اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

نجات خانواده ۴ نفره از چنگال قاتل خاموش

نجات  خانواده ۴ نفره از چنگال قاتل خاموش

رئیس سازمان آتش نشانی شیراز گفت: انتشار گاز خطرناک مونواکسید کربن (CO) در یک منزل مسکونی در شیراز، مسمومیت شدید ۴ نفر از ساکنان این واحد را به دنبال داشت.

 محمد هادی قانع گفت: یکی از اعضای این خانواده وقتی که متوجه گاز گرفتگی خود و دیگر اعضای خانواده اش شد با حالتی نیمه جان با شماره ۱۲۵ تماس گرفته و از آتش نشانان تقاضای کمک کرد.

رئیس سازمان آتش نشانی شیراز افزود: بر اساس این گزارش، اپراتور ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی شیراز به محض دریافت این خبر بلافاصله تیم نجاتگران ایستگاه ۱۴ این سازمان را به محل حادثه واقع در شهرک والفجر اعزام کرد.

او ادامه داد: با حضور تیم امداد و نجات به محل حادثه مشاهده شد در هنگام نصب دودکش آبگرمکن موارد ایمنی به طور کامل رعایت نشده و از لوله‌های نامناسب استفاده شده بود که این عمل موجب انتشار گاز مونوکسید کربن در محیط منزل مسکونی شده و سه خانم ۳۸، ۲۰، ۵ ساله و یک آقای ۱۶ ساله که از ساکنین منزل مسکونی بودند دچار مسمویت شدید گاز گرفتگی شده بودند.

قانع افزود: آتش نشانان در بازدید و بررسی اولیه و پس از شواهد موجود بر حضور ساکنان در واحد مسکونی اقدام به قطع جریان گاز و برق واحد مسکونی کرده و بلافاصله پس از رویت مصدومان، با بازکردن درب و پنجره‌ها و راه‌های ورود هوا به داخل، با حضور عوامل اورژانس به انجام معاینات اولیه مصدومان پرداختند.

قانع تصریح کرد: خوشبختانه با هوشیاری ساکنان ساختمان و تماس به موقع با سامانه ۱۲۵، آتش نشانان توانستند این اعضای خانواده را از مرگ حتمی نجات دهند.

آتش نشانان پس از تحویل مصدومان به عوامل اورژانس، توصیه‌های ایمنی در نحوه صحیح نصب وسایل گاز سوز و اتصالات را به ساکنین ساختمان آموزش دادند و محل حادثه را ایمن سازی کردند.

قانع در پایان توصیه کرد که به هنگام نصب وسایل گرمایشی گاز سوز در محیط سر بسته و مسقف، چه در فصل سرما و یا در فصول دیگر نکات ایمنی را رعایت کرده و پس از نصب اتصالات مناسب و اطمینان از عدم نشتی گاز اقدام به استفاده از وسیله گرمایشی کنند.باشگاه خبرنگاران 

کپی