اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹

مجلس به طرف‌های برجام، یک ماه فرصت عمل به تعهدات داد

مجلس به طرف‌های برجام، یک ماه فرصت عمل به تعهدات داد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب ماده ۶ طرح راهبردی برای لغو تحریم‌ها، به طرف‌های برجام یک ماه فرصت دادند تا به تعهدات خود عمل کنند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی جزئیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریمها در نوبت بعداز ظهر سه‌شنبه ماده ۶  این طرح را بررسی و تصویب کردند.

بر این اساس و با تصویب این ماده؛ دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد طرف از جمله کشورهای ۱+۴ ( آلمان، فرانسه، انگلستان، چین و روسیه) توافق هسته‌ای در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده‌های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش، یک ماه پس از تصویب این قانون در مجلس شورای اسلامی، نظارت‌های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

بر اساس تبصره این ماده نیز منظور از دولت در این قانون حسب مورد قوه مجریه، هیأت وزیران و کلیه دستگاه‌های اجرایی ذی ربط است.

پیش از ظهر امروز و در بررسی جریان ماده ۶ «الیاس نادران» نماینده مردم تهران در پیشنهادی عنوان کرد که فرصت ۲ ماهه که در طرح ذکر شده به یک ماه کاهش یابد.

وی گفت: براساس این پیشنهاد به طرف‌های برجامی یک ماه فرصت داده می‌شود تا تحریم‌های بانکی و نفتی ایران را به طور کامل برطرف کنند و در صورت عدم تحقق این موضوع دولت موظف است یک ماه پس از تصویب این قانون اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند و همه نظارت‌های فراتر از پادمان نیز متوقف می‌شود.

نماینده مردم تهران یادآورشد: عده‌ای با انتقال اطلاعات به دشمن، به نظام و منافع مردم ضربه زده اند که با کاهش زمان این طرح می‌توان از این موضوع جلوگیری کرد. البته این فرصت یک ماهه برای راستی‌آزمایی از رفع کامل تحریم‌های بانکی و نفتی است.

نمایندگان در نوبت پیش از ظهر امروز بعد از تصویب کلیات این طرح ۵ ماده این طرح را تصویب کردند.

موافقت مجلس با اعطای فرصت یک ماهه به دولت به منظور توقف اجرای پروتکل الحاقی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد اعطای فرصت یک ماهه به دولت در جهت توقف اجرای پروتکل الحاقی موافقت کردند.

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس در جریان جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و بررسی ماده 6 طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها پیشنهاد علیرضا زاکانی به همراه گروه دیگری از نمایندگان را به منظور اعطای فرصت یک ماهه به دولت در جهت توقف اجرای پروتکل الحاقی بررسی کرده و در نهایت با آن موافقت کردند.

علیرضا زاکانی در توضیح این پیشنهاد بیان کرد: براساس این پیشنهاد به طرف‌های برجامی یک ماه فرصت داده می‌شود تا تحریم‌های بانکی و نفتی ایران را به طور کامل برطرف کنند و در صورت عدم تحقق این موضوع دولت موظف است یک ماه پس از تصویب این قانون اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند و کلیه نظارت‌های فراتر از پادمان نیز متوقف می‌شود.

وی ادامه داد: متاسفانه عده‌ای با انتقال اطلاعات به دشمن به نظام و منافع مردم ضربه می‌زنند و ما باید از این موضوع جلوگیری کنیم. همه نیز در این ماجرا هم‌نظر هستند، اما از آنجا که شورای عالی امنیت ملی فرصتی را در نظر گرفته است، مجلس شورای اسلامی نیز این فرصت را یک ماهه در نظر می‌گیرد تا هم فرصتی برای راستی‌آزمایی از رفع کامل تحریم‌های بانکی و نفتی باشد و از طرفی نیز تفاهمی که با شورای عالی امنیت ملی صورت گرفته است اجرایی شود. این فرصت فرصتی است برای راستی‌آزمایی از طرف مقابل نیز می‌باشد.

در نهایت نمایندگان با این پیشنهاد موافقت کردند.

براساس این پیشنهاد دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد طرف توافق هسته‌ای در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده‌های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش یک ماه پس از تصویب این قانون اجرای داوطلبانه سند پروتکل الحاقی را متوقف کند.

رییس جمهوری مسئول اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، رئیس جمهور را مسئول اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، در نوبت بعد از ظهر سه‌شنبه، ادامه بررسی و تصویب جزئیات مواد طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در دستور کار نمایندگان قرار گرفت و نمایندگان ماده ۸ این طرح را تصویب کردند.

بر اساس ماده ۸ این طرح، مسئول اجرای صحیح و کامل این قانون رییس جمهور و مقامات و مدیران مربوط و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط هستند.

مستنکفین از اجرای قانون طرح راهبردی برای لغو تحریم‌ها مجازات می‌شوند

نمایندگان همچنین در بررسی ماده ۹ طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها مصوب کردند. بر اساس این ماده، مستنکفین از اجرای این قانون به تناسب امتناع یا ممانعت از اجراء به مجازات تعزیری درجات ۲ یا ۵ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ محکوم می‌شوند.

نمایندگان امروز همچنین با تصویب ماده ۷ مقرر کردند چنانچه کشورهای متعاهد ۱+۴ (آلمان، انگلیس، فرانسه، چین و روسیه)، نسبت به اجرای تعهدات خود و رفع کامل تحریم ها از جمله هسته ای، نظامی، حقوق بشری و امثال آن علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند، دولت موظف است گزارش دقیق اقدامات انجام شده را به مجلس ارائه دهد.

با رای نمایندگان، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و نیز کمیسیون انرژی مجلس ارزیابی خود را نسبت به این گزارش به استناد فصل ۷ ماده ۴۵ آیین نامه داخلی مجلس، به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌کنند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد الیاس نادران درباره ماده ۶ طرح اقدام راهبردی مجلس برای مقابله با تحریم‌ها مقرر کردند در صورت برطرف نشدن تحریم‌ها دولت باید ظرف یک ماه اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

پیش از ظهر امروز هم بعد از بررسی و تصویب کلیات طرح نمایندگان وارد بررسی جزئیات‌آن شدند. 

بر اساس ماده ۱ که در جلسه نوبت قبل از ظهر امروز به تصویب نمایندگان رسید، در راستای تامین شروط نه گانه مقام معظم رهبری در خصوص توافق هسته ای، سازمان انرژی اتمی ایران موظف است بلافاصله پس از تصویب این قانون، نسبت به تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد اقدام و سالانه به میزان حداقل ۱۲۰ کیلوگرم آن‌ را در داخل کشور ذخیره کند.بر اساس این ماده سازمان انرژی اتمی همچنین موظف شد نیاز کشور برای مصارف صلح آمیز به اورانیوم با غنای بالای ۲۰ درصد را به طور کامل و بدون تأخیر تأمین کند.

نمایندگان در جهت تحقق ظرفیت۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی،و با رای موافق به ماده ۲ سازمان انرژی اتمی ایران را مکلف کردند بلافاصله پس از تصویب این قانون، ظرفیت غنی سازی و تولید اورانیوم غنی سازی شده با سطح غنای متناسب هر یک از مصارف صلح آمیز کشور را، به میزان ماهانه حداقل ۵۰۰ کیلوگرم افزایش دهد و نسبت به نگهداری و انباشت مواد غنی شده در کشور اقدام نماید.

بر اساس ماده ۳ سازمان انرژی اتمی مکلف شد حداکثر ظرف مدت ۳ ماه پس از تصویب این قانون عملیات نصب، تزریق گاز، غنی سازی و ذخیره سازی مواد را تا درجه غنای موردنیاز، با حداقل هزار دستگاه ماشین های نسل دوم پیشرفته IR-۲m را آغاز کند و همچنین در همین بازه زمانی، عملیات غنی سازی و تحقیق و توسعه با ماشین های نسل ششم IR-۶ را با حداقل ۱۶۴ ماشین از این نوع آغاز نموده و آن را ظرف مدت یکسال پس از تصویب این قانون به هزار دستگاه ماشین توسعه بدهد. 

دولت در صورت عدم اجرای تعهدات ۱+ ۴، گزارش دقیقی به مجلس ارائه کند

نمایندگان مجلس مقرر کردند در صورت عدم اجرای تعهدات و رفع کامل تحریم‌ها از سوی ۱+۴ دولت گزارش دقیقی به مجلس ارائه کند.

 نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزییات طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران»، ماده ۷ این طرح را به تصویب کردند.

براساس این مصوبه مجلس شورای اسلامی «چنانچه کشورهای متعاهد۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلستان، چین و روسیه)، نسبت به اجرای تعهدات خود و رفع کامل تحریم‌ها از جمله هسته‌ای، نظامی، حقوق بشری و امثال آن علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند، دولت موظف است گزارش دقیق اقدامات انجام شده را به مجلس ارائه دهد. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و نیز کمیسیون انرژی ارزیابی خود را، به استناد ماده ۴۵ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به مجلس ارائه می‌کنند.»

نمایندگان مجلس در جلسه نوبت صبح امروز کلیات طرح اقدام راهبردی مجلس برای مقابله با تحریم‌ها را تصویب کردند. در ادامه جلسه و در جریان بررسی جزئیات‌ مواد 1تا 5 این طرح به تصویب رسید.

در جلسه بعد از ظهر هم نمایندگان به پیشنهاد الیاس نادران درباره ماده ۶ طرح مقرر کردند در صورت برطرف نشدن تحریم‌ها دولت باید ظرف یک ماه اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

مهلت ۵ ماهه برای بهره برداری از کارخانه تولید اورانیوم فلزی در اصفهان

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای برای بهره برداری از کارخانه تولید اورانیوم فلزی در اصفهان مهلت ۵ ماهه تعیین کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز سه‌شنبه و در جریان بررسی کلیات طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران»، ماده ۳ این طرح را به تصویب رساندند که براساس آن «برای تحقق هدف مندرج در ماده ۲، سازمان انرژی اتمی ایران مکلف است حداکثر ظرف مدت ۳ ماه پس از تصویب این قانون عملیات نصب، تزریق گاز، غنی سازی و ذخیره سازی مواد را تا درجه غنای موردنیاز، با حداقل ۱۰۰۰ دستگاه ماشین‌های نسل دوم پیشرفته (  IR-۲m ) آغاز کند و همچنین در همین بازه زمانی، عملیات غنی سازی و تحقیق و توسعه با ماشین های نسل ششم  (IR-۶ )را با حداقل ۱۶۴ ماشین از این نوع آغاز نموده و آن را ظرف مدت یکسال پس از تصویب این قانون به ۱۰۰۰ دستگاه ماشین توسعه بدهد.»

طبق تبصره‫ این ماده «سازمان انرژی اتمی ایران مکلف است برای انتخاب و تعیین مکان نصب و استقرار ماشین‌های ذکرشده، استانداردهای سازمان پدافند غیرعامل را اخذ و اجراء نماید.­»‬

همچنین به موجب ماده ۴ این طرح که به تصویب مجلس رسید «سازمان انرژی اتمی مکلف است نسبت به بهره برداری از کارخانه تولید اورانیوم فلزی در اصفهان ظرف ۵ ماه از تصویب این قانون اقدام کند.»

برخی از مواد طرح راهبردی برای لغو تحریم‌ها تصویب شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی برخی از مواد طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران را تصویب کردند.

 نمایندگان مجلس شورای اسلامی  امروز سه شنبه پس از تصویب طرح راهبردی برای لغو تحریم‌ها بررسی جزئیات این طرح را در دستور کار قرار دادند و چند ماده از این طرح تصویب شد.

بر اساس ماده ۱ که به تصویب نمایندگان رسید، در راستای تامین شروط نه گانه مقام معظم رهبری در خصوص توافق هسته ای، سازمان انرژی اتمی ایران موظف است بلافاصله پس از تصویب این قانون، نسبت به تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد اقدام و سالانه به میزان حداقل ۱۲۰ کیلوگرم آنرا در داخل کشور ذخیره کند.

بر اساس این ماده سازمان انرژی اتمی همچنین موظف است نیاز کشور برای مصارف صلح آمیز به اورانیوم با غنای بالای ۲۰ درصد را به طور کامل و بدون تأخیر تأمین کند.

نمایندگان با رای موافق به ماده ۲ و در اجرای بند ۳ قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۹۴ و در جهت تحقق ظرفیت۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی، سازمان انرژی اتمی ایران را مکلف کردند بلافاصله پس از تصویب این قانون، ظرفیت غنی سازی و تولید اورانیوم غنی سازی شده با سطح غنای متناسب هر یک از مصارف صلح آمیز کشور را، به میزان ماهانه حداقل ۵۰۰ کیلوگرم افزایش دهد و نسبت به نگهداری و انباشت مواد غنی شده در کشور اقدام نماید.

همچنین با تصویب ماده ۳ این طرح و برای تحقق هدف مندرج در ماده ۲، سازمان انرژی اتمی مکلف است حداکثر ظرف مدت ۳ ماه پس از تصویب این قانون عملیات نصب، تزریق گاز، غنی سازی و ذخیره سازی مواد را تا درجه غنای موردنیاز، با حداقل هزار دستگاه ماشین های نسل دوم پیشرفته IR-۲m را آغاز کند و همچنین در همین بازه زمانی، عملیات غنی سازی و تحقیق و توسعه با ماشین های نسل ششم IR-۶ را با حداقل ۱۶۴ ماشین از این نوع آغاز نموده و آن را ظرف مدت یکسال پس از تصویب این قانون به هزار دستگاه ماشین توسعه بدهد. 

نمایندگان مجلس در ادامه و با تصویب ماده ۴ سازمان انرژی اتمی را مکلف کردند نسبت به بهره برداری از کارخانه تولید اورانیوم فلزی در اصفهان طی ۵ ماه پس از تصویب این قانون اقدام کند.

با تصویب ماده ۵ هم  سازمان انرژی اتمی ایران مکلف شد در راستای بند ۴ قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران، همزمان با عملیات بهینه سازی و راه اندازی عامل واکنش ( راکتور ) ۴۰ مگاواتی آب سنگین اراک، نسبت به طراحی یک عامل واکنش (راکتور) آب سنگین ۴۰ مگاواتی جدید با هدف تولید همسان‌های پایدار (رادیو ایزوتوپ) بیمارستانی با جدول زمانبندی اقدام کند و جدول زمانبندی این موضوع را ظرف یک ماه پس از تصویب این قانون به اطلاع مجلس شورای اسلامی برساند.

متن کامل مصوبه مجلس در طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها

نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات و جزئیات طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» را به تصویب رساندند که البته اجرای آن منوط به تایید شورای نگهبان است.

متن کامل طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» که کلیات و جزئیات آن در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس به تصویب رسید به شرح زیر است:

طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران»

ماده ١: در راستای تامین شروط ۹ گانه مقام معظم رهبری در خصوص توافق هسته ای، سازمان انرژی اتمی ایران موظف است بلافاصله پس از تصویب این قانون جهت مصارف صلح آمیز، نسبت به تولید اورانیوم با غنای ۲۰% اقدام و سالانه به میزان حداقل ۱۲۰ کیلوگرم آن را در داخل کشور ذخیره کند و همچنین سازمان مذکور موظف است نیاز کشور برای مصارف صلح آمیز به اورانیوم با غنای بالای ۲۰ درصد را به طور کامل و بدون تأخیر تأمین کند.

ماده ٢: در اجرای بند ۳ قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۹۴ و در جهت تحقق ظرفیت یکصد و نود هزار سو غنی سازی، سازمان انرژی اتمی ایران مکلف است بلافاصله پس از تصویب این قانون، ظرفیت غنی سازی و تولید اورانیوم غنی سازی شده با سطح غنای متناسب هر یک از مصارف صلح آمیز کشور را به میزان ماهانه حداقل ۵۰۰ کیلوگرم افزایش دهد و نسبت به نگهداری و انباشت مواد غنی شده در کشور اقدام نماید.

ماده ٣: برای تحقق هدف مندرج در ماده ۲، سازمان انرژی اتمی ایران مکلف است حداکثر ظرف مدت ۳ ماه پس از تصویب این قانون عملیات نصب، تزریق گاز، غنی سازی و ذخیره سازی مواد را تا درجه غنای موردنیاز، با حداقل ۱۰۰۰ دستگاه ماشین‌های نسل دوم پیشرفته (  IR-۲m ) آغاز کند و همچنین در همین بازه زمانی، عملیات غنی سازی و تحقیق و توسعه با ماشین های نسل ششم  (IR-۶ )را با حداقل ۱۶۴ ماشین از این نوع آغاز نموده و آن را ظرف مدت یک سال پس از تصویب این قانون به ۱۰۰۰ دستگاه ماشین توسعه بدهد.

تبصره: سازمان انرژی اتمی ایران مکلف است برای انتخاب و تعیین مکان نصب و استقرار ماشین‌های ذکرشده، استانداردهای سازمان پدافند غیرعامل را اخذ و اجراء نماید.­

ماده ۴: سازمان انرژی اتمی مکلف است نسبت به بهره برداری از کارخانه تولید اورانیوم فلزی در اصفهان ظرف ۵ ماه از تصویب این قانون اقدام کند.

ماده ۵: سازمان انرژی اتمی ایران مکلف است، در راستای بند ۴ قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران ، همزمان با عملیات بهینه سازی و راه اندازی عامل واکنش ( راکتور ) ۴۰ مگاواتی آب سنگین اراک، نسبت به طراحی یک عامل واکنش (راکتور) آب سنگین ۴۰ مگاواتی جدید با هدف تولید همسانهای پایدار ( رادیو ایزوتوپ ) بیمارستانی با جدول زمانبندی اقدام کند و جدول زمان بندی این موضوع را ظرف یک ماه پس از تصویب این قانون به اطلاع مجلس شورای اسلامی برساند.

ماده۶: دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد طرف از جمله کشورهای ۱+۴ ( آلمان، فرانسه، انگلستان، چین و روسیه) توافق هسته ای در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش، یک ماه پس از تصویب این قانون در مجلس شورای اسلامی، نظارت های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

بر اساس تبصره این ماده منظور از دولت در این قانون حسب مورد قوه مجریه، هیأت وزیران و کلیه دستگاههای اجرایی ذی ربط است.

ماده٧: چنانچه کشورهای متعاهد۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلستان، چین و روسیه)، نسبت به اجرای تعهدات خود و رفع کامل تحریم‌ها از جمله هسته‌ای، نظامی، حقوق بشری و امثال آن علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند، دولت موظف است گزارش دقیق اقدامات انجام شده را به مجلس ارائه دهد. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و نیز کمیسیون انرژی ارزیابی خود را، به استناد ماده ۴۵ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به مجلس ارائه می‌کنند.

ماده٨: مسئول اجرای صحیح و کامل این قانون رئیس جمهور و مقامات و مدیران مربوط و دستگاههای اجرایی ذی ربط می‌باشند.

ماده ٩: مستنکفین از اجرای این قانون به تناسب امتناع یا ممانعت از اجراء به مجازات تعزیری درجات ۲ یا ۵ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ محکوم می شوند./ ایرنا 

کپی