اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

درخشش گجت های فناورانه در دوران کرونا

درخشش گجت های فناورانه در دوران کرونا
میترا جلیلی خبرنگار

امسال یکی از سال های پرحادثه در علوم پزشکی و سلامت فردی محسوب می‌شود و حالا که موج‌های بعدی کرونا در جهان نمود دارد و همپوشانی آن با سرماخوردگی و آنفلوانزا در زمستان اوضاع را پیچیده‌تر کرده، گجت‌های فناورانه می‌توانند بسیار کارساز باشند. مردم جهان باید علاوه بر سلامت جسم، مراقب سلامت روح خود باشند تا از این بحران عبور کنند.

در این گزارش کوتاه به بهترین گجت‌هایی که برای کمک به سلامت روح و جسم مردم جهان در دسترس قرار دارد و می‌تواند یک هدیه خوب برای سال‌جاری میلادی باشد اشاره شده است.
- یک ماسک همه کاره: پوشاندن صورت و بینی یکی از بایدهای روزگار کروناست. ازآنجا که بیشتر کاربران به شنیدن موسیقی هنگام راه رفتن عادت دارند و موزیک را پس‌ از لمس گوشی تغییر می‌دهند یا اینکه به تماس‌های تلفنی خود پاسخ می‌دهند امکان ابتلا به کووید19 افزایش می‌یابد. یک سازنده ماسک تلاش کرده تا این مشکل را حل کند. سازندگان MaskFone، آن را به هندزفری و دکمه‌هایی برای کنترل مجهز کرده‌اند که کاربر می‌تواند تنها با فشردن دکمه‌های موجود روی هندزفری این ماسک 49دلاری، مشکلات خود را حل کند.
-شارژر و ضدعفونی کننده گوشی: گوشی‌ها یکی از آلوده‌ترین وسایلی محسوب می‌شوند که ما با خود آن را به خانه می‌بریم. علاوه بر ویروس کووید19، این گوشی‌ها ممکن است به انواع باکتری‌ها نیز آلوده شوند و شما را بیمار کنند. در شرایطی که در فصل شیوع آنفلوانزا قرار داریم احتمالاً یک شارژر که در عین حال می‌تواند گوشی را با اشعه ماورای بنفش ضدعفونی کند بهترین گزینه به‌شمار می‌رود. شارژر وایرلسOblio که در عین حال ضدعفونی کننده هم هست می‌تواند سلامت اعضای خانواده را تضمین کند. این شارژر که برای بیشتر گوشی‌های هوشمند مناسب است با بهای 106دلار به فروش می‌رسد و تاکنون توجه بسیاری از مردم جهان را به خود جلب کرده است.
-یک خواب راحت: نگرانی‌های حاصل از شیوع بیماری کرونا بسیاری از افراد را با اختلالات خواب مواجه کرده و تعداد افرادی که شب‌ها نمی‌توانند براحتی به خواب بروند درجهان روبه افزایش است. حالا یک شرکت فناوری در اقدامی جالب وسیله‌ای به‌نام HoMedics را راهی بازار کرده است. این وسیله هرگونه صدای اضافی و محیطی اتاق را حذف کرده و درمقابل صداهایی آرام را برای کاربر پخش می‌کند تا آرام به خوابی باکیفیت برود. ازصداهایی که کاربر می‌تواند برای پخش در اتاق استفاده کند می‌توان به صدای اقیانوس، باران، شب‌های تابستان و... اشاره کرد که حس حضور در طبیعت به کاربر القا می‌شود. این گجت آرامش بخش هم با قیمت 21دلار در سایت آمازون برای فروش موجود است و البته تاکنون هم فروش خوبی داشته است.
دستبند یادآور یوگا: در روزهای کرونایی که بیشتر مردم جهان مجبور شده‌اند از رفت و آمد و تجمع پرهیز کرده و در خانه تنها بمانند، برخی با مشکلات روحی زیادی مواجه شده اند؛ مشکلاتی که با کمک ورزش‌هایی ازجمله یوگا و مدیتیشن می‌توان بر آنها غلبه کرد. برای حل مشکلات این دسته از افراد می‌توان دستبندهای Muse 2 را پیشنهاد داد. این دستبندها مجهز به سنسورهایی هستند که پس از جمع‌آوری اطلاعات، آنها را آنالیز و تجزیه و تحلیل می‌کنند تا با توجه به وضعیت روحی و جسمی کاربر، میزان پیشرفت وی مورد بررسی قرار بگیرد. اگر در این تجزیه و تحلیل مشخص شود که فرد با مشکلاتی همراه است یا پیشرفتی نداشته، برنامه روزانه وی ازطریق این دستبند تغییر می‌کند تا مشکلاتش کمتر شود. قیمت این دستبند 249دلار است.

کپی