.
 
 
 
کپی