اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
زیر دفاع اتیوپی خبر داد :

آزادی تیگرای ظرف چند روز آینده

آزادی تیگرای ظرف چند روز آینده

وزیر دفاع اتیوپی اعلام کرد، نیروهای این کشور آماده‌اند به زودی شهر میکیلی، مرکز تیگرای را آزاد کنند.

 کینیا یادیتا، وزیر دفاع اتیوپی در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی گفت: تاکنون حدود ۷۰ الی ۸۰ درصد از سلاح‌هایی که در دست جبهه آزادی تیگرای بوده، پس گرفته‌ایم و سلاح‌های دیگری نیز منهدم و تعداد زیادی از نیروها کشته شده‌اند.

چهارم نوامبر درگیری‌های مسلحانه‌ای میان ارتش اتیوپی و جبهه مردمی آزادی تیگرای رخ داد. این جبهه تا سه دهه بر اتیوپی سلطه سیاسی داشت تا اینکه ابی احمد در سال ۲۰۱۸ به قدرت رسید و نخست‌وزیر شد.

این جبهه که از به حاشیه رانده شدن شکایت دارد، از ائتلاف حاکم جدا شد و ابی احمد را با برگزاری انتخابات منطقه‌ای در سپتامبر به چالش کشید. دولت این انتخابات را غیرقانونی دانست.

یادیتا ادامه داد: ما حملاتمان را شروع کردیم و تمام تیگرای به جز میکیلی را آزاد کردیم. این جبهه افسران ارشدی را در داخل ارتش به عضویت گرفته است. افسرانی که به این جبهه کمک می‌کردند، بازداشت شدند. این جبهه برای انجام حملات تروریستی و تحریک به نزاع‌های نژادی تلاش می‌کرد. هدف طرح نظامی و امنیتی این جبهه دودستگی در نیروهای ارتش برای ایجاد جنگ داخلی و تضعیف کردن نهادهای دولتی و سرنگون کردن دولت فدرال است. ما مانع یک تهدید علیه موجودیت اتیوپی و همچنین یک بحران بزرگ انسانی شدیم.

وی گفت: نیروهای اتیوپی با پشتیبانی جنگنده‌ها، پهپادها و نیروهای ویژه اکنون در مناطق مجاور میکیلی تجمع کرده‌اند. ما اکنون برای انجام حمله آخر در این جنگ آماده می‌شویم.

یادیتا تأکید کرد: این‌ها مرتکب جنایت‌های جنگی خطرناکی در جنوب غرب تیگرای و اماکن دیگر شده‌اند. حمله به میکیلی را ظرف چند روز تکمیل خواهیم کرد.ایسنا

 

کپی