اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

نقشه واکنش بدن به باکتری سل

نقشه واکنش بدن به باکتری سل

محققان به منظور مطالعه نحوه واکنش بدن در برابری آلودگی اولیه به باکتری سل، با استفاده فناوری جدیدی موسوم به ریه روی تراشه، توانستند عملکرد ریه را در برابر این باکتری مدل‌سازی کنند.

به گزارش روز جمعه پایگاه خبری مدیکال ساینس، این مدل نشان می‌دهد که سلول‌های بافت پوششی کیسه‌های هوای موجود در ریه نقش بسیار مهمی در کنترل آلودگی اولیه به سل ایفا می‌کنند. این سلول‌ها نوعی ماده فعال سطحی تولید می‌کنند که در واقع ترکیبی از مولکول‌های چربی و پروتئین است و موجب کاهش کشش سطحی در محل تماس هوا و مایع با بافت ریه می‌شود.

محققان از این مدل برای شبیه‌سازی اختلال در تولید مواد سطحی فعال توسط سلول‌های بافت پوششی کیسه‌های هوایی استفاده کردند و سپس نحوه واکنش سلول‌های ریه به آلودگی اولیه به سل را مورد مطالعه قرار دادند.
این فناوری کاملا شفاف است و امکان استفاده از فناوری تصویربرداری میکروسکوپی در مرور زمان را به منظور مطالعه نحوه رشد یک باکتری M. tuberculosis  درون میکروفاژها یا سلول‌های بافت پوششی کیسه‌های هوا در طول چندین روز را در اختیار می‌گذارد.

نتیجه این تحقیقات نشان می‌دهد کمبود ماده فعال سطحی موجب رشد سریع باکتری در میکروفاژها و سلول‌های بافت پوششی کیسه‌های هوای ریه می‌شود.
این تحقیقات درک جدیدی از فرایند ابتلا به سل فراهم کرده و علت افزایش ریسک ابتلای افراد سیگاری و افراد دارای اختلال کارکرد مواد فعال سطحی ریه به بیماری سل را توجیه می‌کند.

با وجود پیشرفت‌های قابل توجه در زمینه درمان سل در دهه‌های گذشته، این بیماری همچنان خطرناک‌ترین قاتل عفونی جهان است که بیش از چهار هزار و ۵۰۰ نفر در روز تسلیم آن می‌شوند.

سل (TB) یک بیماری عفونی ناشی از باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس است که اغلب به ریه‌ها حمله می‌کند. در سال ۲۰۱۸ میلادی ۷.۳ میلیون نفر با این عارضه تشخیص و درمان شدند.
این بیماری بیشتر در آفریقا،‌ هند و چین دیده می‌شود و در اروپا، به ویژه انگلستان نیز شمار مبتلایان رو به افزایش است.
در حال حاضر بیماران برای درمان دوزهای قبل توجه آنتی بیوتیک را به مدت ۶ تا ۸ ماه دریافت می‌کنند که عوارض جانبی ناخوشانیدی دارد و احتمال بازگشت بیماری حدود ۲۰ درصد است.

بیماری سل یکی از ۱۰ علل اول مرگ و میر در سراسر جهان است. سل مهمترین عامل مرگ بیماران مبتلا به ایدز است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه eLife منتشر شده است./ ایرنا 

اهمیت بیماری سل در دوران کرونا

شباهت‌های سل و کرونا/ ۳ استان رکورددار "سل" در کشور

آیا واکسن «ب‌ث‌ژ» در مقابله با همه‌گیری کووید ۱۹ موثر است؟

سرفه بی‌سابقه و بیش از ۳ هفته؛ علامت بیماری کشنده اما قابل پیشگیری سل/ سالانه ۱۰ میلیون مبتلا در جهان

 
 
 

 

 

کپی