اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

ترامپ اعضای برجسته هیات مشورتی پنتاگون را برکنار کرد

ترامپ اعضای برجسته هیات مشورتی پنتاگون را برکنار کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شماری از اعضای برجسته «هیات سیاست دفاعی» از جمله هنری کیسینجر و مادلین آلبرایت وزرای خارجه اسبق این کشور را اخراج کرد.

شبکه سی.ان.ان پنجشنبه شب به نقل از منابع آگاه گزارش داد که علاوه بر کیسینجر و آلبرایت، جین هارمان عضو سابق کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان و اریک کانتور رهبر پیشین اکثریت جمهوریخواه مجلس نمایندگان و چند نفر دیگر نیز اخراج شده اند.

در تارنمای هیات سیاست دفاعی آمده است که این گروه متشکل از مقام های بلندپایه امنیتی پیشین آمریکا است که در مورد موضوعات دفاعی به وزیر دفاع و معاونش مشورت های آگاهانه و مستقل می دهند.

سی.ان.ان اخراج برخی اعضای هیات سیاست گذاری دفاعی را پاکسازی مقام های امنیت ملی و کارشناسان برجسته سیاست خارجی در آخرین روزهای ریاست جمهوری ترامپ توصیف کرد.

کریستوفر میلر سرپرست وزارت دفاع آمریکا که چهارشنبه در سفری از پیش اعلام نشده به بحرین و قطر رفت، پنجشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: از اعضای در حال خروج این هیات که دهه ها خدمت کرده اند، قدردانی می کنم.

این سفر در حالی صورت می‌گیرد که آمریکا تصمیم دارد تا ۲۶ دی ماه تعداد نیروهای این کشور در هر یک از کشورهای عراق و افغانستان را به ۲ هزار و ۵۰۰ نفر کاهش دهد.

ترامپ اخیرا مارک اسپر را از وزارت دفاع برکنار و میلر را جایگزین وی کرد. بدنبال اخراج اسپر چند مقام ارشد دیگر نیز از پنتاگون برکنار شدند./ ایرنا

کپی