اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

آنکارا: فرانسه خودش بخشی از بحران قره باغ است

آنکارا: فرانسه خودش بخشی از بحران قره باغ است

وزیر دفاع ترکیه، به انتقاد از قطعنامه سنای فرانسه در تاکید برای به رسمیت شناختن قره باغ به عنوان یک "جمهوری" پرداخت.

 خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه گفت: این تصمیم از سوی سنای فرانسه یکبار دیگر به ما نشان داد که این کشور خودش بخشی از مشکل و نه راه حل برای مساله قره باغ است.

روابط بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان از ۱۹۹۱ و زمانی متشنج شد که ارتش ارمنستان، قره باغ را اشغال کرد که بخشی از قلمروی جمهوری آذربایجان است.

درگیری های اخیر در ۲۷ سپتامبر سال جاری میلادی پس از شش هفته با میانجی گری روسیه و امضای توافق آتش بس بین ایروان و باکو پایان یافت.

وزیر دفاع ترکیه درباره بازرسی غیرقانونی یک کشتی تجاری با پرچن این کشور در عملیات دریایی اتحادیه اروپا و به منظور تضمین تحریم تسلیحاتی علیه لیبی نیز گفت، طرف‌های مسئول در حالیکه می‌دانند این اقدام غیرقانونی بوده تلاش می‌کنند تا یکدیگر را در حالی مقصر جلوه دهند.

وی همچنین به توافق اخیر امضا شده بین دولت افغانستان و کنسرسیوم مستقر در امارات درباره رسیدگی به خدمات در فرودگاه بین المللی حامد کرزای در کابل نیز اشاره و به افغانستان به عنوان یک کشور مستقل و دارای حق حاکمیت ادای احترام کرد اما به این مساله تاکید کرد که دولت کابل باید جوانب عملیاتی و قانونی این توافق را بسنجد./ایسنا

کپی