اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

سخنگوی وزارت خارجه: ما به دنبال پروسه صلح و گفتگوهای کاملا افغانی هستیم

سخنگوی وزارت خارجه: ما به دنبال پروسه صلح و گفتگوهای کاملا افغانی هستیم

ایران و افغانستان به یک حوزه تمدنی مشترک تعلق دارند. اشتراکات عمیق فرهنگی، مردمی، تاریخی و زبانی مسئولیت های فراوانی برای هر دو ملت در قبال یکدیگر و برای هر فردی که در تهران و کابل مسئول باشد، ایجاد می‌کند.

ایران و افغانستان به یک حوزه تمدنی مشترک تعلق دارند. اشتراکات عمیق فرهنگی،مردمی، تاریخی و زبانی مسئولیت های فراوانی برای هر دو ملت در قبال یکدیگر و برای هر فردی که در تهران و کابل مسئول باشد، ایجاد می‌کند.

حمله نظامی امریکا به افغانستان یک تجاوزی آشکار و غیرقانونی بود و لذا آمریکا نیروی اشغالگر است. این احتیاج به اثبات ندارد. آنچه که امروز در افغانستان و منطقه دیده می‌شود، میراث شوم این حمله نظامی است.

- قطعا نگاه ما به دولت افغانستان متفاوت از نگاه امریکاست که در ۲۰ سال گذشته رفتار یک نیروی اشغالگر را با افغانستان داشته است. ما فکر می‌کنیم در کنار اشغالگری امریکا یک نهال که همان جمهوری اسلامی افغانستان است، شکل گرفته است.

- این آمریکا است که مخفیانه و در غیاب دولت افغانستان، آینده افغانستان را با طالبان مذاکره کرده است. بر عکس آن، گفتگوی ایران با طالبان آشکار و شفاف و با اطلاع دولت مرکزی افغانستان حول موضوعات مشخصی مثل امنیت مرزهای مشترک است که امروز بخشی از آن در کنترل طالبان است.

-آنچه ما از منظر یک همسایه می‌بینیم این است که رژیم ایالات متحده باید افغانستان و منطقه را ترک کند. ِآمریکا هیچ کجا در منطقه با نیت و اهداف درست حضور نداشته است. منطقه ما نیازی به چکمه پوشان امریکا برای تامین امنیتش ندارد. مردم و دولت جمهوری اسلامی افغانستان قطعا توانایی اداره کشورشان را دارند.

-ایالات متحده بدون هیچ شرمی هر منطقه ای را به عنوان پایگاه علیه ایران استفاده می‌کند. ما به نیات امریکا مشکوک هستیم و اقدامات این کشور را رصد میکنیم اما در مراودات دوجانبه افغانستان با آمریکا تا جائی که به امنیت و منافع ملی و منطقه ای ما آسیب نرساند، صحبتی نمیکنیم.

-مسئولیت قطعی دولت افغانستان است که به هیچ بیگانه ای اجازه ندهد هیچ ناامنی را متوجه همسایه تاریخی خود کند.

-ما شاید تنها کشوری باشیم که در زمانی که بسیاری کشورها، جمهوریت و ساختار سیاسی افغانستان را تضعیف کنند، تمامی تلاش خود را کرده ایم که این دستاورد ملی افغانستان حفظ شود.

- با این حال طالبان امروز واقعیتی در افغانستان است که شایسته است در یک فرآیند کاملا بومی صلح لحاظ شوند. ما به دنبال پروسه صلح و گفتگوهای کاملا افغانی هستیم.

-دولت افغانستان می داند سلاح هایی که طالبان استفاده می‌کند، از کجا می آید.

-اتهاماتی که ایالات متحده و یا نمایندگانش بر علیه ایران می زنند جای تعحب ندارد چرا که آن‌ها در همه جا به دنبال اتهام زنی هستند. وقتی آن‌ها می‌گویند ایران در پروسه صلح سنگ اندازی می‌کند، ترجمه اش این می‌شود: ایران در مقابل نیات شوم ایالات متحده در منطقه ایستاده است.

- ما می‌گوئیم مسئولیت قطعی متجاوز این است چیزی را که به خاکستر تبدیل کرده، قبل از فرار درست کند، ضمن آنکه خروجش نباید به گونه ای باشد که ساختارهای فعلی را نابود کند.

-مسائل آبی بین ایران و افغانستان دارای ابعاد مردمی و محیط زیستی است. گفتگوها در این زمینه در جریان است. این موضوع به جای چالش میتواند فرصت و عامل همکاری‌های دو کشور باشد. این موضوع در سند جامع راهبردی دو کشور هم مورد توجه بوده و تقریبا نهایی شده است./وزارت امور خارجه 

کپی