اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

اعتراض دو فوتبالیست معروف به بازی ویدئویی «فیفا ۲۱»

اعتراض دو فوتبالیست معروف به بازی ویدئویی «فیفا ۲۱»

«زلاتان ابراهیموویچ» و «گرت بیل» دو ستاره نام‌آشنای دنیای فوتبال، به استفاده غیرقانونی از نام و تصویر خود در بازی ویدئویی «فیفا ۲۱» اعتراض کردند.

 چند فوتبالیست سرشناس از جمله زلاتان ابراهیموویچ و گرت بیل حق فیفا و اتحادیه فوتبالیست‌های حرفه‌ای جهان (فیف‌پرو) برای واگذاری امتیاز استفاده از نام و چهره خود به سازندگان سری بازی‌های ویدئویی معروف FIFA را زیر سوال بردند و اعلام کردند در این باره دست به اقدام قضایی خواهند زد.

فیفا ۲۱، به عنوان بیست‌وهشتمین قسمت از مجموعه بازی‌های FIFA که تاکنون بیش از ۳۰۰ میلیون نسخه از آن به فروش رفته است، ماه اکتبر (مهر- آبان ۹۹) به بازار عرضه شد. تصویر کیلیان امباپه ستاره فرانسوی باشگاه پاری سن ژرمن روی جلد این بازی است که نسخه دیجیتال بیش از ۷ هزار بازیکن، ۷۰۰ تیم، ۹۰ استادیوم و ۳۰ لیگ فوتبال را در اختیار کاربران می‌گذارد.

فیف‌پرو اختیار دارد امکان استفاده از نام و چهره هر بازیکن فوتبالی که اهل کشورهای عضو باشد را واگذار کند. اما در مورد لیگ برتر، باشگاه‌های عضو این لیگ‌ها مجوز استفاده از چهره بازیکنانشان در بازی‌های ویدئویی را یکجا می‌فروشند.

ابراهیموویچ ستاره ۳۹ ساله باشگاه آث میلان ایتالیا هفته گذشته در توییتی انتقادی به تصمیم خود برای اقدام قضایی در این باره اشاره کرد و نوشت: چه کسی به بخش بازی های ورزشی کمپانی الکترونیک آرتس اجازه استفاده از نام و تصویر مرا داده است؟ فیف پرو؟ از اینکه عضو فیف پرو هستم یا نه خبر ندارم اگر هم باشم مرا بدون اطلاع خودم به عضویت این اتحادیه درآورده‌اند. مطمئناً هیچوقت به فیفا یا فیف پرو اجازه نداده‌ام با سوءاستفاده از من کسب درآمد کنند. کسی در تمام این سال ها از نام و چهره من سود کرده بدون اینکه توافقی در این باره صورت گرفته باشد. وقت تحقیق و رسیدگی فرارسیده است.

گرت بیل که به صورت قرضی از باشگاه رئال مادرید به تاتنهام آمده، نیز با ابراهیموویچ هم صدا شد و در پاسخ به این توییت نوشت: جالب بود. فیف‌پرو چه کسی است؟ وقت تحقیق رسیده.

جاناتان بارنت مدیر برنامه‌های بیل نیز در واکنش از احتمال اقدام قضایی علیه دست‌اندرکاران این جریان خبر داد.

فیف‌پرو تاکنون دراین باره اظهارنظری نکرده است./ایرنا

کپی