اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹

حکم حبس ابد برای ۲۷ تن در ترکیه به اتهام دست داشتن در کودتای ۲۰۱۶

حکم حبس ابد برای ۲۷ تن در ترکیه به اتهام دست داشتن در کودتای ۲۰۱۶

دادگادر ترکیه ۲۷ تن از جمله چند خلبان را به اتهام مشارکت در حمله به ساختمان پارلمان، کاخ ریاست جمهوری و دفتر سرویس های امنیتی در آنکارا در زمان توطئه برای کودتا در سال ۲۰۱۶ به حبس ابد محکوم کرد.

به نقل از فیگارو، این افراد به دلیل "تلاش برای سرنگونی نظام قانون اساسی"، "اقدام به ترور رئیس جمهور" و "قتل های عمدی" مجرم شناخته شدند.

دولت ترکیه با وجود گذشت چهار سال از این کودتا همچنان بازداشت افراد مظنون به ارتباط با روحانی ناراضی ساکن آمریکا را ادامه می‌دهد. هر چند مقام‌های ترکیه بارها فتح‌الله گولن را به رهبری این کودتا متهم کرده‌اند ولی او همواره این اتهام را رد کرده است.
در پرونده مربوط به اقدام‌های صورت گرفته در مقر فرماندهی کل ژاندارمری در شب ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ در پایتخت ترکیه در مجموع ۲۴۵ نفر دادگاهی شدند.
در طول چهار سال گذشته حدود ۸۰ هزار نفر به جرم مشارکت در کودتا بازداشت و ۱۵۰ هزار کارمند دولت نیز به اتهام همکاری با شبکه فتح‌الله گولن اخراج شده‌اند.

به گزارش آناتولی سرهنگ مصطفی کایگوسوز که "دستور بمباران را صادر کرده"، خلبان مسلم مجید که به "قتل ۱۵ تن در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری" متهم است و بکیر ارکان وان فرمانده سابق اینجرلیک که وظیفه "سوخت رسانی به خلبانان" را برعهده داشته از جمله محکومان هستند..

/ایسنا

کپی