اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹
جزئیات تبادل زندانیان اخیر به روایت عراقچی :

تبادل زندانی با تصویب شورای عالی امنیت ملی میسر می‌شود

تبادل زندانی با تصویب شورای عالی امنیت ملی میسر می‌شود

گروه سیاسی/ ایران و استرالیا چهارشنبه گذشته بعد‌ از ماه‌ها مذاکره برای آزادی سه شهروند ایرانی زندانی در ازای آزادی یک زندانی استرالیایی متهم به جاسوسی در ایران به توافق رسیدند. یک تبعه استرالیایی-انگلیسی موسوم به «کایلی مور-گیلبرت» که پیشتر به‌مدت دو سال در ایران حبس شده بود با سه شهروند ایرانی و زندانی در خارج از کشور مبادله شد.

«کایلی مور گیلبرت»، یک زن انگلیسی -استرالیایی است که در سال 97 در ایران بازداشت و به اتهام جاسوسی برای اسرائیل محاکمه و به 10 سال زندان محکوم شد. او که تحصیلکرده دانشگاه کمبریج و استاد مطالعات اسلام در دانشگاه ملبورن استرالیاست در سال 97 به دعوت دانشگاه الزهرا و دانشگاه ادیان و مذاهب قم برای شرکت در کنفرانس «شیعه‌شناسی» به تهران سفر کرد اما توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شد. وی قرار بود به جرم جاسوسی ۱۰ سال در زندان باشد، اما تصمیم گرفته شد که با سه شهروند ایرانی زندانی‌شده در خارج از کشور، مبادله شود. گفتنی است که بر اساس خبرهای رسمی، سه ایرانی زندانی که در جریان این تبادل آزاد شدند، به اتهام دور زدن تحریم‌های ایران به زندان محکوم شده بودند. برای انجام این تبادل، ایران، استرالیا و تایلند تعامل سه جانبه‌ای را پشت سر گذاشتند تا در نهایت این اقدام در فرودگاه تهران انجام شد و به ترتیب ابتدا سه ایرانی آزاد و به تهران وارد شدند، بعداً زندانی استرالیایی از کشور خارج شد. سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه که هنگام انجام این تبادل در فرودگاه تهران حضور داشت با تشریح جزئیات تبادل زندانیان ایرانی و استرالیایی، گفت: روز چهارشنبه (۵ آذر ۱۳۹۹) در نتیجه یک کار فشرده دیپلماتیک با دو کشور تایلند و استرالیا که بیش از یک سال به طول انجامید، سه زندانی ایرانی در تایلند با یک زندانی استرالیایی در تهران تبادل شدند.
به‌گزارش ایرنا، وی افزود: این تبادل در نوع خود منحصر به فرد است چرا که سه کشور در این تبادل دخیل بودند و یک تعامل سه جانبه صورت گرفت. سه ایرانی در برابر تنها یک خارجی آزاد شدند. تبادل در فرودگاه تهران صورت گرفت. یعنی اول سه ایرانی آزاد و به تهران وارد شدند، بعداً زندانی استرالیایی از کشور خارج شد. تبادل با یک هواپیمای اختصاصی استرالیایی انجام شد که ابتدا زندانیان ایرانی را به تهران منتقل کرد.
این دیپلمات ارشد کشورمان خاطرنشان کرد: اینجانب در لحظه انجام تبادل برای آخرین هماهنگی‌ها و نیز ایجاد اطمینان از به ثمر رسیدن یک سال تلاش همکارانم و صدها ساعت رایزنی سیاسی، در فرودگاه حضور پیدا کردم و افتخار داشتم که از سه هموطن عزیز خود استقبال کنم. پس از ورود این سه نفر و ابراز اطمینان از سلامتی آنها دستور عزیمت زندانی استرالیایی داده شد. عراقچی در توضیح بیشتر درباره اینکه این اقدام با کمک چه نهادهایی در داخل کشور صورت گرفت، گفت: تبادل زندانی یک امر مرسوم و پذیرفته شده در عرف بین‌المللی است و به هیچ وجه ناقض استقلال قوه قضائیه نیست. در همه کشورها بعد از آنکه مسیر قضایی به پایان رسیده و فرد به زندان محکوم شد، امکان تبادل او بر اساس منافع ملی ایجاد می‌شود. در کشور ما این امر با تصویب شورای عالی امنیت ملی میسر می‌شود. کشورهای دیگر هم روال خود را دارند.
او افزود: در طول تقریباً یک سال گذشته، وزارت امور خارجه حداقل پنج مورد تبادل زندانیان را با کشورهای امریکا (دو نوبت)، فرانسه، تایلند و استرالیا (دو نوبت) انجام داده و طی آن هشت نفر از هموطنان (شامل استادان دانشگاه و فعالان مقابله با تحریم ها) در مقابل ۶ زندانی خارجی در ایران آزاد شده‌اند.

کپی